Zapalona kontrolka silnika - co to oznacza?

Kontrola silnika - sprawdź, na co może wskazywać jej zapalenie się i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji.

 
Zapalona kontrolka silnika - co to oznacza?
Kontrolka silnika - poważna awaria czy chwilowa niedyspozycja jednostki napędowej?

Kontrolka silnika, w przypadku awarii, jest wyświetlana we wszystkich samochodach wyprodukowanych po 2001 roku i informuje nas o wszelkich nieprawidłowościach wiążących się z pracą jednostki napędowej.

Zapalenie się tej kontrolki nie zawsze oznacza poważną awarię, jednak nie można jej zignorować. Bagatelizowanie zapalonej kontrolki może w konsekwencji doprowadzić do pogorszenia stanu silnika, a w konsekwencji do poważniejszej jego naprawy.

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają

Sygnalizują prawidłową lub nieprawidłową pracę któregoś z ważnych układów – mowa o kontrolkach w samochodzie. Nowsze modele posiadają nawet dwadzieścia takich ikonek.

  • Kolor zielony lub niebieski to informacja o tym, że konkretny układ działa poprawnie.
  • Kolor żółty zarezerwowany jest dla sygnałów ostrzegawczych.
  • Kolor czerwony wskazuję na awarię.

Co może oznaczać kontrolka silnika?

Kontrolka silnika wyświetlana jest jako żółty kształt silnika lub po prostu napis „Engine Check”. Jeżeli jest zapalona, może oznaczać szereg nieprawidłowości w pracy tej jednostki. Mogą to być chwilowe usterki, jak i poważniejsze awarie.

Zapalona kontrolka silnika - co to oznacza? - żółta kontrolka

Kontrolka silnika wyświetla się przez chwilę

Nie musimy wpadać w panikę, jeżeli kontrolka silnika zapala się tylko na chwilę po uruchomieniu auta. Może to oznaczać m.in. nieprawidłowe napięcie podczas rozruchu, zaśniedzone styki, czy chwilowe wypadnięcie zapłonu.

Jeżeli wyświetliła nam się raz i nigdy więcej nie zobaczyliśmy, oznacza to jednorazowy błąd. Taka sytuacja może być związana np. z wysoką wilgocią, przez co czujnik nieprawidłowo odczytał i zinterpretował wartości.

Jeżeli jednak taka ikonka wyświetla się stale, co jakiś czas, należy udać się do warsztatu – nawet, jeżeli zapala się tylko na chwilę.

Kontrolka silnika nie gaśnie w ogóle

Naszą czujność powinna wzbudzić sytuacja, w które kontrolka silnika nie gaśnie w ogóle, nawet przy dłuższej jeździe. Będzie to oznaczać poważniejszą dolegliwość tego układu. Jazda z świecącą się ikonką „Check Engine” nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Może to się wiązać z niegroźnymi usterkami (w najlepszym wypadku), jak i poważniejszą awarią.

Najczęściej diagnozowanymi nieprawidłowościami związanymi z zapaleniem się tej ikonki są następujące:

  • awaria sondy lambda,
  • usterka układu wtryskowego,
  • uszkodzenie filtra cząsteczek stałych,
  • niesprawność zaworu recyrkulacji spalin EGR i wiele innych.

Przyczynę należy sprawdzić w warsztacie samochodowym, który posiada niezbędny i oryginalny sprzęt diagnozujący. W większości przypadków wystarczy podpięcie programu do komputera, w efekcie czego otrzymujemy kod błędu, wskazujący na konkretną usterkę.

Należy przy tym pamiętać, że podpięcie nieoryginalnego programu może błędnie interpretować wartości. W takiej sytuacji diagnostyka nie będzie trafna, co w konsekwencji może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Złej jakości paliwo

Niekiedy kontrolka silnika zostanie zapalona po wlaniu złej jakości paliwa. Nowoczesne układy napędowe są bardzo wyczulone na to, czym są tankowane. W takiej sytuacji wystarczy dolać odpowiedniej mieszanki, by ikonka zgasła.

Powodem może być również źle dobrana mieszanka paliwowo-powietrzna lub uszkodzenie przepływiomierza.

Dowiedz się więcej: Benzyna do diesla, czyli pomyłka przy tankowaniu – co robić? >>

Instalacja gazowa

W przypadku samochodów z niefabrycznie zainstalowaną instalacją LPG, ikonka silnika może również się zapalić. Szczególnie często występuje to w sytuacji, gdy instalacja została zamontowana amatorsko. Rozwiązaniem tego problemu jest wybranie się do zaufanego gazownika, który dokona regulacji oraz wymieni niekompatybilne podzespoły.

Dowiedz się więcej: Instalacja LPG – czy to się opłaca? >>

Kontrolka silnika – zwróć uwagę przy zakupie

Kupując nowe auto, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ikonki w samochodzie po przekręceniu zapłonu. W tym momencie chwilowo powinny zapalić się wszystkie, co oznacza prawidłowo podłączone czujniki do najważniejszych układów.

Jeżeli nie wyświetli się kontrolka silnika, zrezygnujmy z zakupu konkretnego auta. Najprawdopodobniej pojazd uczestniczył w kolizji, zaś mechanik nie mogąc poradzić sobie z usunięciem przyczyny wyświetlania się „Check Engine”, po prostu odłączył czujnik.

Kontrolka silnika może wskazywać na wiele problemów. Jeżeli wyświetli się nam tylko raz, nie musimy panikować. Jednak jeżeli widujemy ją częściej lub jest zapalona na stałe, koniecznie udajmy się do warsztatu. Wskazuje ona wówczas na nieprawidłowości w silniku, które po dłuższym ignorowaniu doprowadzą do poważniejszej awarii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również