Włochy: gdzie zrobić zakupy w Mediolanie? Najciekawsze miejsca

Gdzie zrobić zakupy w Mediolanie? Miasto to postrzegane jest jako ważny ośrodek światowej mody. Z tego powodu wielu turystów przyjeżdża tam na zakupy.

 
Włochy: gdzie zrobić zakupy w Mediolanie? Najciekawsze miejsca
Galeria Wiktora Emmanuela II nazywana jest Salonem Miasta / źródło zdjęcia: Getty Images / scaliger

Zakupy w Mediolanie to hasło, które nierozerwalnie kojarzy się z modą. Przede wszystkim dlatego, że miasto to jest jedną ze światowych stolic mody obok Nowego Jorku czy Londynu. Mediolan postrzegany jest jednak także jako jedno z ważniejszych miejsc w kontekście trendów oraz rozwoju kierunków w branży meblarskiej.

Warto również wiedzieć, że chociaż ceny we Włoszech są na ogół wysokie, to dzięki licznym outletom w Mediolanie wyprawa na zakupy nie musi być tak bardzo kosztowna.

Galeria Wiktora Emmanuela II – Salon Miasta

Zakupy w Mediolanie niemal natychmiast kojarzą się z jedną z najpiękniejszych galerii na świecie. Znajduje się ona nieopodal największego zabytku Mediolanu – katedry Duomo i może poszczycić się wyjątkowym wnętrzem, którego alejki stylizowane są na wzór włoskich uliczek.

Galeria Wiktora Emmanuela II to największy, najchętniej odwiedzany i najbardziej ekskluzywny tego typu obiekt w Mediolanie. Nazwa została nadana na cześć Vittorio Emanuele II, pierwszego króla Zjednoczonych Włoch.

Sami Mediolańczycy określają galerię Wiktora Emmanuela II mianem „salonu miasta”. W tym gmachu znajduje się wiele prestiżowych i luksusowych butików, a do jednych z najtańszych należy sklep Stefanel.

Nie brakuje tu również doskonałych restauracji, a także punktów usługowych. Sam obiekt wpisał się na stałe w charakter miasta. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że został otwarty 30 grudnia 1877 roku, co czyni to centrum handlowe jednym z najstarszych w całej Europie.

Dowiedz się więcej: Włochy: Mediolan – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Zakupy w Mediolanie kojarzą się głównie z Galerią Wiktora Emmanuela II koło katedry Duomo

źródło zdjęcia: Getty Images / RossHelen

Największy outlet w Mediolanie

Galeria Wiktora Emmanuela II nie jest jedynym miejscem, w którym zrobimy zakupy w Mediolanie. Niedaleko od miasta znajduje się również ogromny Seravalle Designer Outlet. Ponoć największy, a z całą pewnością jeden z największych tego typu obiektów w całej Europie. Warto podkreślić, że outlet nie znajduje się w samym Mediolanie, a w oddalonym o 90 km niewielkim miasteczku Seravalle Scrivia. Dotrzeć można tam zarówno samochodem, jak i korzystając z komunikacji publicznej – pociągiem lub autobusem.

Atrakcyjne przeceny

W outlecie znajduje się mnóstwo tanich butików, ale także salonów prestiżowych marek. Dla ułatwienia zakupów cały obiekt podzielony został na dwie części, różniące się od siebie poziomem cen. W jednej z nich znajdziemy firmowe outlety np. Dolce & Gabbana, Prada, Laurent Paris, Hugo Boss, Gucci czy Burberry, w drugiej zaś znajdują się sklepy tańszych marek np. Benetton, Gues czy Loreal.

Klienci mogą liczyć na przeceny od 30% do nawet 70%. Planując zakupy w Mediolanie, warto zaplanować wycieczkę do tego miejsca – szczególnie jeżeli zależy nam na znalezieniu ciekawych okazji.

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – ciekawe miejsca w Mediolanie, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Dzielnice na zakupy w Mediolanie

Zakupy w Mediolanie mogą być głównym celem podróży do tego miasta, a także można dokonać ich niejako przy okazji, będąc tylko przejazdem lub nastawiając się na zwiedzanie najciekawszych zabytków miasta. Niezależnie od celu przyjazdu, warto wiedzieć, jakie dzielnice słyną z możliwości zakupowych.

Corso Vittorio Emanuele II i okolice

Będąc w Mediolanie tylko przejazdem lub gdy zakupy w tym mieście nie są naszym głównym celem podróży, warto udać się na zakupy w samym centrum. Niedaleko Duomo, a dokładniej na Corso Vittorio Emanuele II oraz w odchodzących od niej uliczkach, znajdują się praktycznie wszystkie sklepy ważniejszych marek odzieżowych. Można napotkać także butiki z oryginalnymi włoskimi ubraniami. Co ciekawe, część z nich posiada ofertę w naprawdę przystępnej cenie.

Złoty Kwadrat Mody, czyli Quadrilatero della Moda

Wiadomo, że ceny we Włoszech, a szczególnie w Mediolanie nie należą do najniższych. Najlepszym tego przykładem jest prestiżowa dzielnica, w której swoje butiki mają najbardziej ekskluzywne butiki świata odzieżowego.

Składa się ona z czterech ulic:

  • via Monte Napoleone,
  • via Manzoni,
  • via della Spiga,
  • Corso Venezia.

Najważniejsza jest ta pierwsza, która dodatkowo uważana jest za najdroższą ulicę świata. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie Tygodnia Mody to właśnie na Złotym Kwadracie Mody organizowanych jest większość wydarzeń.

Via Torino

Zakupy w Mediolanie to nie tylko oferta dla najzamożniejszych turystów. Na via Torino znajdziemy sklepy znanych sieciówek takich jak np. H&M, Pull&Bear, Zara, Mango czy chociażby Intimissimi.

Obecność mniej ekskluzywnych butików wiąże się również z bardziej przystępnymi cenami. Sama dzielnica uważana jest za centrum młodzieżowych zakupów. Młodzi ludzie dodatkowo przesiadują w zlokalizowanych tam popularnych w Mediolanie restauracjach oraz barach.

 

Corso Buenos Aires

Kilometrowa ulica, która pełni rolę ogromnej galerii handlowej pod gołym niebem? W taki sposób można opisać Corso Buenos Aires. Ciągnie się od Porta Venezia aż do Piazzale Loreto.

Wybierając się na zakupy w Mediolanie do tej dzielnicy, będziemy mieli okazję odwiedzić ponad 350 butików mniej lub bardziej znanych marek odzieżowych. Znajduje się tu także sporo sklepów wyłącznie z włoską modą, a także punkty jubilerów z piękną biżuterią.

Zona Brera

Jeżeli mamy dosyć tłumów, to warto udać się do Zona Brera. Jest to mniej zatłoczona, a zarazem klimatyczna dzielnica z artystycznym charakterem. Znajdziemy tutaj nietuzinkowe butiki, a także showroomy z ubraniami, antykami, biżuterią czy kosmetykami.

Miejsce można odwiedzić nie tylko w celach zrobienia zakupów. Mnogość ciekawych restauracji sprzyja, by udać się na Zona Brera chociażby na romantyczny spacer zakończony smaczną kolacją.

Dowiedz się więcej: Włochy: Jak poruszać się po Mediolanie – przewodnik

Kiedy wybrać się na zakupy w Mediolanie?

Warto wiedzieć nie tylko gdzie, ale również kiedy wybrać się na zakupy w Mediolanie. Zwłaszcza gdy nie dysponujemy bardzo zasobnym portfelem.

Najlepsze ceny uzyskamy w okresach wyprzedaży, które mają miejsce dwa razy w roku. Przyjęło się, że włoskie butiki organizują wyprzedaże zimowe – zazwyczaj w styczniu, a także wyprzedaże letnie, zazwyczaj na początku lipca. Dokładna data uzależniona jest od regionu, niemniej z reguły są to pierwsze dni tych miesięcy. Jest to też dobry moment, by przywieźć najciekawsze pamiątki z Mediolanu – zwłaszcza że wiele sklepów przecenia swój asortyment od 30% do nawet 70%.

Gdzie kupić pamiątkę?

Warto wiedzieć, jakie pamiątki z wakacji w Mediolanie najlepiej przywieźć. Oferta handlowa w tym mieście jest wyjątkowo szeroka, dzięki czemu istnieje możliwość nabycia unikalnych przedmiotów.

Dobrym pomysłem jest poszukanie sklepów, które oferują specyficzne dla tego kraju produkty. Ciekawą alternatywą jest przywiezienie z Włoch kawy. Chociaż w polskich marketach możemy spotkać włoskie odmiany tego produktu takich jak Lavazza, to kawa kupiona we Włoszech smakuje zupełnie inaczej, nawet tego samego producenta.

Wyjątkowymi pamiątkami będą również np. wyroby z drewna oliwkowego czy po prostu dobrej jakości buty, które przetrwają niejeden sezon.

Zakupy w Mediolanie - warto kupić tu oryginalną włoską kawę

źródło zdjęcia: Getty Images / MarianVejcik

Zakupy w Mediolanie – o czym warto pamiętać?

Wybierając się na zakupy do Mediolanu, warto pamiętać o dwóch sezonach wyprzedażowych – zazwyczaj na początku stycznia oraz lipca. Nie sposób ominąć najbardziej ekskluzywne miejsca handlowe w tym mieście, z galerią Wiktora Emmanuela II oraz Złotym Kwadratem Mody na czele. Jeżeli chcemy nieco zaoszczędzić, dobrym pomysłem będzie udanie się do oddalonego o 90 km od Mediolanu największego (lub jednego z największych) outletów w Europie. Wiele sieciowych sklepów znajdziemy również na via Torino, które jest bardzo popularne wśród włoskiej młodzieży.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również