Zakończona spłata kredytu - co dalej?

Zakończona spłata kredytu powinna być udokumentowana. Sprawdź, dlaczego warto uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec banku!

 
Zakończona spłata kredytu - co dalej?
Jakie kroki podjąć po zakończeniu spłaty? / źródło zdjęcia: Getty Images / Jevtic

Wszyscy dłużnicy z niecierpliwością czekają na dzień, w którym zakończona spłata kredytu pozwoli przeznaczyć pieniądze wydawane dotychczas na regulowanie comiesięcznych rat na inny, przyjemniejszy cel. Okazuje się jednak, że nierzadko, nawet, gdy spłata kredytu zostanie oficjalnie zakończona, klienci banków dostają od wierzycieli pisma nawołujące do zapłaty dodatkowych kwot.

Najczęściej są to niewielkie sumy, wynikające z konieczności uregulowania pozostałych do zapłaty odsetek za nieterminową wpłatę lub innych, nieprzewidzianych w harmonogramie kosztów. Jak uniknąć przykrej niespodzianki ze strony banku?

Jak udowodnić zakończoną spłatę kredytu gotówkowego?

Zakończona spłata pożyczki lub kredytu gotówkowego nie zobowiązuje banku do wystawienia nam zaświadczenia o niezaleganiu z żadnymi płatnościami. Warto więc postarać się o nie we własnym zakresie, by mieć pewność, że wszystkie zobowiązania względem wierzyciela zostały uregulowane i uniknąć pism nawołujących do zapłaty zaległych kwot.

Potwierdzenie zakończenia spłaty w formie pisemnej może niestety kosztować, w zależności od banku od kliku do nawet kilkudziesięciu złotych. Dlatego jeśli nie chcemy wykładać kolejnych pieniędzy, skontaktujmy się z bankiem telefonicznie. Wszystkie połączenia z centrum obsługi klienta są obecnie nagrywane, dlatego ustne zapewnienie o tym, że spłata kredytu została zakończona również może stać się podstawą ewentualnej reklamacji.
Otrzymanie odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego całkowitą spłatę kredytu nie oznacza niestety, że bank nigdy nie zażąda od klienta dodatkowych wpłat, sprawi jednak, że jakiekolwiek odsetki przestaną być naliczane i zagwarantuje, że ewentualne wezwanie do zapłaty będzie można zakwestionować.

Dowiedz się więcej: Umowa pożyczki – jak czytać i na co zwrócić uwagę?

Spłata kredytu hipotecznego

Nieodpłatne wystawienie pisemnego zaświadczania o całkowitej spłacie kredytu jest za to obowiązkiem banku w przypadku klienta regulującego kredyt mieszkaniowy lub kredyt hipoteczny.

Dokument zwalniający własność klienta z roli zabezpieczenia kredytu powinien zostać wysłany w ciągu dwóch tygodni od dnia zakończenia spłaty. Jeśli więc nie otrzymaliśmy go w podanym terminie, musimy bezzwłocznie skontaktować się z bankiem. Otrzymanie dokumentu równoznaczne jest z potwierdzeniem przez bank, że nie zalegamy z żadnymi płatnościami, ale klient może starać się również o dodatkowe zaświadczenie uznające, że spłata kredytu została oficjalnie zakończona.

Pamiętajmy zatem, aby w momencie zakończenia określonych w umowie spłat kredytowych, skontaktować się z naszym wierzycielem i upewnić, iż wszelkie procedury zostały dopełnione i nie zalegamy z innymi “dodatkowymi” opłatami. Uspokoi to przede wszystkim nas i pozwoli na zmiany w naszym domowym budżecie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również