Zagadki dla dzieci - nauka poprzez zabawę

Zagadki dla dzieci to czynnik, który przyczynia się do prawidłowego rozwoju młodych umysłów, stanowiąc jednocześnie źródło intelektualnej rozrywki.

 
Zagadki dla dzieci - nauka poprzez zabawę
Nauka połączona z rozrywką przynosi wyjątkowo efektywne skutki / źródło zdjęcia: Getty Images / Deklofenak

Niewiele aktywności łączy w sobie element dobrej zabawy i pożytecznej nauki w takim stopniu jak łamigłówki i zagadki dla dzieci. Jest to dla nich często rodzaj przedniej rozrywki, ale także pretekst do zdrowej rywalizacji, by jak najlepiej i w możliwie najkrótszym czasie znaleźć rozwiązanie, odszukać niepowierzchowny sens szybciej niż inni.

Warto przyjrzeć się propozycjom quizów dla dzieci i dorosłych, gdyż mogą one stać się źródłem śmiechu i gwarancją świetnie spędzonego czasu z pożytkiem dla rozwoju umysłowego.

Atuty łamigłówek dla dzieci

Zagadki logiczne często występują w precyzyjnej i przystępnej formie wierszy dla dzieci, dzięki czemu mogą stać się narzędziem do pracy nawet z najmłodszymi podopiecznymi. Ilość zalet płynących z tej formy aktywności jest ogromna – wystarczy podjąć próbę rozwikłania przykładowej zagadki, by przekonać się, jak bardzo jest ona uzależniająca i korzystna dla naszej percepcji.

Wzmacnianie więzi interpersonalnych poprzez zagadki dla dzieci

Jak śpiewał niegdyś Stanisław Grzesiuk – grunt to rodzinka. Najbliżsi ludzie, najczęściej rodzice lub opiekunowie, stanowią dla dzieci punkt zaczepienia w rozumieniu świata. To właśnie dorośli są wzorcem, który najmłodsi skrupulatnie naśladują, pokładając w nich miłość i zaufanie.

Rozgrywka w rodzinnym gronie, choćby pod postacią śmiesznej zagadki, to nie tylko źródło zabawy dla dzieci, ale także ważna nauka – że wśród bliskich warto głośno myśleć i dzielić się wszelkimi refleksjami, że nie narazi to dziecko na śmiech i niezrozumienie, że do najlepszych rozwiązań można dojść samemu, ale czasem lepiej wspólnie.

Rodzinne gry dla dzieci stanowią jedną z najlepszych form spędzania czasu oraz znakomity trening dziecięcej pewności siebie, który w przyszłości z pewnością zaowocuje.

Dowiedz się więcej: Rebusy dla dzieci – jak przygotować je samemu?

Progres intelektualny i rozwój poznawczy

Sama nazwa łamigłówki jest niezwykle sugestywna. Ma ona na celu zasiać ziarno ciekawości, pragnienie dotarcia do rozwiązania, które często wcale nie należy do najłatwiejszych i wymaga prawdziwego wysiłku intelektualnego. Zadany sobie trud się jednak opłaca. Stanowi on rodzaj ćwiczenia dla mózgu, który potrzebuje nieustannego pobudzenia i bodźców do rozwoju.

Wybuch kreatywności

Zagadki dla dzieci uczą je myślenia w sposób niesztampowy i wolny od schematów. Wykraczanie poza sztywne normy i ramy bywa ryzykowne, ale przecież wyłącznie przez podjęcie ryzyka można zmienić świat (i siebie) na lepsze.

Łamigłówki stwarzają okazję wydeptywania w umyśle ścieżek, które mogą prowadzić do fascynujących rozwiązań. Gdy stają się one wielokrotnie przemierzanymi szlakami, przyczyniają się do rozrostu potęgi umysłu, poszerzają horyzonty i czynią ludzką perspektywę o wiele bogatszą.

Dowiedz się więcej: Najlepsze zabawki kreatywne – TOP 7

Zagadki dla dzieci wspierają ich rozwój poprzez zabawę

źródło zdjęcia: Getty Images / Giulio Fornasar

Wzbogacanie nomenklatury i umiejętności czytania ze zrozumieniem

Zwłaszcza opisowe zagadki dla dzieci bywają nieco skomplikowane już w samym zapisie. Wymagają więc pełnego skupienia, wydłużając u najmłodszych okres koncentracji. Jednocześnie pozwalają wczuć się w nową sytuację fabularną i poznać niekoniecznie usłyszane wcześniej słowa bądź wyrażenia, które automatycznie wchodzą do dziecięcego słownika.

Rozwiązanie zagadki jest możliwe jedynie w przypadku czytania jej treści ze zrozumieniem, niekiedy wielokrotnie. Nieocenioną pomocą w pojęciu trudności są dorośli, którzy powinni cierpliwie odpowiadać na zadawane pytania i służyć pomocą – nigdy jednak nie wyprzedzając dziecka ani nie podsuwając mu gotowych rozwiązań pod nos.

Przygotowanie do okresu szkolnego i… dorosłego życia

Należy przyznać, że zdecydowana większość egzaminów, testów i sprawdzianów, z jakimi przyjdzie się zetknąć dzieciom w przyszłości, zbudowana jest na kanwie zrewidowania posiadanych przez uczniów informacji, ale i sprawdzenia ich zdolność do logicznego myślenia. O ile w szkole często liczy się po prostu sucha wiedza, o tyle późniejsze życie rodzi konieczności zastosowania jej w praktyce.

Warto zatem wyposażyć swoje dzieci w narzędzia takie jak spryt, zdolność dedukcji i przekuwania wiedzy w umiejętności. Jeśli dziecko pokocha proces nauczania dzięki zagadkom dla dzieci, nauka zawsze już będzie dla niego źródłem satysfakcji i radości.

Dowiedz się więcej: Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori

Nowatorskie rodzaje zagadek dla dzieci

Ponieważ dzieci to niesłychane indywidualności, których dorosłe życie nie zmusza jeszcze do wpasowania się w taką ilość konwenansów jak dorosłych, mają one często zadziwiająco różne i wyjątkowe wymagania, potrzeby i preferencje. Nic dziwnego, że to, co dla jednego dziecka wydaje się nudne i nieciekawe, inne może prawdziwie zachwycać i wzbudzać w nim fascynację. Na szczęście ilość form zagadek i łamigłówek jest wystarczająco liczna, by nasze pociechy odczuwały prawdziwą frajdę obcowania z nimi. Oprócz standardowych rebusów i gier słownych zagadki dla dzieci występują w bardzo niebanalnych formach.

Gry miejskie

Dość świeży trend, jakim jest gra miejska, zdobył już serca wielu amatorów dobrej zabawy. Interesującą możliwością jest nie tylko udział w odgórnie zorganizowanej zabawie, ale także stworzenie jej od podstaw.

Wystarczy wyznaczyć konkretną przestrzeń, najlepiej zaznaczając ją na mapach rozdawanych uczestnikom i rozmieścić na niej punkty kontrolne. Będą to miejsca, do których prowadzić mogą znaki lub zagadki związane z fabułą gry. Oprócz świetniej zabawy gra miejska stanowić może trening sprawności ruchowej i manualnej, a także stać się przygodą zapamiętaną na całe życie. O tym, jak dokładnie zorganizować zabawę, by nic nam nie umknęło, można przeczytać na portalu Mamazone.

Matematyka dla dzieci

Gry i łamigłówki matematyczne od wielu lat robią prawdziwą karierę. Przykładem może być popularne Sudoku, które codziennie zmusza do wysiłku intelektualnego miliony ludzi. Zabawa z liczbami, figurami czy statystką może być źródłem ogromnej radości – zwłaszcza gdy rozwiązanie jest już blisko. Umysły ścisłe z pewnością odnajdą w tej dziedzinie dużo satysfakcji. Dla głów humanistycznych zagadki matematyczne mogą być natomiast inspirującym wyzwaniem.

Rodzinne gry planszowe

Znakomitą formą wspólnego rozwiązywania zagadek są familijne planszówki o bardzo zróżnicowanym poziomie, fabule i rodzaju. Na rynku dostępne są zarówno proste gry karciane, tradycyjne memory czy typowe łamigłówki obrazkowe, jak również przepięknie oprawione plansze, które niczym Jumanji zabierają całą rodzinę w wir przygody.

Przy doborze najlepszej gry należy kierować się poziomem i umiejętnościami dziecka, kategorią wiekową i indywidualnymi preferencjami naszej pociechy.

Dowiedz się więcej: Puzzle dla dzieci – jakie wybrać dla malucha?

Zagadki dla dzieci - sposób na wspólne spędzanie czasu

źródło zdjęcia: Getty Images / Lordn

Blogi i portale z zagadkami dla dzieci

By rozpocząć przygodę z zagadkami, warto poszukać ciekawych rozwiązań w Internecie. Kwestię zabawy z zagadkami podjęło już wielu autorów blogów lifestyle’owych i parentingowych.

Pomysły na łamigłówki słowne

Na blogu Corobic.pl znajdziemy ciekawy post, który wyjaśnia, dlaczego zagadki są dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Zawiera on również liczne przykłady łamigłówek, które można wykorzystać w zabawie z dziećmi. Na stronie znajdziemy także poradę, jak skonstruować zagadkę samodzielnie.

Ciekawe publikacje z gotowymi zagadkami

Autorka bloga Książeczki synka i córeczki przedstawia interesujące zestawienie gier wydawnictwa Edgard, które słynie z serwowania naukowych treści w fantastyczny i przystępny sposób. Zagadki wykonane są w formie plansz, zagadek obrazkowych i rebusów. Warto przejrzeć propozycje opisane na blogu i wybrać spośród nich coś dla własnej pociechy.

Zagadki dla dzieci to niewątpliwie o wiele lepsza rozrywka niż oglądanie kreskówki w telewizji, a także ciekawsza forma nauki niż suche przyswajanie informacji. Szeroka gama możliwości aż prosi się, by wykorzystać którąś z nich i przepaść w poszukiwaniu rozwiązania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również