Kiedy wymiana akumulatora jest konieczna

Wymiana akumulatora jest niezbędna co jakiś czas. Jak rozpoznać, że jego żywotność już dobiegła końca i konieczny jest nowy? Jak dobrać nowy akumulator?

 
Kiedy wymiana akumulatora jest konieczna
Kiedy nowy akumulator jest niezbędny?

Zima jest najlepszym diagnostą i jasno wskazuje nam, że wymiana akumulatora jest już konieczna. Najczęściej objawia się to jednak w sytuacjach krytycznych. Wsiadamy do samochodu, przekręcamy zapłon i… cisza. Nie zapaliły się nawet żadne kontrolki, o pracy rozrusznika również możemy zapomnieć. Jest to znak, że nasz akumulator właśnie dokończył swojego żywota i czas na nowy.

Dlaczego akumulator jest ważny?

Akumulator jest istotnym elementem naszego pojazdu. Odpowiada za zasilanie wszystkich układów elektrycznych w aucie, w tym jest niezbędny do uruchomienia pracy silnika.

Jeżeli to urządzenie nie jest sprawne, możemy zapomnieć o korzystaniu z samochodu. Zazwyczaj jego bolączki objawiają się w okresie zimowym, po pierwszych przymrozkach. Zły stan akumulatora rozpoznamy po tym, że auto najzwyczajniej w świecie nie chce zapalić.

Kiedy wymiana akumulatora jest niezbędna?

Obecne tempo życia jest bardzo szybkie, a dzięki użytkowaniu samochodu, oszczędzamy cenny czas. Auto wykorzystujemy np. przy dojazdach do miejsca pracy. Dlatego szczególnie bolesna jest sytuacja, w której nie możemy odpalić auta rano. Wyeksploatowany akumulator zazwyczaj w takich okolicznościach daje ostateczny sygnał, że jest z nim źle i należy go wymienić.

Z tego powodu zaleca się okresowe sprawdzanie jego sprawności. Powszechnym i najbardziej popularnym testem jest wykorzystanie multimetra, którego styki przykłada się do klem znajdujących się przy baterii. Prawidłowe napięcie powinno wynosić od 12,5 do 12,8 V. Jakiekolwiek odchylenie będzie wskazywać na nieprawidłowości w układzie zasilania. Taka diagnostyka ma jednak orientacyjny charakter i odchylenie od normy niekoniecznie będzie oznaczać, że czeka nas wymiana akumulatora.

Wymiana akumulatora po badaniu testerem

Warto udać się do warsztatu samochodowego, który dysponuje specjalnym testerem. Dzięki temu wykonana diagnostyka baterii pozwoli określić jednoznacznie, czy wymiana akumulatora jest konieczna.

Możemy również sami się wyposażyć w takie urządzenie, jednak cena dobrej klasy testera zaczyna się w granicach 300 – 400 zł. Za usługę pomiaru zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, zaś jeżeli w konkretnych zakładzie będziemy wymieniać akumulator, taki test może zostać przeprowadzony bezpłatnie.

Jaki akumulator wybrać?

Gdy konieczny będzie zakup nowej baterii, staniemy przed dylematem – jaki akumulator wybrać? Wiele czynników wpływa na to, czy konkretny model będzie pasować do naszego auta. Do najważniejszych należą:

  • Wymiary akumulatora – w nowszych autach jest coraz mniej miejsca na baterię, dlatego nie zawsze najmocniejszy model będzie odpowiedni;
  • Umiejscowienie biegunów – jeżeli klemy do podpięcia „plusa” oraz „minusa” będą umiejscowione odwrotnie niż fabrycznie, kable zasilające mogą okazać się za krótkie;
  • Pojemność akumulatora – musi być dobrana odpowiednio do zapotrzebowania auta na energię;
  • Prąd rozruchowy – musi być dobrany odpowiednio do zapotrzebowania konkretnego silnika. W jednostkach napędowych Diesla zapotrzebowanie będzie wyższe niż w tych zasilanych benzyną.

Mając na uwadze powyższe parametry, należy udać się do wyspecjalizowanego sklepu. Warto zwrócić uwagę, że coraz większą popularnością cieszy się akumulator żelowy. Nie wymaga uzupełniania poziom elektrolitu, z tego powodu określany jest również jako bezobsługowy.

Ładowanie akumulatora

Wymiana akumulatora jest ściśle związana również z jego ładowaniem. Nieprawidłowo wykonana czynność powoduje spadek jego żywotności. W efekcie, jego okres użytkowania będzie znacznie krótszy. Standardowy czas użytkowania takiej baterii powinien wynosić minimum 5 lat.

Dowiedz się więcej: Jak poprawnie ładować akumulator samochodowy >>

Wymiana akumulatora jest niezbędna co 5 lat pod warunkiem zachowania zasad podczas jego ładowania. Okres jesienno-zimowy jest tym czasem, w którym okazuje się, że jesteśmy zmuszeni do zakupu nowej baterii. Warto w tym celu wykonać test jego sprawności w okolicach września. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w mroźny poranek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również