Wycofane z obiegu banknoty - co zrobić z funtami i innymi starymi walutami?

Wycofane z obiegu banknoty w obcej walucie ma w domach wciąż wiele osób. Dowiedz się, czy ze starymi walutami można jeszcze cokolwiek zrobić.

 
Wycofane z obiegu banknoty - co zrobić z funtami i innymi starymi walutami?
Co można zrobić ze starymi walutami, które wyszły z obiegu?

Największy problem ze starymi walutami dotyczy pieniędzy będących w obrocie w krajach europejskich przed stworzeniem strefy euro. Dawnymi markami niemieckimi, czy francuskimi frankami nie zapłacimy już w żadnym sklepie, podobnie jak wycofanymi z obiegu funtami brytyjskimi. Wbrew pozorom pieniądze te nie mają jedynie wartości kolekcjonerskiej.  Poniżej wyjaśniamy, co można z nimi zrobić.

Co zrobić z obcą walutą?

Wymienialność waluty konkretnego kraju zależy od bardzo wielu czynników, w tym między innymi od decyzji elit rządzących. Można zatem śmiało stwierdzić, że waluty takie jak dolar, euro czy funt brytyjski są w pełni wymienialne i nie powinny sprawiać żadnych problemów zwłaszcza, że z powodzeniem da się nimi handlować na rynku Forex. Problem pojawia się wówczas, kiedy z egzotycznej podróży przywozimy ze sobą waluty, które w naszym kraju nie znaczą więcej niż kolorowy skrawek papieru. Podobnie sprawa wygląda ze starymi dolarami, markami niemieckimi czy funtami brytyjskimi, które wyszły już z obiegu. O ile Narodowy Bank Polski przyjmuje na wymianę stare banknoty i monety krajowe, o tyle z walutą zagraniczną jest to już niemożliwe.

Wymiana wycofanych z obiegu starych walut

Stare marki niemieckie, franki francuskie czy wycofane z obiegu funty brytyjskie, których na czas nie wymieniliśmy na euro są obecnie dość kłopotliwym rodzajem “inwestycji”. W polskich bankach komercyjnych ani w NBP nie można już dokonać takiej wymiany oficjalnie od 2013 roku. Co zatem zrobić w takim przypadku?

Na chwilę obecną wymiana europejskich walut wycofanych z obiegu możliwa jest jedynie w centralnych oddziałach banków państw należących do strefy euro, a przy tym dotyczy to jedynie waluty narodowej. Właśnie dlatego markę niemiecką da się wymienić tylko w Banku Niemiec, funta brytyjskiego w Banku Wielkiej Brytanii, a z kolei franka francuskiego w centralnym Banku Francji.

Najbardziej jednak racjonalnym rozwiązaniem jest skup banknotów wycofanych z obiegu w wyspecjalizowanych kantorach. To właśnie tam należy się udać z plikiem wartościowej niegdyś waluty. Dla przykładu wycofane z obiegu funty brytyjskie wymienisz tutaj.

Zamienić można bardzo niegdyś popularne banknoty o nominale dwudziestu funtów z wizerunkiem królowej Elżbiety II na awersie oraz Sir Edwarda Elgara na rewersie. Podobnie wygląda wymiana funta brytyjskiego o nominale pięćdziesięciu funtów z Sir Johnem Houblonem, czyli pierwszym i zarazem najsłynniejszym prezesem Banku Anglii. Zastąpił go bowiem w 2014 roku banknot z wierną podobizną dwóch pionierów rewolucji przemysłowej – Jamesa Watta i Matthew Boultona. Inne, co popularniejsze nominały też można bez problemu wymienić, wystarczy się dobrze rozejrzeć.

Tak naprawdę w wyspecjalizowanych kantorach można wymienić niemal wszystko pod jednym warunkiem – należy się liczyć z pewną stratą na wartości.

Jak nie stracić na walucie?

Przede wszystkim nie warto trzymać gotówki w obcej walucie w tzw. skarpecie albo domowym sejfie. Każdą, nawet niewielką sumę warto zdeponować w banku, a najlepiej założyć lokatę walutową, która dodatkowo może przynieść spore zyski z oprocentowania. Jest to bez wątpienia najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na to, aby ustrzec się problemów z obcymi walutami, zarówno z tymi mniej jak i bardziej egzotycznymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również