Włochy: Turyn - co warto zobaczyć?

Kibiców piłkarskich, znawców dobrej kuchni, miłośników Piemontu, czekolady, a także motoryzacji zaprasza w swoje gościnne progi miasto Turyn.

 
Włochy: Turyn - co warto zobaczyć?
Panorama Turynu /źródło zdjęcia: Getty Images/ undefined undefined

Włochy są różnorodnym i pięknym krajem o bogatej historii. Każdy turysta znajdzie tu swój ulubiony zakątek. Wyjątkowym miejscem na mapie Włoch jest Turyn. Ilość zabytków i ciekawych miejsc sprawia, że jest jednym z 250 najchętniej odwiedzanych miast przez turystów na świecie.

Zabytki miasta pochodzą z różnych okresów historii: od starożytności do początku XX wieku. W Turynie znajdziemy renomowane i cenione przez mieszkańców restauracje z wieloletnią tradycją, majestatyczne obiekty sakralne, wspaniałe muzea i galerie sztuki, przepiękne pałce, teatry oraz kina, odpoczniemy w urokliwych parkach, a w pizzeriach zjemy najlepsze rodzaje włoskiej pizzy. W artykule przedstawiamy miejsca, które warto zobaczyć w Turynie.

Kiedy i jak najlepiej odwiedzić Turyn?

Pogoda w Turynie

Region Piemontu różni się klimatem od pozostałych części Włoch. Miesiące zimowe są bezdeszczowe i bezśnieżne, z temperaturą, ok 7° C. Letnie upały nie są częstym zjawiskiem. Temperatura w miesiącach letnich jest tutaj trochę wyższa niż w Polsce. Deszczowo jest w kwietniu, lipcu i czerwcu. Na wycieczkę do Turynu najlepiej wybrać się od lipca do jesieni.

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

Droga do Turynu i komunikacja w mieście

Dojazd do Turynu z Polski nie stanowi większego problemu. Przeloty do Włoch oferują zarówno tanie linie lotnicze, jak i krajowe linie „LOT”. Turyn ma swoje lotnisko Aeroporto di Torino-Caselle, które znajduje się w Caselle Torinese. Położone jest około 16 kilometrów od miasta. Z lotniska do Turynu kursują niebieskie autobusy z dworca Bolzano.

W Turynie znajdują się dwa duże dworce kolejowe – Porta Nuova i Porta Susa. Metro w Turynie ma tylko jedną linię i nie posiada stacji w centrum miasta.

Jest tu świetnie zorganizowana komunikacja tramwajową – tramwajem można dojechać w każdy zakątek metropolii.

Atrakcją dla turysty są kolejki linowo-terenowe. Najdłuższą z nich jest linia ze stacji Piazza Modena na szczyt wzgórza, na którym znajduje się kościół Basilica di Superga.

Dowiedz się więcej: Miasta we Włoszech, które Cię zachwycą

Turyn - w zwiedzaniu miasta pomaga świetna komunikacja tramwajowa

źródło zdjęcia: Getty Images / RossHelen

Zwiedzanie Turynu – najciekawsze miejsca

Całun Turyński – zabytek chrześcijaństwa

Jedną z atrakcji Turynu jest bez wątpienia Całun Turyński, bardzo ważny dla chrześcijaństwa zabytek. Znajduje się w Katedrze Turyńskiej wybudowanej w XV wieku. Nadal trwają nad nim badania naukowe.

Całun Turyński to szata, na której znajduje się odbita twarz Chrystusa. Tylko kilka razy w ciągu roku można zobaczyć Całun. Kaplicę świętego Całunu i sarkofag można oglądać przez cały rok. Dzwonnica Katedry jest punktem widokowym, z którego rozciąga się piękny widok na Turyn.

Plac San Carlo

To jeden z najpiękniejszych placów w kraju. Spędzając urlop we Włoszech, trzeba koniecznie zobaczyć to miejsce. Dominują tutaj długie arkady z eleganckimi sklepami i kawiarniami. Plac nazywany jest „bijącym sercem Piemontu”. Przepięknie prezentuje się nocą.

Na placu warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny, konny pomnik Emanuele Filiberto (Księcia Sabaudii) wykonany z brązu.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Turyn - plac San Carlo

źródło zdjęcia: Getty Images / AleksandarGeorgiev

Pałac Castello dei Valentino

Pałac Castello dei Valentino znajduje się w sercu parku o tej samej nazwie. Park rozciąga się wzdłuż rzeki Pad. Obecnie pałac służy nauce – swoją siedzibę ma tutaj Wydział Architektury Politechniki Turyńskiej.

Budynek wydziału odznacza się symetryczną bryłą, z czterema wieżami. Jego największa świetność przypadła na XVII wiek. Obecni włodarze budynku przeprowadzają remonty i starają się przywrócić jego dawny wygląd. Obecność na liście UNESCO świadczy o wyjątkowości budowli.

Pałac Królewski

To kolejne najbardziej znane miejsce na turyńskim szlaku. Był rezydencją władców z dynastii sabaudzkiej, w XVII wieku przeszedł gruntowny remont, którego pomysłodawczynią była francuska księżniczka Christiane Marie. Pałac był siedzibą Wiktora Emanuela II.

Wnętrza i komnaty charakteryzują się barokowym przepychem. Zwiedzić można między innymi salę tronową i zbrojownię. To jedna z największych atrakcji Turynu.

Turyn - Pałac Królewski

źródło zdjęcia: Getty Images / DarioEgidi

Muzea w Turynie

Zwiedzanie Turynu warto rozpocząć od wizyty w muzeum. W mieście jest ich kilka, więc każdy turysta znajdzie ofertę dopasowaną do swoich zainteresowań.

Muzeum Kina

Narodowe Muzeum Kina mieści się w Molle Antonelliana. Budynek stał się znakiem rozpoznawczym miasta. Projektantem budowli był Alessandro Antonelli. Nazwa siedziby Narodowego Muzeum Kina pochodzi właśnie od jego nazwiska. Budowę ukończono w 1899 roku.

W Muzeum Kina wystawione są: urządzenia optyczne, obrazy, plakaty, filmy, książki. Turyści uwielbiają panoramiczną windę, która pokonuje 75 m w 59 sekund. Przez minutę można obserwować przepiękny, wręcz niezapomniany widok na otwarte wnętrze budowli. Widać z niego także Turyn i okolicę.

Niesamowite Muzeum Egipskie

Turyńskie Muzeum Egipskie wielkością ustępuje jedynie temu w Kairze. Zbiory do tego muzeum zgromadził król Wiktor Emanuel III. Wśród eksponatów można podziwiać między innymi:

  • imponującą kolekcję papirusów,
  • egipskie sarkofagi, w których umieszczono mumie,
  • lnianą tunikę z 2300 roku p.n.e.,
  • żywność np. zeschnięte i poczerniałe jajka, zboże i owoce granatu,
  • monumentalne posągi – Ramzesa II i Setiego II,
  • grób Kha i Mirit z 1400 roku p.n.e.

Na piętrze budynku mieści się Galeria Sabaudia, gdzie przechowywane są przedmioty pochodzące z osobistych kolekcji książąt sabaudzkich oraz imponujące zbiory dzieł malarskich artystów ze szkoły piemonckiej, florenckiej, bolońskiej i weneckiej.

Zwiedzając muzeum, warto zwrócić uwagę na wystawę dzieł artystów flamandzkich i holenderskich np. Rembrandta, Mantegna, Belliniego czy Tintorettiego. Prawdziwa gratka dla miłośników historii i sztuki!

To bez wątpienia jedno z miejsc, których nie wolno przegapić w trakcie wakacji we Włoszech.

 

Muzeum Sztuki Antycznej

Kolejnym ciekawym miejscem w Turynie jest Madama Palace. To wyjątkowy budynek łączący styl średniowieczny i neoklasyczny. Budynek wybudowano w czasach średniowiecza, a w XVIII powiększono o neoklasyczną fasadę. Obecnie mieści się tam Muzeum Sztuki Antycznej.

Zwiedzanie rozpoczyna się od ruin rzymskich fundamentów znajdujących się w piwnicach, po czym poznaje się sztukę i architekturę średniowiecznego zamku, a następnie oglądamy arcydzieła renesansowego malarstwa. Z kolei na pierwszym piętrze pałacu udostępnione są eksponaty z XVII i XVIII w.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Turyn – miasto sportu, czekolady i motoryzacji

Każdy piłkarski kibic wie, że w Turynie mieszczą się dwa słynne kluby piłkarskie: Juventus i Torino. Obowiązkowym punktem wycieczki do Turynu jest zwiedzanie stadionów tych klubów: Stadio delle Alpi i Stadio Olimpico oraz zakup oryginalnych piłkarskich pamiątek.

Miłośnicy motoryzacji na pewno odwiedzą Muzeum Motoryzacji i siedzibę koncernu Fiat.

Turyn to również włoska stolica czekolady. Prawdziwy raj dla każdego łasucha, który kocha i docenia smak czekolady. Dla nich ciekawym miejscem w Turynie będą kawiarnie i cukiernie. Szczególnie warto odwiedzić najstarszą kawiarnię Cafe Torino.

Atrakcją Turynu jest CiocciolaTó – festiwal czekolady. To prawdziwa uczta dla wszystkich smakoszy słodkości wykonanych z czekolady. Wcześniej festiwal czekolady był wiosenną imprezą, ale od 2013 odbywa się w listopadzie. W trakcie czekoladowego święta można skosztować smakołyków, podziwiać różnego rodzaju show związane z tematyką czekolady lub oglądać wystawy z czekoladą w roli głównej.

 

Miłośnicy różnych rodzajów muzyki powinni wybrać na zwiedzanie Turynu miesiące od czerwca do września. Wtedy odbywają się w tym mieście festiwale muzyczne: Traffic Torino Free Festival oraz Mito Settembre Musica. Różnorodność gatunkowa na tych festiwalach sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i ma gwarantowaną doskonałą zabawę.

Turyn ma do zaoferowania wiele atrakcji. Zabytki, kawiarnie, pyszne jedzenie, ciekawe imprezy kulturalne, piękne parki, znane obiekty sportowe, muzea i przepiękna architektura sprawiają, że miasto oczarowuje każdego. Nawet deszcz nie jest przeszkodą do zwiedzania, ponieważ w Turynie większość chodników znajduje się pod arkadami. Będąc na urlopie w Włoszech i goszcząc w Turynie, warto też zobaczyć przyrodniczą atrakcję, jaką jest połączenie czterech rzek przecinających miasto: Po (Pad), Dora, Stura i Sangone.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Izabela Krzyczkowska Izabela Krzyczkowska [+ info]

Z wykształcenia jest polonistką - ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się: prawami człowieka i zwierząt, kulinariami, historią, polityką, medycyną, urządzaniem wnętrz. Pisanie tekstów jest nie tylko jej zajęciem zawodowym, ale także pasją. Od lat pisze różnorodne artykuły, teksty blogowe, teksty na ulotki, informacje prasowe. Wykonuje również korekty tekstów.

Zobacz również