Włochy - pogoda w ciągu roku

Kraj, w którym  kultura i kuchnia oraz zabytki zachęcają do zwiedzania - Włochy. Pogoda jest tu również fantastyczna i przyciąga rzesze turystów!

 
Włochy - pogoda w ciągu roku
Włochy - wypoczynek przez cały rok / źródło zdjęcia: Getty Images / bluejayphoto

Myśląc o pogodzie we Włoszech, przed oczami pojawia się nam przede wszystkim morze, plaża i mnóstwo słońca. W rzeczywistości kraj ten jest bardzo zróżnicowany geograficznie – na północy wznoszą się Alpy z najwyższym szczytem Mont Blanc, natomiast południe otoczone jest ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Ma to wpływ na klimat Półwyspu Apenińskiego. Zanim zarezerwujemy wakacje we Włoszech, warto wiedzieć, jak kształtuje się pogoda w poszczególnych regionach Włoch, a także w kolejnych porach roku.

Wyborne warunki do uprawniania turystyki przez cały rok

Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród mieszkańców Europy. Władze włoskie podają, że rocznie ten kraj odwiedza 46 milionów turystów. Trudno się temu dziwić – ukształtowanie powierzchni Włoch, czyli dużo gór i dostęp do czterech mórz (Liguryjskiego, Tyrreńskiego, Jońskiego i Adriatyckiego), stworzyło fenomenalne warunki do uprawiania turystyki.

To wymarzone miejsce na wakacje zarówno w miesiącach zimowych, jak i letnich. Włochy to gratka dla miłośników narciarstwa i górskich wycieczek oraz dla zwolenników plażowania. Osoby zainteresowane historią i sztuką traktują Włochy jako obowiązkowe miejsce do zwiedzenia.

Wśród najpopularniejszych turystycznych miast od lat są: Padwa, Piza, Bolonia, Neapol, Turyn, Rzym, Triest, Florencja, Sienna, Werona, Mediolan i Wenecja. Bez względu na cel i porę przyjazdu do Italii, wakacje we Włoszech na długo pozostają w pamięci.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Włochy - pogoda tutaj sprzyja turystyce przez cały rok

źródło zdjęcia: Getty Images / encrier

Włochy – ogólnie o warunkach klimatycznych

Republika Włoska położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Oznacza to, że na wybrzeżach panuje bardzo przyjemny, łagodny klimat śródziemnomorski. Jedynie lato jest bardzo upalne, zwłaszcza na południu kraju. Od doliny Po i Adygi oraz linii od Turynu po Wenecję dominuje klimat kontynentalny, wilgotny, ze stosunkowo chłodną zimą i ciepłym latem. Najwyższe temperatury panują od czerwca do połowy września.

Pogoda we Włoszech uzależniona jest jednak od regionu kraju. Na południu mamy ciepłą zimę i bardzo gorące, suche lato. Dlatego jeżeli ktoś pragnie uciec od polskiej mroźnej i śnieżnej zimy, to południe Włoch będzie bardzo dobrym wyborem na spędzenie zimowych ferii.

Temperatury we Włoszech

Temperatury we Włoszech w poszczególnych miesiącach przedstawiają się następująco:

 • styczeń: od 3 do 12°C
 • luty: od 4 do 13°C
 • marzec: od 6 do 15°C
 • kwiecień: od 8 do 16°C
 • maj: od 12 do 22°C
 • czerwiec od 16 do 26°C
 • lipiec: od 18 do 29°C
 • sierpień: od 18 do 29°C
 • wrzesień: od 15 do 26°C
 • październik: od 11 do 22°C
 • listopad: od 7 do 17°C
 • grudzień: od 5 do 13°C

Opady śniegu odnotowywane są w górach oraz w północnej i środkowej części kraju. W październiku, listopadzie, w styczniu i lutym w ostatnich latach występowały wzmożone opady. Opadom we Włoszech mogą towarzyszyć silne wiatry tzw. maestrale, a nawet powodzie.

Pogoda w północnych Włoszech

Na letnie wczasy do Włoch w regiony północne można wyjechać w okresie od maja do października. Wtedy pogoda jest tam najbardziej optymalna. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają 20ºC. Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące.

Osoby, które źle znoszą lejący się żar z nieba, powinny planować wyjazd w maju lub w czerwcu albo wczesną jesienią: we wrześniu lub październiku. Daje to możliwość skorzystania z pięknej pogody we Włoszech, bez narażania się na skwar rzędu 30°C.

Za urlopem poza środkiem sezonu przemawia też fakt mniejszego ruchu turystycznego. Mieszkańcy Europy Zachodniej zwiedzają Włochy głównie w sierpniu. Jest wtedy tłok przy atrakcjach turystycznych, a kierowcy muszą wykazać się cierpliwością w korkach.

Dowiedz się więcej: Plaże we Włoszech – TOP 11

Włochy - pogoda w Wenecji jest piękna od wiosny do jesieni

źródło zdjęcia: Getty Images / bluejayphoto

Pogoda w południowych Włoszech i na wyspach

Najkrócej rzecz ujmując, pogoda w południowych Włoszech charakteryzuje się upalnym latem, gdzie temperatury mogą sięgać nawet 50°C, ciepłą jesienią i wiosną oraz łagodną zimą.

Warto zaznaczyć, że w zimie temperatura może sięgać 13°C. Trzeba pamiętać, że wiosną i jesienią w południowych Włoszech możliwe są powodzie i bardzo silne wiatry. Są to jednak zjawiska rzadkie, w większości przypadków pogoda sprzyja zwiedzaniu i odpoczywaniu w ulubiony sposób.

Jeżeli ktoś nie lubi mroźnej zimy, to wycieczka w tym czasie do Włoch jest świetnym pomysłem na odpoczynek.

Podobna pogoda panuje na włoskich wyspach. Jest tam przyjemnie i ciepło o każdej porze roku. Latem jest odrobinę za gorąco na zwiedzanie, ale za to są świetne warunki do plażowania. Jesień i wiosna to świetny czas na poznawanie perełek włoskiego krajobrazu i architektury.

Dowiedz się więcej: Włochy: Wyspy, które skradną Twoje serce

Włoska pogoda o różnych porach roku

Wiosna we Włoszech

Zdaniem podróżników pogoda we Włoszech jest przewidywalna przez cały rok.  Marcowa temperatura jest odrobinę przyjemniejsza niż w Polsce i wynosi od 6 do 15°C. Wiosna we Włoszech to świetny czas na zwiedzanie oraz na narciarskie szaleństwo.

Sezon narciarski w północnych Włoszech trwa od grudnia do kwietnia. Dolomity zapraszają do kilku kurortów, w których śniegu w marcu jest sporo, a warunki do śnieżnego szaleństwa są znakomite. O ośrodkach narciarskich w Dolomitach przeczytacie w dalszej części artykułu.

Już w kwietniu temperatura jest bardzo przyjemna, bo sięga nawet 18℃, podczas gdy w Polsce zdarza się przymrozek. W kwietniu we Włoszech mogą zdarzyć się jednak mgły, deszcz i burze z piorunami. To dobry czas na zwiedzanie zabytków i okolicy. Zakwitają drzewa brzoskwiniowe i migdałowe.

Kwiecień to jeszcze nie najlepszy moment na kąpiele, ponieważ woda w morzu jest zimna. Maj to wspaniały czas na zwiedzanie – temperatura jest wówczas niemal letnia, sięga bowiem 22°C. Jest to świetny moment na wyprawy rowerowe i trekkingowe oraz wspinaczkę skałkową.

Dowiedz się więcej: Agroturystyka za granicą – nietypowe wakacje na wsi

Wiosna we Włoszech jest słoneczna i kolorowa

źródło zdjęcia: Getty Images / SerrNovik

Włoskie lato

Temperatury latem we Włoszech w ciągu dnia wahają się w granicy między 27-30℃. Najchłodniej jest na obszarze Zatoki Weneckiej i Wybrzeżu Adriatyckim. Nawet w nocy temperatury sięgają tu jednak 16-21℃. Troszkę chłodniej jest w Toskanii.

Temperatura wody jest bardzo przyjemna i waha się między 23-24℃. Kąpiel i uprawianie sportów wodnych to idealny pomysł na spędzenie letnich wakacji. Liczba godzin słonecznych w ciągu dnia wynosi 9-12, co sprzyja wylegiwaniu się na plaży.

Włochy: pogoda latem sprzyja plażowaniu

źródło zdjęcia: Getty Images / boggy22

Jesienna pogoda we Włoszech

We wrześniu kończą się upały. Będą jeszcze jednak bardzo ciepłe dni, dlatego jesienią kąpieli w morzu można zażywać do woli.

Włochy we wrześniu mogą zaskoczyć nietypowymi zjawiskami pogodowymi. Może pojawić się deszcz, czasami burze z piorunami. Widoczność krajobrazów i zabytków może ograniczyć pojawiająca się czasami mgła. Średnie temperatury w ciągu dnia oscylują między 24℃ oraz 28℃ i zachęcają do typowo letnich aktywności np. do uprawiania sportów wodnych, łowienia ryb, dalekich wycieczek, czy zabaw z mieszkańcami do późnych godzin nocnych.

Jesienią wciąż wskazane jest używanie kremów z filtrem, kapelusza i okularów przeciwsłonecznych, gdyż promieniowanie ultrafioletowe jest jeszcze bardzo silne. Nie jest zalecane przebywanie na słońcu dłużej niż trzy godziny.

We wrześniu dzień trwa średnio 13 godzin i zwykle jest bardzo słoneczny. Pogoda wymarzona na wakacje we Włoszech, do tego ceny odrobinę niższe niż w szczycie sezonu. To idealny czas na wakacje studenckie.

W październiku i listopadzie słońce nie praży tak mocno, a temperatury nie powodują zmęczenia organizmu. Jest to idealny czas na zwiedzanie i fotografowanie jesiennych krajobrazów, które urzekają ilością barw. Wieczory i poranki bywają jednak chłodniejsze, dlatego na wakacje o tej porze roku warto wziąć ze sobą cieplejsze ubrania.

Dowiedz się więcej: Grecja jesienią – TOP 11 atrakcji, które są najlepsze właśnie o tej porze roku!

Włochy - pogoda jesienią sprzyja wędrówkom po okolicy

źródło zdjęcia: Getty Images / Freeartist

Zima we Włoszech

Włochy zimą to idealne miejsce dla osób, które nie lubią mrozu. We Włoszech temperatura zimą zwykle nie spada poniżej zera. Słupek rtęci w ciągu dnia waha się między 7-16℃. Temperatury nocą kształtują się natomiast między 0-11℃.

Najcieplejszym zimą regionem jest Kalabria (11℃), natomiast najzimniej jest na obszarze Zatoki Weneckiej (3-7℃). Temperatura wody wynosi 14-17℃. Najzimniejsze wody otaczają Wybrzeże Liguryjskie (14℃). Bez mroźnych nocy i poranków. Nawet morze ma przyzwoitą temperaturę, jednak kąpiele lepiej sobie o tej porze roku odpuścić.

Dowiedz się więcej:  Chorwacja zimą – TOP 11 atrakcji

Włochy - pogoda zimą w Dolomitach jest wymarzona dla narciarzy

źródło zdjęcia: Getty Images / bukki88

Pogoda w Dolomitach

Miłośnicy białego szaleństwa z utęsknieniem czekają na pierwszy śnieg. Wtedy rozpoczyna się dla nich najpiękniejszy czas w roku – sezon narciarski. Można go spędzić w Polsce lub wyjechać za granicę. Pogoda we Włoszech sprzyja turystyce narciarskiej. Do tego dochodzi znakomita baza gastronomiczno – noclegowa i piękne trasy narciarskie. Mili gospodarze, wspaniała kuchnia, możliwość poznania ludzi z całej  Europy to dodatkowe profity z wyjazdu na narty do Włoch.

Trasy przygotowane są pod umiejętności turystów – mamy trasy dla rodzin z dziećmi, początkujących miłośników nart oraz dla doświadczonych narciarzy. Dolomity to 500 kilometrów tras narciarskich. Warto wspomnieć, że na niektórych trasach odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Pogoda w Dolomitach jest idealna do szusowania: lekki wiatr, mnóstwo śniegu i przyjemnie grzejące słońce – wynikają one ze śródziemnomorskiego klimatu i zdaniem turystów to najlepsze warunki w całych Alpach.

Pogoda w tym rejonie charakteryzuje się jednak dużą zmiennością i zależy od wysokości. Po południu na dużych wysokościach występują mgły. Latem w dolinach Dolomitów jest upalnie, ale na wysokości od 2000 m bywają chłodne poranki. Jesienią i zimą temperatura może spaść do 0℃. Na wysokości ponad 2500 m, nawet przy dobrej pogodzie, trzeba być przygotowanym na wiatr i niezbyt wysoką temperaturę oscylującą między 0–15℃.

Śnieg leży w Dolomitach od końca listopada do końca kwietnia. Dolomity są dobrze nasłonecznione. Średnie temperatury zimą wynoszą od 2 do 6°C, w nocy ok. 4°C, choć zdarzają się bardzo zimne noce, kiedy temperatura spada do -15° C. Pokrywa śnieżna zadowala narciarzy, a infrastruktura jest najlepszą reklamą tego regionu.

Włochy - pogoda w Dolomitach jest piękna nie tylko zimą

źródło zdjęcia: Getty Images / Janoka82

Inne zalety Dolomitów

Zimą pogoda we Włoszech rozpieszcza narciarzy w Dolomitach. Góry mają swój urok – ośnieżone szczyty lśnią w słońcu, tworząc piękne, niezapomniane widoki. Włoskie ośrodki narciarskie nie odbiegają infrastrukturą od oferty Austrii, czy Francji. Ceny są niższe niż w innych alpejskich krajach, a dodatkowo ośrodki narciarskie i hotele oferują liczne promocje dla rodzin z dziećmi. Gabinety odnowy biologicznej i spa nieraz są wliczone w cenę i nie stanowią opcji luksusowej.

Wolny czas po całodziennym białym szaleństwie  można spędzić w wyjątkowych i klimatycznych tawernach, próbując znakomitych specjałów miejscowej kuchni. Narty w Dolomitach to połączenie sportu i kulinarnych doznań.

Dla dzieci przygotowane są szkółki narciarskie, gdzie najmłodsi w towarzystwie swoich rówieśników i pod okiem znakomitych instruktorów uczą się jazdy na nartach. Włoskie ośrodki narciarskie udostępniają zimowe place zabaw czy mini snowparki. Włoska pogoda w miesiącach zimowych sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej: Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie

Na podróż do Włoch nie trzeba nikogo namawiać. To jeden z najpiękniejszych zakątków Europy, który warto odwiedzić w zasadzie o każdej porze roku. Pogoda we Włoszech jest jednym z atutów tego kraju – przez to, że jest różnorodna w poszczególnych miesiącach i regionach, każdy turysta znajdzie dla siebie idealny termin na urlop. Zachęcamy, aby kilkakrotnie, w różnych porach roku odwiedzić Włochy. Pogoda na pewno nie sprawi przykrej niespodzianki!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Izabela Krzyczkowska Izabela Krzyczkowska [+ info]

Z wykształcenia jest polonistką - ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się: prawami człowieka i zwierząt, kulinariami, historią, polityką, medycyną, urządzaniem wnętrz. Pisanie tekstów jest nie tylko jej zajęciem zawodowym, ale także pasją. Od lat pisze różnorodne artykuły, teksty blogowe, teksty na ulotki, informacje prasowe. Wykonuje również korekty tekstów.

Zobacz również