Ubezpieczenie od kradzieży samochodu - czy warto?

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu - dowiedz się na co zwrócić uwagę wykupując ten rodzaj polisy i dlaczego warto ją posiadać.

 
Ubezpieczenie od kradzieży samochodu - czy warto?

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu rzadko jest rozpatrywane przy wykupie polisy. Warto jednak zadbać o ten rodzaj ubezpieczenia także wtedy, kiedy posiadamy starszy model auta. Dlaczego? W samym 2016 roku skradziono ponad 11 tys. pojazdów. Szacuje się, że 80% z kradzionych aut rozbieranych jest na części. Z tego powodu wykrywalność takich przestępstw jest niewielka i wynosi ok. 18%.

Co obejmuje ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży dostępne jest w ramach pełnej polisy AC lub w ramach tzw. minicasco. W ramach takiego ubezpieczenia zostanie nam wypłacone odszkodowanie w sytuacji, gdy nasze auto zostanie skradzione.

Warto jednak mieć świadomość tego, że w zdecydowanej większości przypadków wyłączone są sytuacje, w których kradzież nastąpiła z winy lekkomyślnego postępowania kierowcy np. w wyniku pozostawienia kluczyków w stacyjce.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC – rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych >>

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu – na co zwrócić uwagę?

Istnieje szereg rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy AC. Kluczową kwestią jest sposób wyceny wartości auta. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj takiej wyceny dokonują w oparciu o indeks Eurotax lub Info-Expert. W sporadycznych przypadkach dokonują tego rzeczoznawcy.

Decydującą kwestią są zapisy dotyczące wysokości odszkodowania ustalane bądź w oparciu o wartość pojazdu z dnia zawarcia umowy, bądź z dnia szkody. Ma to duże znaczenie, ponieważ samochody tracą na wartości z miesiąca na miesiąc.

Udział własny w likwidacji szkody

Równie istotną kwestią jest to, czy ubezpieczenie samochodu od kradzieży obejmuje całą wartość szkody. W praktyce część ubezpieczycieli włącza do umowy zapis narzucający udział własny ubezpieczonego w naprawie szkody. Zatem jeżeli taki udział wynosi 10%, zaś wartość skradzionego auta zostanie wyceniona na 12 tys. złotych, to odszkodowanie z tego tytułu wyniesie 10 tys.

Ubezpieczenie GAP

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży, którego zakup był finansowany kredytem lub w ramach leasingu, warto poszerzyć o dodatkowa ubezpieczenie GAP. W sytuacji kradzieży tak sfinansowanego pojazdu, jego właściciel będzie musiał spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Może się okazać, że odszkodowanie nie pokryje w całości długu. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie GAP, które gwarantuje, że pozostały do spłacenia dług zostanie pokryty z odszkodowania.

Dowiedz się więcej: Leasing samochodowy a ubezpieczenie GAP >>

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu jest rozwiązaniem, które warto rozważyć. Ma szczególne znaczenie w przypadku nowszych aut, które złodzieje szczególnie sobie upodobali. Jednak również i w przypadku starszych modeli istnieje ryzyko kradzieży. Wynika to z faktu, że 80% aut jest rozbieranych na części.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również