Ubezpieczenie AC w wersji mini - na czym polega?

Ubezpieczenie AC jest chętnie wybierane w przypadku droższych pojazdów w celu zapewnienia większej ochrony auta. Jeżeli nie mamy solidnych zniżek, warto zastanowić się nad mini autocasco.

 
Ubezpieczenie AC w wersji mini - na czym polega?

Ubezpieczenie AC często jest wykupowane przez posiadaczy droższych samochodów. Wynika to z poczucia potrzeby zapewnienia kompleksowej ochrony posiadanego pojazdu. Szereg świadczeń w ramach tego ubezpieczenia zapewnia np. naprawę auta nawet w sytuacji, gdy szkoda powstała z naszej winy. Jednak jeżeli nie wypracowaliśmy solidnej zniżki, warto rozważyć opcję mini autocasco.

Ubezpieczenie AC mini – czym jest?

Mini AC można określić, jako okrojoną wersję pełnego ubezpieczenia AC. W praktyce oznacza to znacznie ograniczony szereg zdarzeń, z tytułu których możemy uzyskać odszkodowanie. Na polskim rynku ubezpieczeniowym jest to produkt mało popularny. W rzeczywistości nawet nie wypracowano spójnego nazewnictwa dla tych polis. Decyduje o tym fakt, że w potencjalna grupa odbiorców mini autocasco jest bardzo wąska.

Dla kogo mini AC to dobry pomysł

Ubezpieczenie AC w ograniczonej wersji dedykowane jest w zasadzie dwóm typom klientów.

  • Pierwszą grupą są kierowcy, którzy z różnych powodów nie potrzebują tak kompleksowej ochrony, jaka oferowana jest w ramach pełnej polisy AC.
  • Do drugiej grupy należy zaliczyć młodych wiekiem i stażem uczestników ruchu drogowego, którzy nie posiadają odpowiednich zniżek. W konsekwencji, pełne ubezpieczenie AC jest dla nich po prostu za drogie.

Mini autocasco – co obejmuje?

Mini AC obejmuje zazwyczaj tylko kilka typów zdarzeń, z tytułu których zostanie wypłacone odszkodowanie. Zazwyczaj ochroną objęte są szkody całkowite, przy których koszt naprawy przekracza 70% wartości auta. Odszkodowanie zostanie również wypłacone w przypadku pożaru lub kradzieży pojazdu.

Ubezpieczenie AC mini nie obejmuje natomiast wszelkich szkód, powstałych w wyniku kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego, a także z nieruchomościami. Te odpowiedzialności są wyłączone w ramach mini autocasco.

Dowiedz się więcej: Franszyza integralna w AC – co to jest? >>

Ubezpieczenie AC w wersji mini - na czym polega i czy się opłaca

Czy ubezpieczenie mini AC się opłaca?

Opłacalność mini AC jest mocno uzależniona od wartości pojazdu. Dodatkowa opłata za mini autocasco nie będzie wysoka w przypadku samochodów o wartości nie przekraczającej 15 tys. złotych. W przypadku droższych aut, warto porównać oferty mini autocasco ze standardowymi produktami AC. W praktyce może się okazać, że ceny będą zbliżone, zaś zakres odpowiedzialności w pełnej polisie autocasco znacznie szerszy.

 

Ubezpieczenie AC jest produktem, który warto rozważyć w przypadku posiadania samochodu. Zakres ochrony jest tu znacznie szerszy, niż w przypadku obowiązkowych polis OC. Odpowiedzialność obejmuje również te zdarzenia, które stały się z naszej winy. Jednak dla kierowców, którzy albo nie mają wypracowanych zniżek lub nie potrzebują tak szerokiej ochrony, a wartość ich auta nie przekracza 15 tys. złotych, ciekawą alternatywą może być mini autocasco.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również