Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie

Święta w górach to nie tylko wyjątkowy sposób spędzenia tego czasu. To również możliwość poznania obyczajowości góralskiej, a także opcja na aktywne Święta z korzyścią dla ducha i ciała.

 
Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie

Święta w górach są coraz bardziej popularne. Wiąże się to z faktem, że szukamy czegoś nowego, aby przeżyć ten czas w naprawdę wyjątkowy sposób. Znudzeni rutyną i świętowaniem takim, jak co roku, zastanawiamy się nad alternatywnymi sposobami na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia. Wyjazd w góry to jeden z pomysłów, który w szczególności warto wziąć pod uwagę.

7. Boże Narodzenie w górach – zdrowo i aktywnie

Święta w górach to przede wszystkim zdrowe powietrze, piękne krajobrazy i wszechobecny śnieg. Dzięki tym trzem czynnikom możemy je spędzić aktywnie. Warto wybrać wówczas takie miasta, w których stoki narciarskie funkcjonują także w okresie świątecznym.

Skorzysta na tym więc nie tylko nasza dusza (upajając się niesamowitymi górskimi widokami), ale także nasze ciało (szybciej spalimy zbędne kalorie, o których nagromadzenie w Święta nietrudno).

Dowiedz się więcej: Zimowe atrakcje dla dzieci – 11 ciekawych pomysłów >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - narty

6. Impreza po góralsku

Boże Narodzenie w górach rządzi się swoimi prawami. Górale często wyprawiają imprezy z tej okazji, w których i my możemy uczestniczyć. Towarzyszy im kolędowanie z udziałem kapel, a także wspólne biesiadowanie przy ognisku, urozmaicone barwnymi opowieściami.

Dowiedz się więcej: Pomysły na prezenty świąteczne dla pracowników >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - ognisko zimą

5. Święta w górach – atrakcje dla całej rodziny

Wiele ośrodków zlokalizowanych w górach oferuje animację czasu wolnego. Może ona przybierać naprawdę różne postacie. Najbardziej tradycyjną formą jest coroczny świąteczny kulig po górach, co jest zabawą dla całej rodziny. W Bieszczadach z kolei tradycją jest piesza wyprawa w góry w poszukiwaniu najpiękniejszej choinki.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze tradycje wigilijne w Polsce >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - kulig

4. Tradycyjna kuchnia góralska

Święta w górach to również możliwość poznania obyczajowości i wciąż żywej kultury góralskiej. Z tą nierozerwalnie związana jest sztuka kulinarna. Do tradycji należy pieczenie prosiaka nad ogniskiem, a także delektowanie się ręcznie wyrobionymi kiełbasami i samodzielnie wędzonymi wędlinami.

Górale szczególną uwagę przykładają do jedzenia, zatem można się spodziewać, że podczas Wigilii gospodarze nikomu nie pozwolą być głodnym.

Dowiedz się więcej: 12 potraw wigilijnych – lista tradycyjnych dań >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - kuchnia świąteczna

3. Święta w górach z tradycjami

Obyczajowość górali jest zgoła odmienna, niż w innych częściach Polski. Dla osób fascynujących się ludowością, Boże Narodzenie w górach będzie więc wyjątkowym przeżyciem. Uroczystościom towarzyszą opowieści, z których szczególnie znani są starsi górale. Góry kojarzone są również z żywą kulturą, zatem wszelkie zwyczaje i obyczaje są tutaj szczególnie pielęgnowane i praktykowane. Warto zapoznać się z nimi samodzielnie!

Dowiedz się więcej: Choinka sztuczna vs. choinka żywa >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - Mikołaj

2. Boże Narodzenie dla singli

W kulturze góralskiej, jak już wspomniano, znajduje się wiele zwyczajów nigdzie indziej nie praktykowanych. Jednym z nich są tzw. „podłazy”. Odbywają się one w drugi dzień świąt i polegają na tym, że kawalerowie odwiedzają panny, które przypadły im do gustu. Drugie „podłazy” odbywają się w noc noworoczną. Jeżeli jesteś singielką, może w ten sposób znajdziesz swoją drugą połówkę?

Dowiedz się więcej: Catering wigilijny – czy to się opłaca? >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - singielka

1. Wigilia w górach ze snopem owsu w kącie

Święta w górach to wyjątkowa Wigilia. Panuje tutaj szczególny zwyczaj, w którym gazda (gospodarz) wchodząc do izby rzuca w kąt snopek owsu, który nazywany jest „Diduchem”. Jest to pierwszy skoszony snop owsu lub pszenicy, który ma przynieść dostatek rodzinie gazdy.

Dowiedz się więcej: Najlepsze dekoracje bożonarodzeniowe okien >>

Dodatkowo, o dobrobyt prosi podczas tradycyjnej modlitwy. Zwyczaj ten wcześniej był praktykowany bardzo powszechnie w kulturze wschodniosłowiańskiej, z czasem jednak został zapomniany. Wigilia w górach jest szansą na to, by dowiedzieć się jakie zachowania są tradycyjne dla kultury polskiej, gdyż to właśnie górale jeszcze je praktykują.

Dowiedz się więcej: Święta w hotelu – dla kogo to dobry pomysł? >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - chatka góralska

Wigilia w górach – dlaczego warto?

Święta w górach na ogół kojarzą się ze śniegiem, czego nie można powiedzieć o miastach położonych w innych częściach Polski. Dodatkowo, tradycją są tu kuligi czy kolędy z kapelą góralską. Kultura mieszkańców gór jest zdecydowanie inna, niż tradycje praktykowane na nizinach.

Ponadto, będąc w górach możemy zdecydować się na aktywny wypoczynek, np. poprzez skorzystanie z pobliskich stoków narciarskich. To wszystko sprawia, że Boże Narodzenie w górach będzie miłą odmianą dla wyrwania się z codziennej rutyny. Warto spróbować!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również