Długotrwały stres przyczynia się obniżenia samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Prowadzi także do powstawania wielu groźnych chorób. Jednym ze skutecznych sposobów walki ze stresem jest joga. Nie trzeba od razu zapisywać się na grupowe zajęcia – ćwiczenia jogistyczne można praktykować w domu o dowolnej porze. Jak zacząć przygodę z jogą?
Joga – panaceum na stres
Długotrwały stres skutecznie potrafi odebrać radość życia. Joga to jeden ze skutecznych sposobów walki z wyczerpaniem nerwowym, depresją oraz różnego rodzaju stanami wywołującymi niepokój. Pomaga zniwelować stres, jest też świetnym sposobem na wyciszenie się i wsłuchanie w potrzeby własnego ciała.
Joga pozwala na odnalezienie wewnętrznej równowagi poprzez zachowanie spokoju ciała i ducha. Prawidłowo przeprowadzone ćwiczenia jogistyczne uspokoją i dodadzą energii do dalszego działania.
Dowiedz się więcej: Joga: skuteczna walka ze stresem >>
Dlaczego warto ćwiczyć jogę?
Zalety regularnego praktykowania jogi:
- poprawia ogólną kondycję ciała,
- modeluje figurę,
- uelastycznia oraz wzmacnia mięśnie i ścięgna,
- obniża ryzyko kontuzji,
- wzmacnia odporność organizmu,
- pozwala na poznanie możliwości swojego ciała,
- wycisza umysł i relaksuje ciało,
- odpręża w sytuacjach stresowych,
- odmładza,
- poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Dowiedz się więcej: Joga w ciąży – dlaczego warto i jak ją praktykować >>
Niezbędnik początkującego jogina
Aby uprawiać jogę w domu potrzeba przede wszystkim chęci oraz spokojnego miejsca do ćwiczeń. Przyda się również mata antypoślizgowa (którą początkowo można zastąpić zwykłym kocem) i wygodne, sportowe ubranie.
Jak często ćwiczyć?
Doświadczeni jogini zalecają aby jogę ćwiczyć krócej, ale częściej. Lepsze efekty dadzą codzienne ćwiczenia po 15 minut, niż joga dwa razy w tygodniu trwająca godzinę lub dwie. Niewątpliwym plusem uprawiania jogi w domu jest elastyczność czasu – ćwiczyć można o dowolnej porze, która zależy tylko i wyłącznie od nas samych.
Przygodę z jogą można więc rozpocząć od krótkich ćwiczeń trwających 10-15 minut wykonywanych co 2-3 dni, aby stopniowo zwiększać ich częstotliwość. Regularne ćwiczenia pozwolą na przyzwyczajenie organizmu do ćwiczeń, a równocześnie krótki czas ich trwania zachęci do kontynuacji.
Dowiedz się więcej: Zdrowy kręgosłup – ćwiczenia, które warto znać >>
Najważniejsze aby nie robić niczego na siłę i wsłuchać się w swoje ciało. Joga ma sprawiać przyjemność i odprężać. Jeżeli za pierwszym razem nie uda się wykonać danego zestawu asan (pozycji jogi) – nie należy się tym przejmować i powrócić do wybranego ćwiczenia w kolejnych sesjach treningowych.
Dowiedz się więcej: Joga śmiechu – co to takiego? >>
Oddech a stres
Integralną częścią jogi jest relaksacja przeprowadzana najczęściej na zakończenie każdej sesji treningowej. Jest swego rodzaju nagrodą za trud ćwiczeń na macie, a przede wszystkim ważną częścią praktyki jogi. Efektem relaksacji jest zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz wyciszenie negatywnych stanów emocjonalnych.
Jednym z najprostszych ćwiczeń oddechowych dla początkujących joginów jest „uświadomienie” sobie własnego oddechu. Wystarczy wygodnie usiąść, wyprostować plecy i skupić się na swoim oddechu. Kilka minut takiego ćwiczenia oddechowego pozwoli na obserwację swojego stanu emocjonalnego.
Krótkie, płytkie oddechy świadczą o stanie napięcia, bólu, strachu. Uważa się, że poprzez wstrzymywanie oddechu, wstrzymuje się również emocje.
Głębokie, brzuszne (przeponowe) oddechy pozwolą na uwolnienie emocji i związanego z nimi stresu. Warto wspomnieć, że ćwiczenia oddechowe początkowo mogą sprawiać trudności, zwłaszcza osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z technikami relaksacyjnymi.
Dowiedz się więcej: Jak ćwiczyć w domu, czyli od czego zacząć i jak wytrwać >>
Stres pod kontrolą
Praktykowanie jogi to jeden ze sposobów na walkę ze stresem. Ćwiczenia można rozpocząć w domu: samemu bądź z bliską osobą. Warto pamiętać aby nie robić niczego na siłę.
Poszczególne asany mają być źródłem odprężenia i zadowolenia, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze można wybrać się na zorganizowane zajęcia, aby tam poprosić doświadczonego jogina o wyjaśnienie nurtujących zagadnień.
ZOBACZ RÓWNIEŻ