Skuteczne domowe sposoby na kaszel u dziecka

Jak złagodzić objawy i wyleczyć kaszel u dziecka? Przybliżamy kilka skutecznych domowych sposobów na kaszel

 
Skuteczne domowe sposoby na kaszel u dziecka

Kaszel – dlaczego powstaje

Kaszel u dziecka nie zawsze jest objawem choroby. Często to reakcja obronna organizmu na podrażnienie gardła albo dróg oddechowych. Bywa też, że dziecko pokasłuje, aby zwrócić uwagę dorosłego. Wtedy staje się tikiem lub nawykiem. Dość częstą przyczyną powstawania kaszlu u dziecka jest też wrażliwość na przykry i silny zapach czy też działanie dymu tytoniowego.

Sposoby na kaszel

Istnieje cały szereg sposobów zwalczania kaszlu u dzieci. Najprostszy z nich to syrop. Należy go dobrać odpowiednio do wieku dziecka i rodzaju kaszlu z jakim mamy do czynienia. Na suchy kaszel (bez odkrztuszania) najlepszy jest syrop, który zmniejsza natężenie odruchu kaszlu oraz łagodzi podrażnienia, które ten wywołuje.

W przypadku mokrego kaszlu (z usuwaniem plwocin oraz dużo mniejszą intensywnością) należy podać syrop rozrzedzający wydzielinę oraz zmniejszający jej lepkość. Sami możemy też przygotować syrop na bazie miodu, wyciągu z czarnego bzu, tymianku czy świeżych pędów świerkowych.

Dowiedz się więcej: Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie >>

Dodatkowo należy zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Warto w tym celu wyposażyć się w nawilżacz powietrza. Można też  powiesić na kaloryferze wilgotne ręczniki oraz spryskać wodą firanki i zasłony. Trzeba też zadbać o regularne wietrzenie pokoju w celu obniżenia temperatury. Im będzie chłodniej w pomieszczeniu, tym łatwiej ustąpią dokuczliwe objawy, jak obrzmienie śluzówki oraz jej podrażnienie. Inne skuteczne domowe sposoby na kaszel u dzieci to:

Kąpiel w tymianku

Kąpiel można wykonać jedynie pod warunkiem, że pociecha nie ma gorączki. Aby ją przygotować, potrzebujemy czterech łyżek suszonego tymianku oraz dwóch litrów wrzątku. Taki napar parzymy przez 15 minut. Następnie dodajemy do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.

Inhalacje

To prosty zabieg, dzięki któremu złagodzimy uciążliwe uczucie drapania w gardle. Najprostszą przygotujemy z wody morskiej i inhalatora.

Można też użyć w tym celu naczynia, do którego wlewamy 2 litry zagotowanego naparu przyrządzonego z płaskich łyżek: tymianku, szałwii i rumianku. Naczynie stawiamy blisko łóżeczka, ale na tyle daleko, by nie znajdowało się w zasięgu dziecięcych rączek.

Oklepywanie pleców

Sprawdza się jedynie w przypadku kaszlu mokrego. Dziecko należy ułożyć na kolanach, tak by brzuszek dotykał naszych ud, a główka znajdowała się dużo niżej niż tułów. Następnie jedną ręką trzymamy barki, drugą złożoną w łódkę delikatnie oklepujemy plecy dziecka.

Nacieranie

Dzięki nacieraniu rozgrzewamy ciało dziecka. Wpływa to wspomagająco na odkasływanie oraz działa napotnie.

Aby złagodzić objawy kaszlu u dziecka, musimy też zadbać o regularne nawadnianie. W tym celu należy podawać dziecku dużo napojów, które będą automatycznie rozrzedzały wydzielinę. W przypadku, gdy kaszlowi towarzyszy ból gardła, warto podać dziecku do picia ciepły napój z miodu i cytryny. Jednak – w razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka – skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Joanna Korgol-Śleziona Joanna Korgol-Śleziona [+ info]

Dziennikarka i politolog. Z pasją - tworzy teksty, rzetelnie informuje i śledzi wydarzenia sceny politycznej kraju oraz świata. Interesuje się marketingiem i PR-em. Lubi sport, zwłaszcza siatkówkę. A amatorsko - w wolnych chwilach - pokonuje kilometry na rowerze. Bliska jej sercu jest także tematyka Lifestyle oraz architektura i dekoracja wnętrz. Nie boi się wyzwań, które chętnie podejmuje i pokonuje.

Zobacz również