Roaming w UE - ile zapłacimy według nowych przepisów

Roaming w UE był zmorą wszystkich turystów, którzy wypoczywali poza granicami Polski. Jednak od 15 czerwca 2017 roku sytuacja uległa zmianie. Jakich stawek możemy się spodziewać?

Roaming w UE - ile zapłacimy według nowych przepisów

Roaming w UE

Dotychczas spędzając czas poza granicami Polski i chcąc zadzwonić do rodziny, musieliśmy liczyć się z kosztami roamingu w UE. Nie należał on do najniższych, o czym mogliśmy się jeszcze do niedawna boleśnie przekonać.

Zniesienie roamingu

Unia Europejska postanowiła ujednolicić stawki za połączenia komórkowe. W efekcie, od 15 czerwca 2017 roku najwięksi operatorzy w kraju dostosowali cenniki do wymogów nowych regulacji prawnych. Zostały one nazwane „zasadami uczciwego roamingu”.

Zostały wprowadzone w celu zapewnienia wszystkim obywatelom Unii Europejskiej dostępu do usługi roamingu i wyrównania cen połączeń niezależnie od tego, czy znajdujemy się w kraju czy za granicą. Aktualnie skorzystają na tym tylko osoby, które poza granicę Polski wyjeżdżają rzadko. Operatorzy wprowadzają bowiem limity połączeń i jeżeli zostaną one przekroczone, nasze koszty wzrosną.

Co istotne, nowe regulacje dotyczą również niektórych krajów leżących poza strefą UE i należą do nich: Norwegia, Islandia, Liechtenstein wraz z terytoriami zależnymi: Gibraltar, Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Reunion.

Play roaming

Jeżeli w ramach umowy przyznane zostały darmowe pakiety na SMS’y, połączenia wychodzące i na transmisję danych, zasady ich używania w ramach roamingu w UE będą takie same, jak w kraju. Jeżeli jednak nie korzystamy z żadnych pakietów, w roamingu zostanie zastosowany cennik połączeń wychodzących poza sieć Play. Ceny będą się różnić w zależności od tego, z jakiej oferty korzystamy. Widełki cenowe podano poniżej:

 • połączenia wychodzące poza sieć Play – cena od 0 zł do 0,3 zł za minutę połączenia
 • SMS’y poza sieć Play – cena od 0 zł do 0,09 zł za jednego SMS’a
 • MMS’y poza sieć Play – cena 0,09 zł dla wszystkich taryf
 • 1 MB transmisji danych – od 0,04 zł do 0,09 zł

Orange roaming

Podobnie jak w przypadku wszystkich operatorów, jeżeli korzystamy z darmowych pakietów, przyznaną pulę minut, SMS’ów lub pakietu danych będziemy mogli wykorzystać również poza granicami Polski. W ofercie abonamentowej w zasadzie limity połączeń dotyczą wyłącznie najtańszej oferty. Jednak darmowe SMS’y i połączenia wychodzące możemy uaktywnić w cenie 10 zł za miesiąc. Jeżeli nie będziemy korzystać z darmowych pakietów, ceny będą następujące:

 • połączenia wychodzące – cena 0,29  zł za minutę połączenia
 • SMS’y poza sieć Play – cena od 0,2 zł za jednego SMS’a
 • MMS’y poza sieć Play – cena 0,4 zł
 • 100 kB transmisji danych – 0,12 zł

Roaming Plus

Poza przysługującymi darmowymi pakietami, Plus podobnie jak konkurencja, oferuje roaming w UE po cenach krajowych. Operator jest nastawiony na współpracę z przedsiębiorcami, toteż dla nich oferuje nieco niższe stawki. Nowy cennik korzystania z telefonu poza Polską jest następujący:

 • połączenia wychodzące – cena od 0,29 zł do 0,49 zł za minutę połączenia
 • SMS’y poza sieć Play – 0,20 zł za jednego SMS’a
 • MMS’y poza sieć Play – cena 0,40 zł dla wszystkich klientów indywidualnych
 • 1 MB transmisji danych – 0,19 zł

Roaming T-Mobile

Międzynarodowy operator, podobnie jak pozostali w Polsce, oferuje możliwość korzystania z darmowych pakietów w ramach roamingu w UE. Z tym, że klienci posiadający ofertę abonamentową mogą wykonywać darmowe połączenia bez limitu. Cena SMS’ów dla najniższego abonamentu wynosi 0,2 zł, w innych ofertach są darmowe. Istnieje również opcja wykupienia nielimitowanego Internetu, w ramach którego mamy do wykorzystania od 1,55 GB do 4,1 GB w ramach roamingu w UE, w zależności od taryfy.

Internet w roamingu

Jak widać na przykładzie oferty największych operatorów komórkowych w Polsce, warunki korzystania z pakietów darmowych rozmów i SMS’ów różnią się od warunków korzystania z transmisji danych. Jeżeli korzystamy z oferty nielimitowanej transmisji danych, wówczas pakiet, jaki może zostać nam udostępniony przez operatora, jest uzależniony od ceny jaką płacimy za abonament.

Jeżeli koszt taki wynosi np. 40 euro, wówczas operator może nam udostępnić 10,3 GB danych do wykorzystania. Wynika to z następującego przelicznika – 2 * (40 euro/7,7 euro) = 10,3. Kwota 7,7 euro stanowi maksymalną cenę hurtową za 1 GB danych.

Od 15 czerwca roaming w UE podlega nowym zasadom. Oznacza to, że koszty połączeń wychodzących oraz SMS’ów i MMS’ów będą równe stawkom krajowym. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku transmisji danych. Pakiety te są uzależnione od ceny naszego abonamentu. Odbieranie połączeń  i SMS’ów przychodzących poza granicami kraju jest bezpłatne, niezależnie od sieci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również