Ranking lokat bankowych 2018

Masz wolne środki pieniężne i chcesz umieścić je na lokacie? Sprawdź aktualny ranking lokat krótkoterminowych oraz długoterminowych i wybierz najlepszą dla siebie. Poznaj TOP 5 najbardziej opłacalnych obecnie lokat i dowiedz się, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas wyboru.

 
Ranking lokat bankowych 2018
Aktualny ranking lokat bankowych

Lokaty bankowe uważa się za najbezpieczniejszą formę oszczędzania. Zobaczmy, jak to bezpieczeństwo przekłada się na efektywność oszczędzania i na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę bankową.

Lokata lokacie nierówna i tworząc ranking lokat bankowych ciężko uwzględnić oczekiwania różnych grup klientów. Oferty banków w tym zakresie są zróżnicowane i z tego względu warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z ofertami, aby znaleźć produkt najbardziej odpowiadający naszym wymaganiom.

Lokaty bankowe godne uwagi

Gdzie warto umieścić swoje pieniądze? Poniżej podpowiadamy, które banki oferują korzystne lokaty.

Lokaty krótkoterminowe

Jeśli chodzi o lokaty krótkoterminowe, pod względem oprocentowania obecnie najlepiej prezentuje się oferta Nest Banku (4% w skali roku) oraz Plus Banku (3% w pierwszym miesiącu, 4% w drugim miesiącu oraz 5% w trzecim miesiącu).

W obu przypadkach należy posiadać konto osobiste, jednak Nest Bank oferuje bezwarunkowo bezpłatny rachunek, z kolei w Plus Banku konto będzie darmowe tylko wtedy, jeśli dokona się płatności kartą o wartości minimum 500 zł. W obu ofertach maksymalna kwota lokaty wynosi 10 tys. zł.

Jeśli ktoś chciałby zainwestować więcej, lepiej pod tym względem prezentują się lokaty proponowane przez BGŻ Optima oraz Idea Bank. Oprocentowanie jest tutaj niższe (3% w skali roku), ale maksymalna kwota oszczędności wynosi kolejno 20 tys. i 25 tys. zł.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Lokaty długoterminowe

Jeśli z kolei chodzi o lokaty długoterminowe, pod względem oprocentowania przoduje EKOlokata 5 na 5 w BOŚ Banku. Jest ona progresywna, czyli z każdym rokiem oprocentowanie wzrasta, dając średnio 2,84% w skali roku.

Poza nią, atrakcyjne pod kątem oprocentowania są też lokaty w Idea Banku czy Toyota Banku.

Dowiedz się więcej: 3 najlepsze konta osobiste >>

Aktualny ranking lokat bankowych – krótkoterminowych

Która lokata krótkoterminowa jest obecnie najlepsza? Oto nasze TOP 5:

5. Happy PRO w Idea Banku

Lokata Happy PRO w Idea banku to propozycja szczególnie dla osób, które chciałyby ulokować nieco więcej środków niż 10 tys. zł – maksymalny limit, jak już wyżej wspominaliśmy, wynosi 25 tys. zł przy oprocentowaniu 3% oraz 100 tys. zł przy oprocentowaniu 2,5%.

Dodatkowym atutem lokaty w Idea Banku jest brak konieczności otwierania konta osobistego, co eliminuje ryzyko ponoszenia jakichkolwiek opłat związanych z prowadzeniem rachunku.

4. Lokata 3,5% w mBanku

Nowi klienci mBanku mogą ulokować pieniądze na 3-miesięczną lokatę do kwoty 10 tys. zł. Lokatę można otworzyć przez Internet, wymagane jest jednoczesne posiadania rachunku osobistego eKonto, którego prowadzenie jest darmowe.

3. Lokata na start w Plus Banku

Najniższe miejsce na podium zajmuje „Lokata na start” w Plus Banku. Maksymalna kwota oszczędności wynosi 10 tys. zł, natomiast oprocentowanie jest progresywne – w pierwszym miesiącu 3%, w drugim miesiącu 4%, natomiast w 3 miesiącu już 5%. Odsetki są kapitalizowane co miesiąc.

Minusem lokaty jest konieczność posiadania konta osobistego, którego prowadzenie jest darmowe tylko w przypadku comiesięcznych płatnością kartą o wartości minimum 500 zł.

2. Lokata Happy w Idea Banku

Lokata Happy przeznaczona jest tylko dla nowych klientów i jej oprocentowanie w wariancie 3-miesięcznym wynosi 3,5%. Podobnie, jak we wspomnianym wcześniej produkcie Idea Banku, nie jest wymagane założenie konta osobistego, więc nie ma ryzyka jakichkolwiek opłat związanych z prowadzeniem rachunku. Maksymalna kwota lokaty wynosi 10 tys. zł.

1. Nest Lokata Witaj

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Nest Lokata Witaj. Zawdzięcza to najwyższemu obecnie na rynku oprocentowaniu dla 3-miesięcznej lokaty (4%) przy jednoczesnym braku opłat związanym z jej uruchomieniem.

Wprawdzie konieczne jest otwarcie konta osobistego, ale jest ono bezwarunkowo bezpłatne. Maksymalna kwota, podobnie jak w większości krótkoterminowych lokat, usytuowana jest na poziomie 10 tys. zł.

Ranking lokat bankowych - pomnażanie pieniędzy

Aktualny ranking lokat bankowych – długoterminowych

Która lokata długoterminowa jest obecnie najlepsza? Oto nasze TOP 5:

5. Lokata Standard w Toyota Banku

Ranking lokat długoterminowych otwiera Lokata Standard w Toyota Banku. Może zostać założona dla oszczędności od 2 tys. zł, a jej oprocentowanie uzależnione jest od wybranego okresu trwania lokaty. Dla 36 miesięcy oprocentowanie wynosi 2,7%.

Plusem lokaty zdecydowanie jest fakt, że w celu jej założenia nie trzeba posiadać konta osobistego w banku, więc nie są naliczane żadne opłaty w związku z jej prowadzeniem.

4. Lokata rentierska IB w Idea Banku

Lokata rentierska w Idea Banku oprocentowana jest na 2,75% i może zostać założona już od 500 zł. Aby ją założyć, należy posiadać Konto Idealne, którego prowadzenie (nawet z kartą płatniczą) jest aktualnie całkowicie darmowe. Lokatę rentierską można założyć na 3 lata. Odsetki z lokaty wypłacane są co miesiąc właśnie na rachunek osobisty.

3. Lokata Plus w Toyota Banku

Lokata Plus w Toyota Banku w 3-letnim wariancie oferuje 2,75% oprocentowania w skali roku. Przeznaczona jest dla klientów, którzy posiadają rachunek bankowy w Toyota Banku.

Przy zerowej aktywności jest on płatny, jednak można tego uniknąć, dokonując comiesięcznych płatności kartą w wysokości minimum 400 zł. Lokatę można założyć dla oszczędności od 5 tys. zł.

2. Lokata nr1 PLUS w Idea Banku

Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje Lokata nr1 Plus oferowana przez Idea Bank. Oprocentowanie wynosi 2,75% w skali roku i podobnie jak w przypadku lokaty rentierskiej, należy tutaj posiadać konto osobiste, które przy podstawowym użytkowaniu może być całkowicie bezpłatne.

Okres trwania lokaty wynosi 5 lat, a limit środków 1 mln zł.

1. EKOlokata 5 na 5 w BOŚ Banku

BOŚ Bank wychodzi naprzeciw klientom z progresywną EKOlokatą 5 na 5, która w naszym rankingu plasuje się na pierwszym miejscu. Jest to lokata progresywna, czyli rośnie z każdym rokiem:

 • 1,5% w 1 roku,
 • 1,7% w 2 roku,
 • 2% w 3 roku,
 • 4% w 4 roku,
 • 5% w 5 roku.

Daje to średnie oprocentowanie o wartości 2,84% w skali roku.

Czas trwania takiej lokaty, jak można się domyślić, wynosi 5 lat i przeznaczona jest ona dla oszczędności od kwoty 1 000 zł.

Dowiedz się więcej: Najlepszy kredyt konsolidacyjny >>

Ranking lokat bankowych - najkorzystniejsza lokata

Ranking lokat bankowych – założenia

Poniżej przedstawiamy założenia, na podstawie których badaliśmy atrakcyjność kont oszczędnościowych:

 • kwota oszczędności – 10 tys. zł,
 • lokata krótkoterminowa – 3 miesiące,
 • lokata długoterminowa – 3-5 lat.

Natomiast jeśli chodzi o czynniki, to braliśmy pod uwagę, były to:

 • oprocentowanie,
 • koszty dodatkowe,
 • limit maksymalnej kwoty.

Przygotowując ranking lokat posiłkowaliśmy eksperckimi zestawieniami, weryfikując je z rzeczywistymi ofertami zamieszczonymi na stronach internetowych banków. Do rankingów, z których korzystaliśmy, należą m.in.:

 • najlepszelokaty.pl (sprawdź tutaj)
 • toplokatybankowe.pl (sprawdź tutaj)
 • totalmoney.pl (sprawdź tutaj)

Dowiedz się więcej: Promocje bankowe, czyli jak zarabiać na bankach >>

Ranking lokat bankowych a ostateczny wybór

Jeśli posiadamy nadwyżki finansowe, a boimy się agresywnych i ryzykownych inwestycji, lokaty bankowe wydają się jednym z najlepszych rozwiązań. Na pewno to lepsze wyjście, niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie lub na koncie osobistym.

Ze względu na niskie stopy procentowe, obecne oprocentowanie lokat nie jest zbyt atrakcyjne, ale znajduje się na wystarczającym poziomie, aby nasze pieniądze nie traciły na wartości.

W naszym rankingu zestawiliśmy najatrakcyjniejsze obecnie lokaty bankowe w podziale na krótkoterminowe i długoterminowe. Głównym czynnikiem podziału było oprocentowanie i kwestia kosztów związanych z ewentualnie obligatoryjnym założeniem konta osobistego.

Wydaje się, że aktualnie najlepszą ofertę pod względem lokat posiada Idea BankLokata tego banku znalazła się na 2. miejscu zarówno w zestawieniu krótkoterminowym, jak i długoterminowym. Zawdzięcza to atrakcyjnemu na tle konkurencji oprocentowaniu oraz korzystnym warunkom względem konieczności założenia konta osobistego.

Dowiedz się więcej: Konto oszczędnościowe czy lokata – co jest lepsze? >>

Ranking lokat bankowych - czas trwania lokaty

Jak znaleźć najlepszą lokatę bankową?

Jednym z głównych parametrów lokaty jest długość jej trwania. Preferencje klientów banków są różne – niektórzy zainteresowani są lokatą krótkoterminową, inni z kolei rozważają ulokowanie pieniędzy na kilka lat.

Generalnie banki łaskawiej patrzą na lokaty długoterminowe i to przy nich sumarycznie oferowane jest wyższe oprocentowanie…ale nie do końca. Klienci coraz częściej zainteresowani są, mimo wszystko, lokatami krótkoterminowymi (odkładają pieniądze na jakiś cel lub nie chcą zamrażać gotówki na długi czas). Banki, zdając sobie sprawę z tego trendu, oferują atrakcyjne oprocentowanie krótkoterminowych lokat dla nowych klientów.

Takie promocyjne oprocentowanie obowiązuje jednak zazwyczaj tylko przez kilka miesięcy, po czym dość drastycznie spada i stały klient nie ma już co liczyć na preferencyjne warunki… chyba że zmieni bank. Działanie takie wymaga jednak dość sporego zaangażowania i poświęcania czasu, na co nie każdy może sobie pozwolić.

Poza tym, przy krótkoterminowych lokatach i promocyjnym oprocentowaniu stosunkowo nisko zawieszony jest limit maksymalnej kwoty, który najczęściej wynosi 10 000 zł. Osoby mające więcej wolnej gotówki muszą zatem albo zdecydować się na lokatę długoterminową, albo założyć kilka lokat krótkoterminowych w różnych bankach.

Pewnym minusem lokat jest brak elastyczności względem zainwestowanej gotówki. Lokaty terminowe, jak sama nazwa wskazuje, zakładane są na określony czas, w którym to pieniądze te powinny być nienaruszalne. Wprawdzie klient może w każdej chwili zerwać lokatę i wypłacić gotówkę, ale bardzo często wiąże się to z utratą naliczonych już odsetek.

Osoby ceniące sobie elastyczność powinny swoje kroki kierować bardziej ku kontom oszczędnościowym, aczkolwiek produkty te charakteryzuje niższe oprocentowanie niż lokaty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
Zobacz również