Punkty karne - sprawdź liczbę punktów karnych przez Internet

Rok 2017 przyniósł wiele zmian w zakresie punktów karnych. Jedną z nowości jest możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych przez Internet. Dowiedz się, jak to zrobić!

Punkty karne - sprawdź liczbę punktów karnych przez Internet

Punkty karne to zmora wielu kierowców i już niejedna osoba straciła prawo jazdy przez przekroczenie ich limitu. Przyjrzyjmy się bliżej najnowszym przepisom i dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie.

Punkty karne – aktualne przepisy

Rok 2017 przyniósł dość spore zmiany w zakresie naliczania punktów karnych, możliwości ich redukcji oraz konsekwencji związanych z przekroczeniem ich dopuszczalnej przez prawo liczby.

Jeszcze do niedawna zdarzały się przypadki, że jedną serią manewrów można było uzbierać tyle punktów karnych, że z miejsca traciło się prawy jazdy. Obecnie jest inaczej – jednorazowo można uzbierać maksymalnie 10 punktów.

To dobra wiadomość dla kierowców, jednak następna jest już gorsza – zniknęła opcja kursów redukujących 6 punktów karnych. Aktualnie jedynym sposobem na redukcję punktów karnych jest upływ roku kalendarzowego.

Nieco inaczej ma się również sprawa odnośnie do konsekwencji przekroczenia dopuszczalnego limitu. Przypomnijmy, że dla kierowców ze stażem krótszym niż rok limit ten wynosi 20 punktów, natomiast dla całej reszty 24 punkty.

Po przekroczeniu tej granicy kierowca wysyłany jest na obowiązkowy kurs reedukacyjny w wymiarze 28 godzin, co wiąże się z kosztem 500 zł pokrywanym oczywiście przez kierowcę. Do tego dochodzą badania psychologiczne. Brak uczestnictwa w takim kursie skutkuje odebraniem uprawnień.

Kurs reedukacyjny przewidziany jest także dla kierowców w okresie próbnym (do 2 lat po uzyskaniu prawa jazda), jeśli w tym czasie popełnią 2 wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Nie potrzeba więc wiele.

Na kurs reedukacyjny można udać się raz na 5 lat. Jeśli w okresie 5-letnim po raz kolejny przekroczy się limit 24 punktów, wówczas cofane są uprawnienia i od początku trzeba przechodzić przez cały proces wyrabiania prawy jazdy.

Często zdarza się, że kierowcy nie są świadomi liczby posiadanych przez siebie punktów karnych, jednak od niedawna łatwo można to sprawdzić. W jaki sposób?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Kluczem do sprawdzenia liczby punktów karnych jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, to dowiedz się jak szybko założyć profil zaufany ePUAP.

Cały proces jest bardzo prosty i szybki. Najpierw należy wejść na stronę rządową stronę “Jak sprawdzić punkty karne“, kliknąć “Sprawdź swoje punkty karne” i zalogować się na swój profil zaufany.

Następnie zostajemy przekierowani na finalną stronę, gdzie musimy kliknąć “Podpisz profilem zaufanym”, wpisać nadesłany kod autoryzacyjny i gotowe. Otrzymujemy informację o liczbie posiadanych punktów karnych.

Jest to idealne narzędzie dla osób, które nie są pewne liczby posiadanych przez siebie punktów karnych, a nie mają czasu/możliwości/chęci, by udać się na komisariat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Kamil Podsiadło Kamil Podsiadło [+ info]

Z wykształcenia absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który chce Ci pomóc lepiej zrozumieć zagmatwany świat finansów. Prywatnie kibic piłkarski, miłośnik geocachingu i amator poznawania rozmaitych zakątków Polski.

Zobacz również