Przeprowadzka do nowego miasta, czyli o czym pamiętać krok po kroku

Przeprowadzka do nowego miasta staje się coraz powszechniejsza, co podyktowane jest głównie kwestiami zawodowymi. W poszukiwaniu nowej pracy, często zmieniamy miejsce zamieszkania.

 
Przeprowadzka do nowego miasta, czyli o czym pamiętać krok po kroku

Przeprowadzka staje się częścią życia coraz większej grupy społeczeństwa. Zmiana miejsca zamieszkania motywowana jest głównie możliwością podjęcia nowej pracy. Jednak powodów może być o wiele więcej. Niekiedy jest to związane z podjęciem studiów w innym mieście i pozostanie tam po uzyskaniu dyplomu. Zdarzają się sytuacje, że zmieniamy otoczenie z powodu spraw uczuciowych. O czym należy pamiętać krok po kroku?

Krok 1: Poszukiwanie nowego lokum

Przeprowadzka wiąże się z koniecznością znalezienia nowego miejsca zamieszkania. Dla ułatwienia przyjmijmy, że nie jesteśmy właścicielem starego mieszkania, tylko je wynajmujemy. W takim przypadku, przede wszystkim musimy znaleźć lokum w nowym miejscu.

W pierwszej kolejności, pozyskajmy jak najwięcej informacji o dzielnicach nowej lokalizacji. Może się okazać, że wynajmiemy mieszkanie w rejonie miasta o złej reputacji. Wówczas, zapomnijmy o spokojnej okolicy i bezproblemowych sąsiadach.

W trakcie zmiany lokum pamiętajmy więc o następujących czynnościach:

 • rozeznajmy się w rejonach nowego miasta – poczytajmy informacje w internecie, sprawdźmy opinie o dzielnicy,
 • podpiszmy umowę wstępną kupna albo umowę na wynajem, z datą faktycznej przeprowadzki,
 • wypowiedzmy starą umowę najmu – najczęściej jest to miesięczny okres wypowiedzenia.

Krok 2: Formalności – zmiana adresu

Jeżeli nasza przeprowadzka wiąże się z koniecznością zmiany adresu zameldowania, powstaje obowiązek aktualizacji naszych danych w wielu instytucjach i firmach. Najczęściej należy to robić z miesięcznym wyprzedzeniem, co jest regulowane przepisami prawa i czasem załatwiania danej procedury w urzędzie.

Pamiętajmy o zmianie naszych danych w następujących instytucjach i firmach:

 • Urząd Skarbowy,
 • Bank,
 • Urząd Pocztowy,
 • ZUS,
 • Firma ubezpieczeniowa,
 • Pracodawca.

Krok 3: Formalności – nowe umowy

Przeprowadzka wiąże się również z koniecznością wypowiedzenia starych umów z dostawcami oraz podpisanie nowych. Dotyczy to następujących firm i usługodawców:

 • dostawca gazu oraz energii elektrycznej,
 • firma telekomunikacyjna,
 • dostawca usług telewizyjnych,
 • dostawca usług internetowych.

Krok 4: Przeprowadzka – pakowanie

Ten krok w zasadzie można podzielić na dwa małe etapy.

 • W pierwszej kolejności, dokonajmy selekcji rzeczy. Polega to na pozbyciu się wszelkich ubrań, opakowań, zbędnych dokumentów oraz urządzeń, które trzymamy „na wszelki wypadek”, a który zazwyczaj nie następuje.

Nadmiar zbędnych przedmiotów powoduje zagracenie naszej przestrzeni życiowej. Otwierając nowy etap w życiu, warto wyrzucić bądź oddać potrzebującym wszystkie niepotrzebne rzeczy. Z jednej strony pozwoli to nam uporządkować życie, z drugiej przyniesie wymierne korzyści w postaci mniejszych kosztów transportu.

 • Drugim etapem w ramach pakowania jest odpowiednia segregacja rzeczy, które zabieramy ze sobą. Pomaga w tym celu np. przejrzyste i czytelne oznakowanie kartonów, pudełek oraz worków. Dzięki tej czynności, ułatwimy sobie rozpakowanie i porządkowanie w nowym mieszkaniu. Unikniemy też bałaganu, a także przyspieszymy wprowadzenie się.

Krok 5: Transport

Przeprowadzka w głównej mierze dotyczy naszych rzeczy. Nie zawsze posiadamy auto dostawcze, dzięki któremu będziemy mogli przewieźć wszystkie swoje ubrania, urządzenia lub dokumenty. W takim przypadku warto poszukać firmy transportowej, która dysponuje wolnymi terminami oraz wystarczająco dużym samochodem.

Dobrą praktyką jest również negocjacja transportu z możliwością wniesienia. Dzięki temu unikniemy bólu krzyża i skupimy się na rozmieszczeniu w odpowiednich pomieszczeniach wcześniej oznaczonych kartonów. Rozpakowanie i urządzenie nowego mieszkania będzie przebiegać sprawniej i przyjemniej.

Przeprowadzka do nowego miasta, czyli o czym pamiętać krok po kroku - mobilność Polaków

Przeprowadzka staje się coraz częstszym elementem naszego życia. Mobilność Polaków wzrasta z każdym rokiem. Decydując się na taką czynność, istnieje kilka rzeczy o których musimy pamiętać. Przygotowując się do zmiany miejsca zamieszkania, warto rozpocząć działania nawet kilka miesięcy wcześniej.

Na miesiąc przed przeprowadzką musimy pamiętać o poinformowaniu odpowiednich urzędów, w szczególności takich jak: Urząd Skarbowy, urząd pocztowy, ZUS, a także szereg innych firm: ubezpieczeniowych, banku, dostawców internetu itp.

Pakując się, pamiętajmy o tym, aby nie zabierać rzeczy, których rzadko używamy. Miejmy też na uwadze, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować firmę transportową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również