Przedawnienie mandatu

Dowiedz się, po jakim czasie następuje przedawnienie najczęściej wystawianego mandatu kredytowego.

Przedawnienie mandatu
Czy można uniknąć zapłaty mandatu?

Czy mandat nakładany na kierowców za nadmierną prędkość, nieprawidłowe parkowanie albo zawracanie w niedozwolonym miejscu może utracić ważność? Kiedy następuje przedawnienie mandatu?

Trzy rodzaje mandatu

Wystawiane przez policję i inne uprawnione do tego organy mandaty można podzielić na trzy rodzaje:

  • mandaty gotówkowe płatne bezpośrednio u funkcjonariusza je wystawiającego,
  • płatne w terminie 7 dni od otrzymania mandaty zaoczne wystawiane w oparciu o zapisy pochodzące z urządzeń pomiarowych i rejestrujących czy przewinienia zanotowane pod nieobecność kierowcy,
  • płatne w terminie 7 dni od momentu pokwitowania mandaty kredytowe.

Dowiedz się więcej: Punkty karne: aktualny taryfikator mandatów >>

Opłacany bezpośrednio u funkcjonariusza mandat gotówkowy siłą rzeczy nie może ulec przedawnieniu, podobnie jak mandat zaoczny, który uprawomocnia się w chwili zapłaty. W przypadku niemożności wyegzekwowania od kierowcy lub właściciela auta uregulowania kary, wniosek o nadanie sprawie trybu procesowego kierowany jest przez organ wystawiający bezpośrednio do sądu.

Jedynym rodzajem mandatu, który może ulec przedawnieniu, jest więc najczęściej wystawiany i spotykany mandat kredytowy.

Dowiedz się więcej: Mandat za złe parkowanie: płacić czy nie? >>

Przedawnienie mandatu kredytowego

Kara wyznaczona za wykroczenie drogowe, którego popełnienie doprowadziło do nałożenia na kierowcę mandatu, nie podlega wykonaniu po trzech latach od momentu uprawomocnienia się rozstrzygnięć.

  • Jeśli więc w ciągu trzech lat od daty uprawomocnienia się mandatu kierowcy uda się uniknąć zapłacenia kary – grzywna nie będzie mogła być egzekwowana.
  • Jeśli wierzyciel przypomni sobie o wystawionym mandacie i zażąda jego uregulowania po upływie trzech lat od momentu jego uprawomocnienia, może oczywiście wnieść sprawę do sądu dochodząc swoich praw na mocy przepisów o długu przedawnionym, atutem w ręku pozywanego będzie jednak możliwość oddalenia powództwa w oparciu o zarzut przedawnienia.

Dowiedz się więcej: Jak zapłacić mandat przez internet >>

Okres trzech lat od momentu uprawomocnienia się mandatu jest na tyle długi, że do przedawnienia mandatu kredytowego dochodzi niezwykle rzadko. Często stosowanym przez urzędy skarbowe manewrem pozwalającym na egzekwowanie należności od unikających opłacenia wynikającej z mandatu grzywny kierowców jest potrącanie równowartości wysokości mandatu z należności pochodzących ze zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również