Progresywny podatek dochodowy - zalety

Progresywny podatek dochodowy posiada wiele zalet. Czy jednak wszyscy podatnicy wiedzą na czym on polega? Spróbujmy zatem przybliżyć to rozwiązanie naszym czytelnikom.

 
Progresywny podatek dochodowy - zalety
Pozytywne aspekty - progresywny podatek dochodowy

Progresywny podatek dochodowy to sposób obliczania wymiaru podatku, zgodnie z logiką, według której wysokość należnego podatku rośnie szybciej niż proporcjonalnie w stosunku do wielkości podstawy opodatkowania. W praktyce oznacza to po prostu: zarabiasz więcej, większy podatek zapłacisz.

Progresywny podatek dochodowy – zasady obliczania

W Polsce posiadamy progresywny podatek dochodowy, a zasady jego obliczania przedstawiamy poniżej:

1) Jeżeli podstawa obliczenia podatku wynosi 85 528 zł lub mniej (czyli osoba zarobiła do 85 528 zł rocznie) to podatek wynosi 18% tej podstawy minus 556 zł 2 gr.

2) Jeżeli podstawa obliczenia podatku przekracza 85 528 zł, to podatek wynosi 14 839 zł + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł. W praktyce, jeśli w ciągu roku zarobimy 100.000 zł, to 32% podatku zapłacimy jedynie od sumy 14 472 zł.

Dowiedz się więcej: Konto firmowe a osobiste – najważniejsze różnice >>

Dlaczego progresywny podatek dochodowy?

Progresywny podatek dochodowy posiada zalety:

  • jest automatycznym stabilizatorem – przy obniżce płac podatnik ma szansę wskoczyć w niższy próg podatkowy, co spowoduje wyparcie silnego spadku dochodów przez niszy podatek do zapłacenia fiskusowi,
  • umożliwia korzystanie z takich usług jak służba zdrowia czy placówki edukacyjne ludziom o bardzo niskich dochodach, którzy nie mogą sobie pozwolić na płacenie za te usługi w standardowy sposób,
  • teorie ekonomiczne mówią, iż dzięki podatkowi progresywnemu  zmniejsza się krańcowa użyteczność z dochodu – więc można podejrzewać, że osoba bogatsza nie odczuje podatku o tym samym nominale tak silnie jak osoba mniej zarabiająca,
  • generalna zasada podatku progresywnego mówi, im więcej zarabiasz tym więcej zapłacisz, co przemawia za próbą wyrównania szans w społeczeństwie oraz szukania “sprawiedliwości”.

Dowiedz się więcej: Podatek od wygranej – jak rozliczyć i ile wynosi >>

Istnieją różne metody opodatkowania. Każda z nich posiada wady i zalety. Jednakże należy pamiętać, że podatki zawsze są kwestią sporną i społeczeństwo zawsze bardziej będzie się skupiało na wadach zasad opodatkowania panujących w ich kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również