Praca sezonowa za granicą - gdzie dorobić w wakacje?

Praca sezonowa za granicą to dla wielu osób pomysł na dodatkowy zarobek w krótkim czasie. Powinna przynosić nie tylko korzyści materialne, ale również spełniać pewne oczekiwania, dzięki którym letnie miesiące upłyną po prostu przyjemniej.

Praca sezonowa za granicą - gdzie dorobić w wakacje?

Dla jednych będzie to możliwość podszlifowania języka, dla innych zdobycie cennego doświadczenia zawodowego bądź zawarcie nowych, międzynarodowych przyjaźni. Gdzie szukać pracy na wakacje i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Praca sezonowa za granicą – na co uważać?

Wybierając się do pracy sezonowej za granicę warto zwrócić uwagę na:

  • znajomość języka obcego,
  • liczbę ofert pracy,
  • zarobki,
  • odległość od miejsca zamieszkania,
  • koszty codziennego życia,
  • sytuację gospodarczą kraju,
  • bezpieczeństwo w danym kraju,
  • atrakcyjność turystyczną kraju.

Po wstępnej analizie kierunków w jakie planujemy się udać, można rozpocząć poszukiwania pracy. Najbezpieczniejszym sposobem jest zatrudnienie się u rodziny bądź znajomych, którzy mieszkają za granicą (jeżeli posiadamy taką możliwość) bądź sprawdzenie propozycji oferowanych przez agencje pracy.

Szukając pracy sezonowej za granicą poprzez agencje koniecznie sprawdźmy czy są one wiarygodne i bezpieczne. Każda agencja powinna posiadać certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej widniejący w KRAZ – Rejestrze Agencji Zatrudnienia (tę informację można sprawdzić tutaj). Ponadto pośrednik powinien wzbudzić nasze zaufanie i jeżeli go o to poprosimy, udostępnić wszystkie niezbędne dane firmy.

Przydatną stroną może się również okazać: www.bezpiecznapraca.eu (sprawdź tutaj).

Dowiedz się więcej: Agencja pośrednictwa pracy za granicą – na co uważać >>

Najpopularniejsze kierunki zagraniczne

Praca sezonowa w Niemczech

Myśląc o pracy sezonowej za granicą, niejednej osobie w pierwszej kolejności przyjdą do głowy nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Wakacyjnego zatrudnienia można tutaj szukać głównie w rolnictwie (przy zbiorach warzyw i owoców), w branży budowlanej, gastronomiczno-hotelarskiej, na produkcji bądź w magazynach. Bardzo popularną pracą sezonową w tym kraju jest też opieka nad osobami starszymi.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Niemczech >>

praca sezonowa za granicą opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Praca sezonowa w Holandii

W tym kraju najłatwiej o pracę sezonową przy uprawie roślin, warzyw i owoców. Kolejną szansę na zatrudnienie stwarzają zakłady produkcyjne (pakowanie produktów, przeładunki towarów) lub supermarkety (wykładanie towarów). Zatrudnienia można również szukać jako sprzątaczka, opiekunka do dzieci lub opiekun osób starszych.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Holandii >>

praca sezonowa za granicą - plantacje tulipanów w Holandii

Praca sezonowa w Wielkiej Brytanii

Pomoc w opiece nad osobami starszymi to jedna z najpopularniejszych prac dorywczych w Wielkiej Brytanii. Wiele ofert pracy sezonowej można również znaleźć w branży gastronomicznej (kelner, praca w kuchni), budowlanej bądź w rolnictwie.

praca sezonowa za granicą w gastronomii w Wielkiej Brytanii

Praca sezonowa we Francji

Przy podstawowej znajomości języka angielskiego bądź francuskiego mamy szansę na dorobienie sobie np. przy zbiorze winogron, melonów, orzechów czy oliwek. Innymi sposobem na wakacyjny zastrzyk gotówki w tym kraju będzie praca przy hodowli trzody chlewnej bądź drobiu. Swych sił można również spróbować w branży hotelarskiej (jako recepcjonista bądź pokojówka) lub w gastronomii (kelner).

praca sezonowa za granicą we Francji przy zbiorze winogron

Praca sezonowa w Norwegii

Norwegia to kraj, w którym szansę na wakacyjny zarobek można znaleźć w branży budowlanej, na farmach rybnych lub przy zbiorach owoców i warzyw (truskawki, ogórki, borówki, czereśnie).

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Norwegii >>

praca sezonowa za granicą w rybołówstwie w Norwegii

Praca sezonowa w Hiszpanii

W słonecznej Hiszpanii najłatwiej o sezonową pracę przy zbiorze owoców (głownie cytrusów), w hotelarstwie (pokojówki) i gastronomii (kelnerzy i barmani). Istnieje również spore zapotrzebowanie do pracy jako opiekunowie do dzieci.

Dowiedz się więcej: Płaca minimalna w wybranych państwach na świecie >>

praca sezonowa za granicą zbieranie pomarańczy w Hiszpanii

Praca sezonowa we Włoszech

Pracy sezonowej najlepiej szukać tutaj w nadmorskich miejscowościach w branży hotelarsko-gastronomicznej (pokojówki, recepcjoniści, kelnerzy, kucharze, barmani). Zatrudnienia można również poszukiwać przy zbiorze pomidorów, truskawek, czy oliwek.

praca sezonowa za granicą w barach we Włoszech

Pamiętajmy, że praca sezonowa za granicą nie powinna być synonimem tylko i wyłącznie żmudnego wysiłku. Ten wakacyjny okres powinien być przeznaczony również na poznawanie nowych osób, kultur i miejsc. Jeżeli nie jest to możliwe w ciągu tygodnia, to warto zagospodarować sobie trochę czasu, choćby w weekendy. Lato warto spędzić nie tylko pożytecznie, ale i przyjemnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Anna Wezgraj da Silva Anna Wezgraj da Silva [+ info]

Wierzy, że na zdrowie pracujemy przez całe swoje życie poprzez nawyki dnia codziennego. W żywności fascynuje ją to, że może ona być naszym naturalnym lekarstwem, źródłem dobrego samopoczucia, ale też i nieodłącznym elementem podróży do innych kultur, krajów i obyczajów. Z wykształcenia dietetyk, prywatnie uwielbia góry (szczególnie Bieszczady), fotografię oraz aktywne spędzanie czasu ze swoim czworonogiem.

Zobacz również