Poręczenie kredytu - na co zwrócić uwagę przed podpisaniem?

Poręczenie kredytu to ogromna odpowiedzialność. Żyrant ręczy całym swoim majątkiem za to, że kredytobiorca będzie wywiązywać się ze swojego zobowiązania rzetelnie i w terminie.

 
Poręczenie kredytu - na co zwrócić uwagę przed podpisaniem?

Poręczenie kredytu to decyzja, którą należy bardzo dokładnie przemyśleć. Wiąże się ona z odpowiedzialnością związaną ze spłatą długu kredytobiorcy w przypadku wystąpienia trudności. Mogą one wynikać z umyślnego zaprzestania wywiązywania się ze zobowiązania lub z nieprzewidzianych okoliczności życiowych, np. w wyniku utraty pracy.

Poręczenie kredytu – kiedy bank tego wymaga?

Bank może wymagać poręczyciela wówczas, gdy w jego ocenie majątek i proponowane zabezpieczenia kredytobiorcy uzna za niewystarczające. Ustanowienie żyranta będzie więc dla kredytodawcy gwarancją spłaty długu w momencie pojawienia się problemów z regulowaniem należności.

Co istotne, poręczenie kredytu dotyczy nie tylko form gotówkowych. Jeżeli kredytobiorca nie wykazuje się odpowiednią zdolnością kredytową, zaś kwota zobowiązania jest wysoka, doradca finansowy może w takiej sytuacji zasugerować przedstawienie kilku żyrantów. Łatwiej jednak jest uzyskać kredyt gotówkowy, niż np. hipoteczny – z uwagi na niższe kwoty.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem poręczenia?

Żyrant przede wszystkim musi być pewnym wiarygodności kredytobiorcy. Musimy pamiętać o tym, że przyjaźnie często kończą się tam, gdzie są pieniądze. W przypadku problemów ze spłatą długu, bank swoją wierzytelność zaspokoi nie z majątku dłużnika, a poręczyciela. Odpowiada on całym swoim majątkiem, dlatego tym bardziej warto zastanowić się kilka razy przed podpisaniem takiej umowy.

Dowiedz się więcej: Poręczyciel kredytu – kto może nim zostać? >>

Sytuacja finansowa może zmienić się nie tylko u kredytobiorcy, ale również u żyranta. Dlatego obowiązkowo należy zapoznać się z treścią umowy kredytowej oraz poręczeniowej. W szczególności istotne są zapisy regulujące kwestię zmiany poręczyciela. Jeżeli bank przewiduje taką możliwość, warto z niej skorzystać w sytuacji, gdy raty są spłacane regularnie i bez opóźnień.

Istnieje możliwość poręczenia tylko części długu. Jednak aby tego dokonać, musi być to wyraźnie sformułowane w umowie pod rygorem nieważności. Ustne ustalenia nie mają mocy prawnej w przypadku żądania zaspokojenia wierzytelności przez bank.

Dowiedz się więcej: Poręczenie na wekslu a poręczenie cywilne – poznaj różnice >>

Poręczenie kredytu – do czego ma prawo żyrant?

Gdy już zdecydujemy się poręczyć czyjś kredyt, warto być świadomym tego, jakie prawa nam przysługują z tego tytułu. Należy do nich w szczególności prawo do:

  • wglądu w aktualny stan zadłużenia,
  • informacji o występujących problemach ze spłatą długu, w tym w szczególności o opóźnieniach,
  • otrzymywania informacji o przebiegu spłaty zadłużenia.

Dowiedz się więcej: Komornik za długi rodziców – czy długi przechodzą na dzieci? >>

Poręczenie kredytu jest decyzją, którą należy dobrze przemyśleć. W przypadku problemów ze spłatą zadłużenia, żyrant staje się dłużnikiem banku, który swoją wierzytelność zaspokoi z jego majątku. Dlatego przed podpisaniem umowy bądźmy pewni wiarygodności kredytobiorcy oraz dokładnie przeczytajmy treść dokumentu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również