Najlepsze polskie miasta dla studentów

Najlepsze polskie miasta dla studentów oferują dobre wykształcenie, pracę i tanie mieszkania. Żacy cenią też atmosferę sprzyjającą zabawie i kulturze.

Najlepsze polskie miasta dla studentów
Gdzie studenckie doświadczenia uznane są za najlepsze?

Polskie ośrodki studenckie nieustannie podlegają ocenie. Młodzi poszukują w nich otwartości mieszkańców, dostępu do rozrywki i kultury, tanich mieszkań, pracy zarówno w trakcie studiów, jak i po nich.

Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniej uczelni, która nie tylko wykształci, ale także zapewni niezapomniane doświadczenia. Wybór odpowiedniej uczelni i miejsca do życia mogą ułatwić najnowsze rankingi i opinie o studenckich miastach w Polsce. Kilka miast zyskało już miano studenckich, a przy tym stało się synonimem kultury i literatury.

Kraków – bijące źródło wiedzy i kultury

W 2016 roku Kraków został wysoko oceniony przez studentów Erasmusa. Krakowskie centrum studenckie znalazło się na 13 – tym miejscu w rankingu najlepszych miast studenckich na świecie. Dodajmy, że oceniane były koszty utrzymania oraz jakość życia kulturalnego i nocnego.

Kraków – uczelnie

To właśnie tutaj znajduje się Uniwersytet Jagielloński, najstarsza polska uczelnia z ponad 650-letnią historią, miejsce, w którym studiowała Wisława Szymborska, Jan Paweł II czy Mikołaj Kopernik. Ogólnie w Krakowie funkcjonują 23 uczelnie, w tym 10 uczelni publicznych, 2 uczelnie kościelne oraz 11 pozostałych uczelni niepublicznych.

Do najbardziej znanych uczelni należą:

 • Uniwersytet Jagielloński, uznany za najlepszą uczelnię w Polsce,
 • Akademia Sztuk Pięknych,
 • Akademia Górniczo-Hutnicza,
 • Politechnika Krakowska,
 • Uniwersytet Ekonomiczny,
 • Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna.

Wymieniona tu Akademia Górniczo – Hutnicza w ostatnim Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2016 r. (opracowanym przez firmę Sedlak & Sedlak) uplasowała się na piątym miejscu pod względem uczelni gwarantujących najwyższe zarobki w Polsce. Mediana wynagrodzeń absolwentów Akademii wyniosła w 2016 roku 5 500 zł.

Kraków – kultura i rozrywka dla studentów

Serce miasta bije w studenckim rytmie, można tam spotkać ludzi z całego świata, rozwijać się poprzez działalność w studenckich organizacjach, jak np.: AEGEE, AIESEC, ESN Network, Studenckie Forum Business Centre Club czy w innych. Każdego dnia organizowanych jest mnóstwo koncertów, spektakli, pokazów, performansów, spektakli czy planów filmowych.

To także miasto literatury UNESCO oraz stolica takich festiwali, jak Miesiąc Fotografii, OFF Camera, Materia Prima, Festiwal Kultury Żydowskiej oraz innych. Studenci mogą korzystać z tych atrakcji ze znaczną zniżką. Zaletą Krakowa są także wspomniane rabaty, które dotyczą także komunikacji miejskiej. Dokumentem uprawniającym do preferencyjnych warunków jest ulga na Krakowskiej Karcie Miejskiej, która może zostać połączona z legitymacją studencką.

Krakowscy studenci mogą korzystać z szerokiej oferty akademików, domów studenckich, które dostępne są po bardzo niskich, dostępnych cenach, a do tego zapewniają możliwość poznania ludzi z całego świata. Warto wspomnieć także o możliwościach praktyk, staży czy pracy. Żacy mogą liczyć na zatrudnienie w małych przedsiębiorstwach, globalnych korporacjach czy w branży turystycznej.

Warszawa – tu trzeba być!

Warszawa została uznana za jedno z najbardziej przyjaznych miejsc do życia dla młodych ludzi. Naszą stolicę równie wysoko ocenili zagraniczni studenci Erasmusa. Na liście najlepszych studenckich miast na świecie Warszawa znalazła się na 15 – tym miejscu.

Warszawa – uczelnie

Warszawa oferuje kształcenie w 15 publicznych uczelniach, w tym na 4 uniwersytetach oraz w 53 uczelniach niepublicznych.  W zależności od zainteresowań, wybranego kierunku studiów, można kształcić się m.in. w:

 • Uniwersytecie Warszawskim,
 • Szkole Głównej Handlowej,
 • Warszawskim Uniwersytecie Medycznym,
 • Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego,
 • Wojskowej Akademii Technicznej,
 • Politechnice Warszawskiej,
 • Akademii Sztuk Pięknych,
 • Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina.

Warszawa daje studentom i absolwentom ogromne możliwości znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy. W rankingu uczelni zapewniających swoim absolwentom najwyższe zarobki (opracowanie Sedlak & Sedlak – Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń) to właśnie warszawskie ośrodki zajęły dwa pierwsze miejsca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, gdzie mediana zarobków absolwentów wynosi 8 000 zł oraz Politechnika Warszawska z zarobkami absolwentów oscylującymi wokół kwoty 6 500 zł.

Warszawa – życie studenckie

W Warszawie z łatwością można znaleźć odpowiednie miejsce do zamieszkania, jednak nie będzie ono najtańsze. Średnia cena za kawalerkę to 1 700 zł miesięcznie. Dla mniej zamożnych studentów każda z uczelni oferuje własne bursy, domy studenckie, które dostępne są już od kilkuset złotych za miesiąc. Z łatwością można też znaleźć pracę tymczasową, co zdecydowanie poprawi jakość studenckiego życia.

Stolica to także centrum rozrywki, imprez, koncertów czy festiwali, wśród których szczególnie wyróżnia się Orange Warsaw Festiwal, Skrzyżowanie Kultur, Warszawski Festiwal Piwa czy Warsaw Film Festival. “Miasto świateł, które nigdy nie zasypia”, to powiedzenie, które dobrze określa Warszawę, jako miejsce pełne życia, imprez, spotkań, będące w nieustannym pośpiechu. Zaletą dla studentów oraz imprezowiczów jest komunikacja miejska. Nawet w środku nocy z łatwością można dostać się z jednego krańca miasta do drugiego, a to wszystko z atrakcyjnymi zniżkami na metro, tramwaje czy autobusy.

Poznań – miasto otwarte na gości

Poznań od lat cieszy się opinią jednego z miast najbardziej bezpiecznych, prozachodnich, a do tego przyjaznych młodym ludziom, pragnącym rozwoju, kontaktu z kulturą i otwartego na nowe doświadczenia . Piękna architektura, bogata historia, spotyka się tam ze świetnymi uczelniami. Poznań zamyka listę polskich miast w rankingu najbardziej przyjaznych miast na świecie według studentów Erasmusa. Zajął na niej 19 – tą lokatę.

Poznań – uczelnie

W Poznaniu można wybrać studia w 8 publicznych uczelniach – w tym na 5 uniwersytetach – oraz w 20 uczelniach niepublicznych. Najbardziej znane uczelnie to:

 • Uniwersytet Adama Mickiewicza,
 • Uniwersytet Ekonomiczny,
 • Uniwersytet Medyczny,
 • Uniwersytet Przyrodniczy,
 • Uniwersytet Artystyczny,
 • Politechnika Poznańska.

Tu znowu warto przytoczyć dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak, gdzie dwie poznańskie uczelnie znalazły się w pierwszej dziesiątce akademii gwarantujących swoim absolwentom najwyższe wynagrodzenia. Mediana wynagrodzeń absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wynosi 5 478 zł, zaś mediana zarobków Politechniki Poznańskiej to 5 400 zł.

Poznań – aktywne życie studenta

Poznań to miasto biegaczy, rowerzystów i kajakarzy. Ci ostatni swoje możliwości rozwijają w ośrodkach nadwarciańskich oraz na sztucznym jeziorze Maltańskim. Jezioro Maltańskie oprócz funkcji sportowych pełni też rolę miejsca kultury. Co roku odbywa się tu impreza teatralna – Festiwal Malta. Oprócz tego w Poznaniu można uczestniczyć w Festiwalu Transatlantyk – międzynarodowym festiwalu filmu i muzyki oraz wielu imprezach sportowych, m.in. Poznań Maratonie – święcie biegaczy.

To także miasto targowe, gdzie w każdym miesiącu odbywają się spotkania handlowców różnych branż. Dla studentów chcących nawiązywać kontakty biznesowe to idealne otoczenie.

Poznań oferuje studentom relatywnie tanie mieszkania (wynajem kawalerki kosztuje tu ok. 1 000 zł miesięcznie). Przy tym niezwykle łatwo tu o pracę, gdyż poziom bezrobocia należy do najniższych w kraju.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania dla studenta – na co zwrócić uwagę >>

Wrocław – stolica kultury

Miasto uznane za jedno z najbardziej bezpiecznych, prozachodnich, a do tego przyjaznych młodym ludziom, pragnącym rozwoju, kontaktu z kulturą, otwartych na nowe doświadczenia. Piękna architektura, bogata historia, spotyka się tam z najlepszymi uniwersytetami.

Wrocław – uczelnie

Do najpopularniejszych wrocławskich uczelni należą:

 • Uniwersytet Wrocławski,
 • Uniwersytet Przyrodniczy,
 • Politechnika Wrocławska,
 • Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego
 • Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna,
 • Uniwersytet Ekonomiczny,
 • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta.

Wrocław – życie studenckie

Mieszkania we Wrocławiu do najtańszych nie należą, szczególnie w śródmieściu. Student musi być przygotowany na wydatek rzędu co najmniej 600 zł za pokój, nie licząc dodatkowych opłat za prąd czy internet.

Studentom mieszkającym we Wrocławiu z pewnością nie będzie się nudzić. Miasto ma bogatą ofertę kulturalną i imprezową, w 2016 Wrocław zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Miejsce odwiedza nie tylko wielu zagranicznych turystów, ale i zagranicznych studentów z całego świata.

Wrocław to również miejsce, w którym swoje siedziby zakładają największe polskie i zagraniczne korporacje, nietrudno więc będzie o znalezienie interesującego stażu, praktyk lub pracy po studiach.

 

Według licznych badań opinii, te cztery miasta, Kraków, Wrocław, Warszawa oraz Poznań, zostały uznane za najbardziej pro-studenckie, otwarte na międzynarodową współpracę, nowe wydarzenia. W Polsce wymienić można jednak jeszcze inne lokalizacje, takie jak Gdańsk czy całe Trójmiasto, Toruń, Katowice czy Olsztyn ze studenckim miastem Kortowo.

Oprócz szerokiej oferty edukacyjnej, wszystkie akademickie ośrodki zapewniają także bogate życie kulturalne, rozrywkowe, a także możliwości zatrudnienia, rozwoju, szkoleń poszerzających umiejętności. Bez względu na wybór miejsca, studia mogą stać się niezwykłą przygodą intelektualną, kulturalną i kulturową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również