Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa

Jak najlepiej urządzić pokój dziecięcy dla rodzeństwa? Tak, aby młode osoby nie tylko mogły kreatywnie spędzać w nim czas, ale także czuć się swobodnie.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa

Czasami koniecznością jest taka aranżacja przestrzeni w mieszkaniu, aby dwoje dzieci miało wspólny pokój. Podpowiadamy jak najlepiej urządzić pokój dziecięcy dla rodzeństwa – oto kilka przydatnych porad, dzięki którym nasze pociechy będą się czuć dobrze we wspólnym wnętrzu.

Dzieci mieszkające razem a wspólna przestrzeń

Braku własnego pokoju rodzeństwo wcale nie musi odczuwać w przykry sposób. Wręcz przeciwnie, we wspólnej przestrzeni dzieci mogą się razem bawić i nie muszą sobie przeszkadzać czy to podczas nauki, czy snu.

Ważne aby młodzi ludzie mieli „własny kącik”, to znaczy, że musi istnieć część pokoju przeznaczona na rzeczy osobiste i małą prywatność. Jak to najlepiej zrobić?

Przede wszystkim najważniejsze jest umieszczenie łóżek tak, aby dzieci czuły się swobodnie podczas snu. Mogą to być przeciwległe strony pokoju. Najlepiej nie umieszczać łóżeczek w jednej linii, choć gdy pokój jest wąski i długi, niestety będzie to konieczne. Wówczas postarajmy się, aby stykały się one częściami, gdzie umiejscowione są nogi.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa - ustawienie łóżek

źródło zdjęcia: underthetinverandah.com.au

Można także zakupić łóżko piętrowe, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo przestrzeni, którą możemy wykorzystać na inne meble, na przykład biurka służące do nauki.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa - łóżka piętrowe

źródło zdjęcia: decoist.com

Dobrym pomysłem jest umiejscowienie biurka pod oknem w formie jednego długiego blatu z dwoma krzesłami. Daje to optimum możliwości pod względem wygody podczas nauki. Na blacie można wygodnie umieścić przybory do pisania, zeszyty, książki i inne dziecięce drobiazgi.

Dowiedz się więcej: Najlepsze pomysły na pokój dziecięcy dla chłopca >>

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa - długie biurko

źródło zdjęcia: home-designing.com

Czasami razem mieszkają chłopczyk i dziewczynka, wówczas trzeba odpowiednio zadbać o komfort psychiczny dwojga młodych ludzi. Na pewno przydadzą się odpowiednie meble dla dzieci – idealne będą oddzielne (zamykane) szafki na osobiste rzeczy takie jak pamiętnik czy drobiazgi, których istnieniem niekoniecznie młodzież chce się podzielić ze współlokatorem/współlokatorką.

W pokoju rodzeństwa muszą się także znaleźć osobne szafy na ubrania, oddzielne półki na książki i CD oraz wydzielona przestrzeń na ścianie przeznaczona do dziecięcej dekoracji – w końcu to bardzo przyjemne mieć plakat swojego idola w zasięgu wzroku. Ważne jest, aby w pokoju panowała równość i sprawiedliwość pod względem przestrzeni.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa - osobna przestrzen

źródło zdjęcia: frining.com

Pokój dziecięcy dla rodzeństwa – styl i aranżacje

Choć mieszkanie należy do nas, warto sprawić, aby dzieciaki miały też coś do powiedzenia w kwestii wystroju wnętrza. Ich pomysły mogą nas naprawdę zaskoczyć i zainspirować.

Niezależnie od tego czy pokój zamieszkują chłopczyk i dziewczynka czy może rodzeństwo o dużej różnicy wiekowej, postarajmy się urządzić go tak, aby był uniwersalny. Chyba że oboje są fanami Gwiezdnych Wojen czy Avengers, wówczas przyjemność sprawimy im wyposażając przestrzeń w stylu ulubionego filmu czy serialu. Jednak często dzieci różnią się od siebie w sposobie bycia, mają też inne zainteresowania, dlatego najlepiej gdy dedykowana im przestrzeń jest „stylowo obojętna”.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa - uniwersalny styl

źródło zdjęcia: home-designing.com

Ważna jest także jakość i trwałość mebli – dzieciaki są energiczne i mają mnóstwo pomysłów, zwłaszcza gdy są razem. Przyda się tu dbałość o to, aby sprzęty nie uległy zbyt szybko zniszczeniu.

Dowiedz się więcej: Pomysł na pokój dziecięcy – praktyczne rozwiązania >>

Pamiętajmy, aby co kilka lat warto zmienić zupełnie aranżację. Dzieci rosną bardzo szybko, trzeba wymieniać łóżka na większe, a styl wnętrza dopasowywać do wieku.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa - wnętrze dla starszych dzieci

źródło zdjęcia: digsdigs.com

Postarajmy się, by pokój dziecięcy dla rodzeństwa był miejscem zarówno wypoczynku, zabawy, jak i nauki w odpowiednich warunkach. W końcu to tutaj dzieci spędzają najwięcej czasu – muszą się czuć komfortowo. Wzajemna obecność rodzeństwa we wspólnej przestrzeni nie powinna dzielić, tylko łączyć.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa - pokój uniwersalny

źródło zdjęcia: freshome.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Julia Ziółkowska Julia Ziółkowska [+ info]

Julia Ziółkowska, absolwentka UKSW w Warszawie na Wydziale Historii Sztuki. Napisała dysertację na temat symboliki zwierząt w dziele Hieronima Boscha "Ogród rozkoszy ziemskich". Blogerka, od lat współpracuje z magazynami i portalami kulturalnymi, biznesowymi i lifestylowymi. Mieszka w Warszawie, mieście, które uwielbia. Najchętniej spędza czas w bibliotece lub swoim ogrodzie. Kocha życie, poezję, rękodzieło, teatr awangardowy, gry komputerowe oraz powieści Aldousa Huxleya i Philipa K. Dicka. Koneserka win i serów.

Zobacz również