Piec koza - poznaj wady i zalety

Piec koza coraz częściej kojarzy się pozytywnie, a współczesne formy tych urządzeń pozwalają na aranżację dowolnego wnętrza. Jakie wady i zalety wiążą się z tym elementem wyposażenia? Poznaj wszystkie argumenty za i przeciw oraz zdecyduj świadomie o obecności kominka kozy w Twoim domu.

 
Piec koza - poznaj wady i zalety

Piec koza jest kupowany coraz chętniej. Decyduje o tym odejście od stereotypowego kojarzenia tych urządzeń z biednymi gospodarstwami chłopskimi na wsi. Zmienia się również funkcja pełniona przez te piece. Obecnie oferowane modele bywają źródłem ciepła w mieszkaniu, ale nie tylko. Ich forma jest stylizowana i przybiera najrozmaitsze kształty, dzięki czemu mogą się wkomponować z każdą aranżację wnętrz.

Jak działa piec koza

Koza piec kiedyś służył do ogrzewania gospodarstw domowych. W utartym przekonaniu uważa się, że urządzenia te wykorzystywane są jako główne źródło ciepła w tych domach, których właścicieli nie stać na montaż systemu centralnego ogrzewania. O niskich właściwościach grzejnych decyduje kilka czynników.

Przede wszystkim, piec koza jest urządzeniem grzania punktowego – nie istnieje możliwość np. podłączenia do płaszcza wodnego, który będzie stanowić główne źródło ciepła w całym domu. Po drugie, kominek koza posiada niewielkie palenisko. W praktyce można w nim zmieścić polana nie większe, niż 40 cm. Wyklucza to możliwość załadowania większych kawałków drewna, aby np. zapewnić grzanie przez całą noc.

Piec koza – rodzaje

Koza piec pod względem konstrukcyjnym można podzielić na dwa główne rodzaje. Najlepsze właściwości grzejne posiada kominek koza wykonany z żeliwa. Posiada grube ściany, dzięki czemu akumulacja ciepła jest wysoka. W praktyce, oddaje ciepło jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu paleniska.

Drugim rodzajem jest piec koza stalowa. Od pieca żeliwnego odróżniają go cieńsze ścianki, niż w piecu żeliwnym. Z tego powodu oddawanie ciepła ustępuje dość szybko po wygaśnięciu paleniska. Jednocześnie jego ciężar jest dużo mniejszy, a także cena jest atrakcyjniejsza.

Dowiedz się więcej: Uchwała antysmogowa – kogo obowiązuje i czym nie palić w piecu >>

Koza piec – wnętrze i obudowa

Oba powyższe rodzaje pieców posiadają tak samo wykonane wnętrze. Tego typu piece wykładane są cegłą szamotową, która wpływa na utrzymanie ciepła jeszcze po wygaśnięciu paleniska. W zależności od przeznaczenia, stosuje się również różne zewnętrzne obudowy.

  • Jeśli kominek koza ma służyć tylko do nagrzania np. warsztatu lub garażu, stosuje się proste konstrukcje, malowane emalią.
  • Jeżeli ma służyć jako element dekoracyjny w domu, stosowane są gładkie okładziny z płyt ceramicznych lub kafli.

Dla kogo piec koza?

Koza piec znajdzie zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Może służyć zarówno jako element dekoracyjny w dowolnej aranżacji wnętrz, jednocześnie pełniąc funkcję dodatkowego źródła ciepła. W przypadku konieczności ogrzania np. niewielkiego warsztatu lub garażu, warto postawić na proste konstrukcje żeliwne, bez dekoracji zewnętrznych. Pamiętajmy, że nie zaleca się korzystania z tego typu pieców jako głównego źródła ciepła dla dużego domu.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

Piec koza znajduje coraz szerszą akceptację w stylistyce wnętrza domów. Piece te produkowane są w najrozmaitszych formach, dzięki czemu idealnie wkomponują się zarówno w futurystyczną stylistykę, jak i tradycyjne lub skandynawskie wnętrza. Może również służyć jako dodatkowe źródło ciepła w domu lub idealnie nada się do ogrzania warsztatu lub garażu w trakcie zimy.

Piec koza - poznaj wady i zalety - koza piec w salonie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również