Oddłużanie - na czym polega pomoc zadłużonym?

Znajdujesz się w tarapatach finansowych i szukasz pomocy? Zobacz, w jaki sposób może Ci pomóc oddłużanie.

Oddłużanie - na czym polega pomoc zadłużonym?

Czy oddłużanie jest skuteczne? Na rynku nie brakuje firm oddłużeniowych, które wyciągają rękę do zadłużonych osób. Sprawdźmy, czy korzystanie z ich usług to strzał w „dziesiątkę”, czy może strzał w kolano.

Zadłużenie Polaków z roku na rok jest coraz większe. Era konsumpcjonizmu, osaczające nas reklamy pożyczek i kredytów lub po prostu kłopoty finansowe – to wszystko sprzyja często niekontrolowanemu i nieprzemyślanemu zadłużaniu się.

Pod koniec 2016 roku BIG InfoMonitor opublikował raport, według którego ponad 7% Polaków ma zaległe zobowiązania. Średni dług to 21 tys. zł, a całkowita wartość zaległych zobowiązań widniejących w BIK i BIG InfoMonitor to ponad 47 mld zł.

Wiele osób znajdujących się w pętli zadłużenia szuka pomocy i trafia firmy oddłużeniowe, które niejednokrotnie oferują złote góry. Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega oferowane dłużnikom oddłużanie.

Dowiedz się więcej: Dlaczego popadamy w długi? 5 nawyków, które pomogą uniknąć zadłużenia >>

Na czym polega oddłużanie?

Zacznijmy od tego, na czym nie polega oddłużanie. Oddłużanie nie jest materialną pomocą w spłacie zaległych zobowiązań. Co więcej, jak się można domyślić, za usługi oddłużania trzeba zapłacić, co z pewnością nie jest na rękę dłużnikom. Czy warto?

Dowiedz się więcej: Pożyczki z komornikiem – 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać >>

Jeśli przejrzymy strony internetowe firm oddłużających, to dość szybko zauważymy, że ich działalność opiera się na kilku aspektach:

  • Negocjacjach z wierzycielami,
  • Restrukturyzacji zobowiązań,
  • Doradztwie w kontaktach z firmami windykacyjnymi i komornikami,
  • Pomocy w formalnościach przy upadłości konsumenckiej,
  • Konsultacje w sprawach wezwań do zapłaty,
  • Pomoc w zaciągnięciu kolejnych pożyczek…

Dowiedz się więcej: Konsolidacja chwilówek – czy to możliwe? >>

Firmy oddłużeniowe obiecują podjąć wszelkie starania, by obniżyć raty, wydłużyć termin spłaty zobowiązania czy umorzyć odsetki karne. Niestety zazwyczaj klienci nie mają żadnej gwarancji skuteczności takich działań, a płacą za samo „podjęcie wszelkich starań.”

Dowiedz się więcej: Najgorsze pomysły na wyjście z długów >>

Czy korzystanie z pomocy firm oddłużeniowych ma sens?

Większość dużych instytucji finansowych oraz firm windykacyjnych działa według sztywnych procedur, więc wiele starań firm oddłużeniowych już na starcie jest skazanych na niepowodzenie.

Oddłużanie często ogranicza się do korespondencji listownej lub kontaktu telefonicznego z wierzycielami i działania te równie dobrze mogą podejmować także sami dłużnicy. Oczywistym jest, że nie każdy dobrze czuje się w tego typu działaniach i na początku nie do końca wie, jak się do tego zabrać, ale można się tego dowiedzieć.

To lepsze rozwiązanie niż płacenie kilkudziesięciu czy kilkuset złotych firmie oddłużeniowej, nie mając gwarancji skuteczności ich działań.

Tym bardziej szerokim łukiem powinno omijać się firmy oddłużeniowe, które oferują pomoc w zaciągnięciu kolejnej pożyczki. To tylko wciąganie klienta w jeszcze większą pętlę zadłużenia.

Wydaje się, że korzystanie z firm oddłużeniowych ma sens tylko wówczas, kiedy płatność za usługi uzależniona jest od efektów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Kamil Podsiadło Kamil Podsiadło [+ info]

Z wykształcenia absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który chce Ci pomóc lepiej zrozumieć zagmatwany świat finansów. Prywatnie kibic piłkarski, miłośnik geocachingu i amator poznawania rozmaitych zakątków Polski.

Zobacz również