Przelew bankowy to obecnie podstawowa forma rozliczania się. W ten sposób płacimy za rachunki, otrzymujemy wynagrodzenie czy rozliczamy się ze znajomymi. Coraz większy odsetek ludzi posiada przynajmniej jeden rachunek bankowy, a wiele osób ma ich kilka.
Przelewy bankowe są bardzo proste w realizacji – wystarczy wpisać kilka danych, potwierdzić przelew kodem potwierdzającym i gotowe. Do tego przelew bankowy prawie zawsze jest darmowy – czy aby na pewno? Jeśli przelewamy pieniądze w ramach jednego kraju to tak, inaczej już sytuacja ma się jeżeli chodzi o zagraniczny przelew bankowy…
Zagraniczny przelew bankowy – jakie opłaty i za co?
Zagraniczne przelewy walutowe mogą być zlecane zarówno z konta walutowego, jak i z normalnego rachunku osobistego. W tym drugim przypadku należy być jednak świadomym konieczności poniesienia kosztów przewalutowania.
Dowiedz się więcej: Gdzie założyć konto walutowe? Najlepsze oferty polskich banków >>
Co dalej? Najbardziej kosztowne są przelewy do banków z krajów nienależących do Unii Europejskiej lub Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Monako oraz Liechtensteinu (w ramach tych państw realizowane mogą zostać tzw. przelewy SEPA, o czym w dalszej części artykułu).
W przypadku przelewów do krajów niezrzeszonych w UE należy liczyć się z kosztami wynoszącymi po kilkadziesiąt złotych, a czasem nawet i więcej. Banki mają w zwyczaju pobierać prowizję od kwoty przelewu i zazwyczaj wynosi ona 0,25%. Żeby jednak nie narażać się na zbyt mały zarobek (w przypadku niewielkiego przelewu) ustalana jest minimalna wartość kosztu takowego przelewu. W ten sposób zagraniczny przelew bankowy zazwyczaj już na starcie kosztuje 20-30 zł (aczkolwiek znajdziemy banki z niższą opłatą minimalną i vice versa – z wyższą).
Do tego należy doliczyć koszty przeznaczone dla banków pośredniczących i robi się naprawdę dość wysoka kwota.
Istotny jest również sposób pokrycia kosztów. Wyróżnić możemy trzy opcje, które kryją się pod następującymi skrótami:
- OUR – całość kosztów pokrywa nadawca przelewu,
- BEN – całość kosztów pokrywa odbiorca przelewu,
- SHA – koszty dzielone są na nadawcę i odbiorcę przelewu.
Jeśli wybierzemy OUR, koszty zazwyczaj będą jeszcze wyższe.
Dowiedz się więcej: Jak zrobić przelew zagraniczny >>
Przelew bankowy SEPA
Ulgę dla naszych portfeli mogą stanowić przelewy SEPA (Single Euro Payments Area), o których wspomnieliśmy już wcześniej. W ich przypadku nie ma banków pośredniczących, nie ma też procentu potrącanego od kwoty przelewu. Przelew bankowy SEPA nie powinien kosztować więcej niż 20-30 zł, a zazwyczaj są to jeszcze mniejsze kwoty.
Jak wykonać przelew? Aby móc wykonać przelew SEPA musi być jednak spełnionych kilka warunków łącznie:
- banki nadawcy i odbiorcy muszą należeć do tego systemu,
- obciążenie kosztami występuje w trybie SHA,
- przelew wykonywany jest w walucie EUR,
- trzeba podać identyfikator BIC oraz IBAN.
Brak spełnienia któregokolwiek z powyższych warunków skutkuje naliczeniem znacznie wyższych opłat.
ZOBACZ RÓWNIEŻ