Nauka języka obcego w domu - najskuteczniejsze sposoby

Nauka języka obcego w domu jest prostsza, niż myśli większość z nas. Oto kilka najlepszych, sprawdzonych sposobów na samodzielne dokształcanie się.

 
Nauka języka obcego w domu - najskuteczniejsze sposoby

Nauka języka obcego to czasem duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli jest to język bardzo egzotyczny. To prawda, że na rynku jest wiele szkół językowych. Co zrobić i jak zaplanować czas, jeśli chcemy uczyć się nie wychodząc z domu?

Nauka języka w domu: początki bywają trudne

Najlepiej zacząć od odpowiedniej motywacji do nauki. Przyswajając sobie język, starajmy się poznawać także kulturę danego państwa. Oglądajmy filmy w oryginalnym brzmieniu – za to z napisami po polsku, zróbmy zakupy tematyczne, a zanim wyjedziemy do wymarzonego kraju będziemy w stanie czuć się z daną kulturą swobodnie.

Nauka języka obcego w domu – w co zainwestować

Nauka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego czy włoskiego w domu nie powinna nam sprawić problemów, ponieważ na rynku dostępne są materiały szkoleniowe, w które możemy zaopatrzyć się w księgarni bądź online.

Na pewno nie obejdzie się bez słownika. Warto zakupić także rozmówki tematyczne, czyli książeczkę zawierającą podstawowe zwroty w danym języku. Rozmówki pomogą nam w codziennych sytuacjach, takich jak zamawianie jedzenia w restauracji, przeprowadzenie prostej rozmowy czy zapytanie nieznajomego o drogę.

Czasami książki językowe dostępne są razem z płytami CD zawierającymi wymowę obcych dla nas słów. W ten prosty sposób jesteśmy w stanie przyswoić sobie podstawy obcej mowy. Nauka języka stanie się jeszcze prostsza dzięki wypełnianiu regularnych ćwiczeń – zebranych w dedykowanej ku temu książce.

Kurs angielskiego (który to język wydaje się być najpotrzebniejszym) to wydatek rzędu 50 zł za audiobooka, 40 zł za lekcje online (dzięki którym nauczymy się języka w miesiąc) lub ok. 30 zł za inne intensywne kursy.

Na rynku istnieje dużo materiałów i metod, dzięki którym nauka angielskiego jest prosta i przyjemna. Można zakupić fiszki, które są bardzo modną metodą zapamiętywania słówek. W internecie istnieje również dużo stron poświęconych darmowemu nauczaniu języków, zwłaszcza angielskiego – także portal Youtube oferuje filmy edukacyjne.

Ważne, aby język obcy, który chcemy poznać przestał być dla nas barierą. W tym celu trzeba poznać nie tylko słówka, ale także gramatykę i nauczyć się poprawnie wymawiać słowa. Starajmy się również pisać i czytać w obcym języku. Na pewno znajomość reguł, odmian, czasów i zasad ortografii przyda się, gdy będziemy podróżować po obcych krajach.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego – czego unikać podczas nauki >>

Nauka języka obcego w domu - najskuteczniejsze sposoby - kursy

Nauczyciele i kursy

Nauka języka to nie tylko samodzielne poznawanie, można także zgłębiać temat pod okiem doświadczonego nauczyciela, a nawet zamówić kurs językowy w specjalistycznej szkole.

Przykładowo, kurs angielskiego w ESKK to wydatek około 100 zł. Na rynku istnieje wiele szkół oferujących kursy doszkalające nie tylko hobbystyczne, ale także podnoszące kwalifikacje zawodowe. TFLS oferuje semestr w miesiąc za 500 zł, British Council ma w ofercie różne moduły kształcenia w cenie 84 $.

Istnieją różne poziomy, od początkujących do zaawansowanych, przez specjalistyczne kursy – na przykład Business English, czyli zwroty potrzebne w firmach w celu lepszego porozumiewania się z kontrahentami.

Innym sposobem na kształcenie się nie wychodząc z domu jest zatrudnienie korepetytora. Może to być student anglistyki, iberystyki, germanistyki lub nauczyciel akademicki. Koszt jednej godziny lekcyjnej to 30-50 zł. Takie lekcje możemy zafundować także dzieciom.

Z korepetytorem możemy także porozmawiać poprzez Skype i kamerę internetową – jest to bardzo wygodny i popularny sposób – nikt nie musi nigdzie dojeżdżać, a obie strony znajdują się w swoich domach przed ekranami komputera.

Dowiedz się więcej: Darmowe kursy językowe online – najlepsze platformy >>

Jak widać, mamy naprawdę dużo możliwości nauki obcego języka w domu. Najlepiej i najefektywniej korzystać z kilku metod naraz, które będą się wzajemnie uzupełniać. Audiobooka możemy słuchać jadąc samochodem do pracy, po południu czytać i pisać, a w weekendy poświęcić czas na rozmowę przez Skype. Ostatnia metoda jest bardzo wartościowa – dzięki niej można nabrać więcej odwagi w mówieniu, której początkującym osobom tak często brakuje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Julia Ziółkowska Julia Ziółkowska [+ info]

Julia Ziółkowska, absolwentka UKSW w Warszawie na Wydziale Historii Sztuki. Napisała dysertację na temat symboliki zwierząt w dziele Hieronima Boscha "Ogród rozkoszy ziemskich". Blogerka, od lat współpracuje z magazynami i portalami kulturalnymi, biznesowymi i lifestylowymi. Mieszka w Warszawie, mieście, które uwielbia. Najchętniej spędza czas w bibliotece lub swoim ogrodzie. Kocha życie, poezję, rękodzieło, teatr awangardowy, gry komputerowe oraz powieści Aldousa Huxleya i Philipa K. Dicka.

Zobacz również