Najlepsze stoki narciarskie w Polsce

Marzysz o białym szaleństwie na świetnie przygotowanych trasach? Sprawdź, gdzie znajdziesz najlepsze stoki narciarskie w Polsce!

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce
Które stoki narciarskie są najlepsze w Polsce?

Kiedy mróz szczypie w nosy i uszy, a z nieba sypie biały puch miłośnicy białego szaleństwa rozpoczynają planowanie zimowych eskapad. W Polsce można znaleźć mnóstwo świetnie przygotowanych tras zachęcających do uprawiania sportu. Gdzie znajdują się najlepsze stoki narciarskie?

Warunki narciarskie w Polsce

Narciarstwo w Polsce może poszczycić się bogatą tradycją, a rodzime ukształtowanie terenu pozwoliło na wybudowanie wielu ośrodków narciarskich, które z roku na rok stają się coraz bardziej nowoczesne i dostosowane do wymagań narciarzy.

Około 6% terenu zajmują góry fałdowe zlokalizowane przede wszystkim w południowej części kraju. Dzięki takim warunkom mamy możliwość szusowania w naturalnych warunkach. Nasze szczyty nie dorównują w prawdzie tym alpejskim, ale z pewnością zadowolą wielu miłośników białego szaleństwa.

Do tego Polska położona jest w strefie klimatycznej gwarantującej mroźne zimy i duże opady śniegu. Pomimo tego, że w ostatnich latach tęsknimy za prawdziwą zimą (jaką pamiętają nasi dziadkowie), to możemy mieć pewność, że rodzime stoki dostosowują się do pogodowych zmian, inwestując w nowoczesne sprzęty naśnieżające.

Najwięcej tras o komfortowej infrastrukturze można znaleźć w województwach małopolskim i śląskim. Tutaj także mamy największy wybór tras pod względem zróżnicowania stopnia trudności zjazdów. Gdzie więc znajdziemy najlepsze stoki narciarskie w Polsce?

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - snowboard

Stoki narciarskie w województwie małopolskim

Białka Tatrzańska

Podhalański region może poszczycić się jednymi z najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich w Polsce, a w Białce znaleźć można jeden z najnowocześniejszych kompleksów w kraju (sprawdź tutaj). Kotelnica Białczańska to ośrodek narciarski oferujący 14 km tras podzielonych na różne stopnie trudności.

Nie bez powodu to właśnie ta miejscowość od kilku lat króluje w rankingach na najlepsze stoki narciarskie. Na takie miano zasłużyła nie tylko dzięki świetnie przygotowanym stokom, ale przede wszystkim poprzez doskonałą infrastrukturę, która wpływa na komfort wypoczynku.

W Białce znajduje się świetne zaplecze gastronomiczne i hotelowe, łatwy dostęp do parkingów, a także wiele atrakcji idealnych do relaksu po szaleństwach na stoku.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty zjazdowe – poradnik dla początkujących >>

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Kotelnica Białczańska

źródło zdjęcia: bialkatatrzanska.pl

Zakopane

Zimowa stolica Polski przez wielu uznawana jest za najlepsze miejsce do szusowania. To tutaj znajduje się najsłynniejszy w kraju stok narciarski na Kasprowym Wierchu (sprawdź tutaj). Pomimo tego, że stok posiada swoje ograniczenia – ze względu na umiejscowienie na terenie parku narodowego – to dzięki położeniu wysoko w górach pozwala na poczucie się niczym w Alpach.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Kasprowy Wierch

Dużą popularnością cieszy się także Polana Szymoszkowa (sprawdź tutaj), gdzie narciarze mogą korzystać z tras o pięknej panoramie na Tatry. Do dyspozycji gości oddano dwie kolejki linowe, a ze szczytu Gubałówki można zjechać trasami o różnym stopniu trudności. Znajduje się tutaj także przedszkole narciarsko-snowboardowe dla dzieci.

Dowiedz się więcej: Zimowe atrakcje dla dzieci – 11 ciekawych pomysłów >>

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Polana Szymoszkowa

źródło zdjęcia: szymoszkowa.pl

Ponadto wybierając się na narty do Zakopanego można liczyć także na ogromną i różnorodną bazę noclegową, a także doskonałe zaplecze gospodarcze i gastronomiczne.

Dowiedz się więcej: Pomysły na romantyczny weekend w górach >>

Krynica-Zdrój

Znajdujące się na Jaworzynie Krynickiej  stoki narciarskie (sprawdź tutaj) to nowocześnie zagospodarowane trasy, oferujące różnorodne zjazdy zarówno dla wytrawnych narciarzy, jak i tych początkujących.

Największą atrakcją tego miejsca jest z pewnością najnowocześniejsza i najdłuższa w Polsce kolej gondolowa. Miłośnicy białego szaleństwa ucieszą się jednak najbardziej z tzw. fisowskiej jedynki, czyli najdłuższej, oświetlonej nartostrady liczącej aż 2,6 km.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Jaworzyna Krynicka

źródło zdjęcia: narty.pl

Dwie Doliny Muszyna

Do najlepszych stoków narciarskich w Małopolsce zaliczane są także te położone na zboczach Wierchomli (sprawdź tutaj).

Ogromnym plusem ośrodka jest fakt, że śnieg utrzymuje się tutaj dłużej niż w innych miejscach, bo aż od listopada do kwietnia. Do tego trasy zjazdowe rozłożone są na dużej powierzchni, co pozwoliło na zwiększenie ich szerokości.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty biegowe? >>

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Wierchomla

źródło zdjęcia: wierchomla.com.pl

Szczawnica

Jednym z najsławniejszych miejsc do szusowania jest szczawnicka Palenica (sprawdź tutaj). Można odnaleźć tutaj trasy o różnym stopniu trudności, a za odpowiednią ilość białego puchu odpowiadają nowoczesne maszyny do naśnieżania.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Palenica

źródło zdjęcia: tatryski.pl

Tylicz

Doskonałym miejscem do nauki jazdy mogą być stoki narciarskie w Tyliczu (sprawdź tutaj) położonym niedaleko Krynicy-Zdrój. Zmodernizowane trasy zapewniają bezpieczeństwo, a dobra infrastruktura zapewnia komfort oraz często okazyjne ceny.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Tylicz

źródło zdjęcia: tylicz.ski

Stoki narciarskie na Śląsku

Szczyrk

Szczyrk Mountain Resort (sprawdź tutaj) należy do najbardziej rozwiniętych kompleksów narciarskich w kraju, który może pochwalić się aż 17 trasami zjazdowymi o różnym stopniu trudności.

Wypad na narty w Szczyrku może być więc okazją do rozwinięcia swoich umiejętności.  Narciarze mogą korzystać tutaj zarówno z tradycyjnych orczyków, jak i z kolei krzesełkowych oraz gondolowych.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Szczyrk

źródło zdjęcia: nowiny24.pl

Wisła

Stoki narciarskie w Wiśle oferują różny stopień zaawansowania, co spodoba się zwłaszcza wytrawnym narciarzom. Soszów (sprawdź tutaj) oferuje np. zjazdy na czerwonej i czarnej trasie.

W miejscowości znajdziemy także wiele ośrodków położonych na mniejszych wzniesieniach, które są idealne dla początkujących lub dzieci.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Soszów

źródło zdjęcia: soszow.pl

Ustroń

Miłośnicy trudniejszych zjazdów świetną, czerwoną trasę mogą znaleźć na Czantorii (sprawdź tutaj). Na górę można dostać się szybką koleją linową z czteroosobowymi kanapami.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Czantoria

źródło zdjęcia: poniwiec.pl

Stoki narciarskie na Dolnym Śląsku

Zieleniec

Jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce i największy tego typu ośrodek w Kotlinie Kłodzkiej może pochwalić się niezwykle nowoczesnym zagospodarowaniem, dzięki czemu od kilku sezonów znajduje się w czołówce najlepszych stoków w kraju.

Świetne warunki dla narciarzy gwarantuje tutaj przede wszystkim specyficzny klimat sprawiający, że na naturalny śnieg można liczyć nawet przez 150 dni w roku. Goście do swojej dyspozycji mają 22 km zróżnicowanych tras oraz 24 wyciągi narciarskie (sprawdź tutaj).

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Zieleniec

źródło zdjęcia: zieleniec.pl

Czarna Góra

Kompleks narciarski położony w Masywie Śnieżnika został zbudowany według najnowocześniejszych standardów alpejskich. Łączna długość tras wynosi 9 200 m, a ich różnorodny stopień trudności pozwala na świetną zabawę zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Na terenie ośrodka Czarna Góra Resort (sprawdź tutaj) znajduje się także snowpark dla miłośników snowboardu.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Czarna Góra

źródło zdjęcia: ecotravel.pl

Szklarska Poręba

Innowacyjnym i jednym z największych resortów narciarskich w Karkonoszach jest Szrenica (sprawdź tutaj). Do dyspozycji gości przeznaczono aż 20 wyciągów narciarskich, w tym najnowocześniejszą i najdłuższą w Polsce kolejkę linową Karkonosze Express, która jest w stanie wywieść narciarzy na górę w zaledwie 8 i pół minuty.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Szklarska Poręba

źródło zdjęcia: ski-arena-szrenica.skigo.pl

Stoki narciarskie na Mazurach

Pomimo tego, że Mazury kojarzą nam się przede wszystkim z rozrywkami dotyczącymi żeglowania po tutejszych jeziorach czy spacerami po lesie, to znajdziemy tutaj także miejsca, w których można uprawiać sporty zimowe.

Narty na Mazurach można założyć np. wybierając się do ośrodka Piękna Góra w Gołdapi (sprawdź tutaj). Można znaleźć tutaj świetnie przygotowane stoki oraz jedyną w tym regionie Polski kolej linową.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Piękna Góra

źródło zdjęcia: uzdrowiskogoldap.pl

Miłośnicy białego szaleństwa i aktywnego zimowego wypoczynku w Polsce nie mają powodów do narzekania. W naszym kraju znajduje się coraz więcej nowoczesnych tras narciarskich zapewniających różnorodność i pozwalających na doskonałą zabawę zarówno narciarzom o długoletnim doświadczeniu, jak i tym początkującym.

Coraz większą wagę przykłada się także do infrastruktury. W pobliżu stoków dostępne są więc zaplecza gastronomiczne, powstają bezpłatne parkingi oraz ciągle rozwijana jest baza noclegowa. Dzięki temu zimowy wypad na narty staje się coraz bardziej komfortowy, a narciarze i wielbiciele snowboardu mogą wybierać wśród wielu ofert.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Mariola Krzyżak Mariola Krzyżak [+ info]

Cyfrowy nomada, kreatywna poszukiwaczka inspiracji, podróżuje wszędzie tam, gdzie można znaleźć miejsca idealne do pisania. Absolwentka filologii polskiej z zamiłowaniem buszująca po półkach księgarni i kolekcjonująca stare książki. Codziennie przelewa na ekran natłok myśli pozwalając im płynąć w świat. Nie może żyć bez porannej dawki nowinek ze świata polityki i nauki. Uwielbia dźwięk ruszającego samolotu, pieczenie chleba, malowanie ścian i przesiadywanie z laptopem w kawiarniach na całym świecie.

Zobacz również