Najlepsze sposoby na odgrzybianie klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji powinno odbywać się raz do roku. Wynika to z faktu, że na parowniku rozwija się pleśń oraz grzyby. Powoduje to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale stanowi również zagrożenie dla naszego zdrowia.

 
Najlepsze sposoby na odgrzybianie klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji powinno się odbywać raz do roku. Nie tylko z powodu wyeliminowania nieprzyjemnych zapachów w samochodzie, ale również w dbałości o nasze zdrowie. Grzyby i pleśń mogą powodować ostre reakcje alergiczne oraz być przyczyną wielu dolegliwości, np. bólu mięśni i stawów. Jakie są metody odgrzybiania?

Najprostsza metoda – piankowa

Piankowe odgrzybianie klimatyzacji jest najprostsze. Wystarczy w tym celu zakupić odpowiedni preparat w sprayu i wprowadzić wężyk do nawiewu. Wtryskiwany w ten sposób środek grzybobójczy penetruje użebrowanie parownika, niszcząc szkodliwe substancje.

Ten sposób ma również swoje wady. Zdarza się, że parownik został zamontowany zbyt daleko i preparat do niego nie dociera. W efekcie czego, jedynie na chwilę będziemy cieszyć się przyjemnym zapachem w aucie, ale problem pozostanie.

Dowiedz się więcej: Ogrzewanie postojowe Webasto – jak działa? >>

Odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków

Metoda ultradźwiękowa wymaga posiadania odpowiedniego urządzenia. W motoryzacji nazywa się je „czajnikiem”. Rozpyla on płyn czyszczący za pomocą ultradźwięków. Konieczne jest również zastosowanie odpowiednich substancji czynnych, pozwalających na rozpylenie tą metodą. Skuteczność tego zabiegu jest naprawdę wysoka – para bardzo dobrze penetruje parownik i jego użebrowanie.

Dowiedz się więcej: Uszkodzona chłodnica – co robić? >>

Dezynfekcja poprzez ozonowanie klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji może też zostać wykonane za pomocą metody ozonowania. W odróżnieniu od metody ultradźwiękowej, nie wymaga to od nas zakupu dodatkowych środków dezynfekujących i grzybobójczych. Wystarczy samo urządzenie, generujące ozon.

Odgrzybiacz ozonowy jest wydajnym urządzeniem. Generuje ozon (O3), czyli ujemnie naładowane cząsteczki tlenu. Odgrzybianie klimatyzacji tym sposobem jest stosunkowo proste: wystarczy ustawić urządzenie na desce rozdzielczej (jeżeli istnieje taka możliwość), odpalić silnik i włączyć klimatyzację z obiegiem wewnętrznym. Odgrzybiacz posiada funkcję automatycznego wyłączenia po wykonaniu zadania.

Dzięki właściwościom ozonu, skutecznie usuwane są grzyby, pleśń, kurz oraz wszelkie nieprzyjemne zapachy. Skuteczność tej metody jest niezwykle wysoka, a przeprowadzenie zabiegu jest proste i nie wymaga stosowania dodatkowych preparatów.

Dowiedz się więcej: Klimatyzacja samochodowa – na co zwracać uwagę? >>

Odgrzybianie klimatyzacji to zabieg, który należy przeprowadzić raz do roku. W tym celu stosuje się trzy metody: piankową, ultradźwiękową (chemiczną) oraz ozonową. Najbardziej popularnym jest ostatni omówiony sposób (ozonowanie klimatyzacji), wymaga jednak zakupienia odpowiedniego urządzenia. Jeżeli nie chcemy go kupować, możemy udać się do zakładu, który się w tej czynności specjalizuje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również