Najlepsze kredyty hipoteczne - ranking 2018

Kredyty hipoteczne to poważna inwestycja - warto zapoznać się z najlepszymi ofertami dostępnymi na rynku. Który bank ma najlepszą ofertę i na co zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

 
Najlepsze kredyty hipoteczne - ranking 2018
Aktualny ranking kredytów hipotecznych

Kredyty hipoteczne to w większości przypadków jedyna sposobność, by móc sobie pozwolić na zakup wymarzonego domu lub mieszkania. Jednak nie warto iść do pierwszego lepszego banku – porównanie kilku instytucji pozwala zaoszczędzić długoterminowo całkiem spore pieniądze.

Kredyty hipoteczne godne uwagi

Pojęcie „najlepszego” kredytu hipotecznego to bardzo subiektywna kategoria, gdyż różni kredytobiorcy mogą mieć odmienne oczekiwania od kredytu hipotecznego. Dla jednych atutem będzie jak najdłuższy okres kredytowania, dla innych niska prowizja, a jeszcze dla innych możliwość wniesienia tylko 10% wkładu własnego.

Aktualnie najdłuższy okres kredytu hipotecznego wynosi 35 lat i ofertą mogą pochwalić się takie banki jak PKO BP, mBank, ING Bank Śląski czy Millennium Bank. Należy jednak mieć świadomość, że im dłuższy okres kredytowania, tym większy całkowity koszt kredytu.

Większość banków wciąż oferuje finansowanie 90% kredytu, chociaż są także takie, które wymagają opłacenia w całości od razu 20% minimalnego wkładu własnego.

Banki zazwyczaj stosują widełki, jeżeli chodzi o prowizje i marże, uzależniając ich wartości od profilu klienta. Najczęściej występuje jednak zależność, że niższa prowizja = wyższa marża i na odwrót. Co lepsze? Zależy od sytuacji, a zwłaszcza czasu kredytowania.

Przy gotowości do spłaty kredytu w relatywnie krótkim okresie czasu korzystniejsze jest szukanie oferty z niższą prowizją. W odwrotnej sytuacji tańszy prawdopodobnie okaże się kredyt z niższą marżą. Wszystko to trzeba samemu policzyć albo poprosić o kalkulację pracowników banku.

Z ciekawą ofertą wychodzi Credit Agricole, który pozwala wybrać klientowi, czy ten woli kredyt hipoteczny z niższą marżą czy z niższą prowizją.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Aktualny ranking kredytów hipotecznych

Podpowiadamy, które banki oferują obecnie najlepsze kredyty hipoteczne.

5. ING Bank Śląski

W ING Banku Śląskim LVT (Loan To Value) kształtuje się na poziomie 80%, tak więc trzeba pokryć 20% wkładu własnego. Zdecydowanym plusem oferty hipotecznej ING jest elastyczność prowizji oraz marży – klient może wybrać preferowany wariant.

Można zdecydować się na kredyt „Łatwy start”, gdzie prowizja wynosi 0%, natomiast marża 2,4%. Z kolei w wariancie „Lekka rata” marża spada do 2,1%, jednak prowizja to 1,9%. Okres kredytowania wynosi 35 lat.

4. BOŚ Bank

W BOŚ Banku możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny na okres 35 lat przy marży mieszczącej się w przedziale od 1,29% do 2,2%. Zamiast prowizji bank nalicza opłatę początkową, która bezwzględnie wynosi 2% wartości kredytu.

Wskaźnik LVT w BOŚ Banku wynosi 90%. Co ważne, bank oferuje 3 miesiące „wakacji kredytowych” bez dodatkowych opłat, a ponadto zniżki dla domów, które korzystają z odnawialnych źródeł energii.

3. Raiffeisen

W banku Raiffeisen marża kredytu może wynieść nawet niecałe 2% przy nawet darmowej prowizji. Okres kredytowania wynosi tutaj 30 lat i w wielu przypadkach wystarczy wnieść 10-15% wkładu własnego.

2. BZ WBK

Osoby z dobrą zdolnością kredytową mogą liczyć w BZ WBK na naprawdę atrakcyjne warunki. Po pierwsze istnieje możliwość wynegocjowania prowizji na poziomie 0% przy równie niskiej marży, zaczynającej się od poziomu 1,79%.

Wskaźnik LVT wynosi tutaj 90%, a okres kredytowania to maksymalnie 30 lat.

1. PKO BP

Pierwsze miejsce zajmuje PKO Bank Polski, który oferuje prowizję poniżej 2% (może zostać obniżona dla rodzin wielodzietnych), z poziomem marży oscylującej w granicach 1,35-2%.

Bank sfinansuje do 90% wartości nieruchomości przy maksymalnym okresie kredytowania wynoszącym 35 lat. Jest to bardzo zrównoważona oferta pod względem kosztów, oferująca najlepsze parametry LVT oraz okresu kredytowania, aczkolwiek należy uważać na konieczność korzystania z produktów dodatkowych i ubezpieczeń.

Dowiedz się więcej: Rekomendacja S II – co to takiego? >>

Najlepsze kredyty hipoteczne - podpisanie umowy

Najlepsze kredyty hipoteczne – założenia rankingu

Poniżej przedstawiamy założenia, na podstawie których badaliśmy atrakcyjność kredytów hipotecznych:

 • możliwość pokrycia całego minimalnego wkładu własnego,
 • 30-letni okres kredytowania,
 • wartość kredytu – 250 tys. zł.

Czynniki, które braliśmy pod uwagę to:

 • prowizja banku,
 • marża banku,
 • maksymalny okres kredytowania,
 • ewentualne inne obligatoryjne koszty.

Przygotowując ranking najlepszych kredytów hipotecznych posiłkowaliśmy eksperckimi zestawieniami, porównując je z rzeczywistymi ofertami umieszczonymi na stronach internetowych banków. Między innymi korzystaliśmy z następujących rankingów:

 • rekinfinansow.pl (sprawdź tutaj)
 • totalmoney.pl (sprawdź tutaj)

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny – na co zwracać uwagę podczas zawierania umowy >>

Który kredyt hipoteczny wybrać?

Atrakcyjność kredytu hipotecznego stanowi bardzo subiektywną kategorię, gdyż banki zmierzają w stronę indywidualizacji ofert i ostateczną propozycję otrzyma się po dogłębnej analizie sytuacji kredytobiorcy przez bank oraz przedyskutowaniu wielu warunków.

Niemniej jednak oferta PKO BP wydaje się być bardzo zrównoważona pod kątem prowizji oraz marży, dzięki czemu z pewnością okaże się odpowiednia dla wielu grup klientów.

Z drugiej strony, osoby planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego na krótszy okres, powinny być bardziej zainteresowane ofertami z zerową prowizją. Kredyty takie oferują obecnie m.in. ING Bank Śląski czy BZ WBK.

Najlepsze kredyty hipoteczne - ranking

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to dla wielu osób najpoważniejsza decyzja kredytowa w całym życiu. Zobowiązanie takie trwa nawet 30 lat, dlatego też pośpiech przy decyzji zdecydowanie nie jest wskazany.

Tym bardziej, że w ostatnich latach warunki udzielania kredytów hipotecznych uległy znacznemu obostrzeniu – ma to swój wyraz przede wszystkim we wzroście minimalnego wkładu własnego. Skutkiem tzw. Rekomendacji S z 2014 roku podniesiono maksymalną wartość wskaźnika LVT (Loan To Value) do 80%. Oznacza to, że minimalny wkład własny wynosić musi co najmniej 20%.

Dla osób, które nie mają możliwości pokrycia 1/5 wartości nieruchomości w gotówce pozostawiona została furtka. Jeśli wniosą oni przynajmniej 10% wkładu własnego, to pozostałe 10% można ubezpieczyć, co jednak wpłynie na wzrost kosztów. Należy być jednak świadomym, że nie wszystkie banki pozwalają skorzystać z takiej możliwości – w przypadku niektórych placówek w grę wchodzi tylko pełne pokrycie minimalnego wkładu własnego.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – jak spełnić wymagania banku? >>

Porównując kredyty hipoteczne powinno się brać pod uwagę takie czynniki, jak maksymalny okres kredytowania, oprocentowanie, prowizja banku czy właśnie minimalny wymagany wkład własny.

Na oprocentowanie kredytów hipotecznych składa się stawka bazowa (np. WIBOR) oraz marża banku – to ona głównie różnicuje oferty banków pod względem wysokości raty. Ważnym czynnikiem jest także prowizja za udzielenie kredytu, która w zależności od wartości nieruchomości generuje koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Należy również uważać na niekiedy obowiązkowe ubezpieczenia, które znacznie mogą podnieść wydatki związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Kamil Podsiadło Kamil Podsiadło [+ info]

Z wykształcenia absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który chce Ci pomóc lepiej zrozumieć zagmatwany świat finansów. Prywatnie kibic piłkarski, miłośnik geocachingu i amator poznawania rozmaitych zakątków Polski.

Zobacz również