Najlepsza karta kredytowa w podróży

Podróż zawsze niesie ze sobą ryzyko niespodziewanych wydatków. W takich sytuacjach wybawieniem jest karta kredytowa. Czasem bywa ona wręcz konieczna.

 
Najlepsza karta kredytowa w podróży

Karta kredytowa jest doskonałym buforem bezpieczeństwa podczas każdej podróży, a w czasie podróży zagranicznej staje się wręcz koniecznym dodatkiem w portfelu. Bez niej bowiem, w niektórych miejscach, np. w hotelu, czy w wypożyczalni samochodów nie da się dokonać płatności. Zatem kartę kredytową warto zabrać w podróż ze sobą, ale czy za jej użycie bank nie wystawi zbyt wysokiego rachunku?

Karta kredytowa – koszty użycia

Używanie karty kredytowej zarówno na terenie Polski, jak i za granicą wiąże się ze standardowymi opłatami. Należą do nich m.in.:

  • opłata miesięczna lub roczna za używanie karty kredytowej (coraz częściej banki rezygnują z jej pobierania),
  • odsetki, które obecnie utrzymują się na poziomie 10% w skali roku,
  • prowizja za wypłaty gotówki z bankomatu lub przez system cashback (obecnie ok. 5 % pobieranej kwoty).

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w różnych bankach obecnie waha się od ok. 10,5% do ok. 15,5%.

Dodatkowo, jeśli karta kredytowa jest użyta do płatności za granicą (w obcej walucie) należy uwzględnić koszty przewalutowania.

Dowiedz się więcej: RRSO, czyli jak nie dać się oszukać na kredycie >>

Która karta kredytowa jest tańsza za granicą – Mastercard czy Visa?

Nie jest to regułą, ale w obecnych realiach koszty przewalutowania mogą być nieco wyższe w przypadku kart Mastercard, a niższe w przypadku kart Visa. Dlaczego?

Płatności obsługiwane kartami Mastercard są przewalutowywane dwa razy:

  • pierwszy raz następuje wymiana waluty, w której dokonano transakcji na walutę, w której banki rozliczają się z organizacją Mastercard (np. euro lub dolary);
  • po raz drugi przewalutowanie następuje z waluty stosowanej przy rozliczeniach pomiędzy organizacją płatniczą i bankiem na walutę państwa, w którym rozliczana jest karta kredytowa (złotówki).

Mastercard zezwala na stosowanie przez banki własnych spreadów, czyli własnej marży.

Płatności dokonywane przy użyciu kart Visa są przewalutowywane według spreadów wyznaczonych przez organizację płatniczą. Przy czym przewalutowanie następuje tylko raz: z waluty, w której dokonano płatności na złotówki.

Chociaż spready stosowane w obrocie kartami Visa są niższe, należy zwrócić uwagę, czy bank nie wyrównuje sobie utraconego zarobku przez różnego rodzaju opłaty, np. opłatę za sam fakt, że karta kredytowa została użyta za granicą.

Dowiedz się więcej: Czym się różni last minute od first minute >>

Karta kredytowa za granicą – ile wynosi spread?

Interesujące zestawienie kosztów spreadów na kartach kredytowych przedstawił Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors (opublikowane 23.01 2017 r. w artykule pt. „Płacenie kartą za granicą może kosztować nawet 189 zł”).

Finansiści sprawdzili ile kosztuje posiadaczy kart kredytowych z 21 różnych banków przewalutowanie 500 euro. Koszty, które okazały się graniczne w tym zestawieniu to 2,29zł – karta kredytowa banku BHŻ BNP Paribas, i 189,10zł – karta kredytowa banku BOŚ. Jak dodają eksperci, niektóre banki oferują różne karty kredytowe, należące zarówno do organizacji Mastercard, jak i Visa. Ich porównanie może skłonić nas do korzystniejszego wyboru.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Anna Nowak Anna Nowak [+ info]

Na łamach portali internetowych relacjonuje zmiany na rynku pracy. Z uwagą przygląda się ofertom zatrudnienia, poszukując ich mocnych i słabych stron. Sprawdza, co spędza sen z powiek HR-owców. Dostarcza inspiracji niezdecydowanym i odkrywa sposoby osiągania celów zawodowych. Jako redaktor portalu KarieraKobiety.pl wspiera aktywność zawodową i emancypację finansową kobiet. Po godzinach – amatorka zdrowej kuchni, pasjonatka fotografii i sketchnotingu.

Zobacz również