Płatność BLIK pozwala zapłacić za zakupione towary lub usługi za pośrednictwem telefonu komórkowego. Zobaczmy, jak dokładnie przebiega taka transakcja i czy system ten stanowi poważną konkurencję dla kart płatniczych.
Z systemu płatności BLIK mogą korzystać klienci bankowości mobilnej następujących banków: BZ WBK, Banku Millennium, Alior Banku, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO BP, Getin Banku, T-Mobile Usług Bankowych oraz Orange Finanse.
Należy ściągnąć właściwą dla danego banku aplikację mobilną i… co dalej?
Jak wygląda płatność BLIK?
BLIK kojarzy się wielu osobom głównie z płatnościami w punktach handlowych i wprawdzie jest to jedna z głównych funkcjonalności tego systemu, lecz bardzo ciekawie przedstawiają się również inne opcje, ale o tym za chwilę.
Najpierw zajmiemy się „standardowymi” transakcjami. Jak wygląda płatność BLIKiem w praktyce? Otóż schemat działania jest bardzo prosty.
Kiedy stoimy już przy kasie, musimy zalogować się do naszej aplikacji i następnie wygenerować kod. Kod ten wprowadzamy w punkcie akceptacji (podajemy sprzedawcy lub wbijamy w terminalu). Kod taki ważny jest przez 2 minuty. Gdy kod zostanie zweryfikowany i zaakceptowany, transakcja zostaje zakończona. Cały proces przy sprawnym połączeniu z Internetem trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund.
Jeżeli chodzi o wygodę i szybkość, to lepszym rozwiązaniem mimo wszystko są zbliżeniowe karty płatnicze lub zbliżeniowa płatności telefonem z wykorzystaniem modułu NFC. Zbliżenie czegokolwiek do czytnika zawsze będzie szybsze niż wpisywanie kodu, o który wcześniej trzeba jeszcze poprosić.
BLIK może okazać się jednak atrakcyjny w innych przypadkach…
Płatność w Internecie, wypłata z bankomatu, a nawet przelew
System BLIK rozwija się o nowe funkcjonalności i to one mogą w długim terminie stanowić magnes na mobilnych użytkowników.
Po pierwsze, coraz bardziej dostępne stają się płatności przez Internet z wykorzystaniem BLIK – opcję taką udostępnia już chociażby Allegro. Na stronie płatności wystarczy podać 6-cyfrowy kod i transakcja zostanie wówczas zrealizowana. To wygodniejsze rozwiązanie niż standardowe płacenie kartą lub systemem pay-by-link (np. PayU).
BLIK pozwala również użytkownikom na wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Schemat działania jest tutaj identyczny, jak w przypadku płatności. Należy wygenerować 6-cyfrowy kod, który następnie wprowadza się na klawiaturze bankomatu zamiast PIN-u. W kolejnym kroku wybieramy kwotę, którą chcemy wypłacić i gotowe!
Bardzo ciekawą funkcją, wprowadzoną stosunkowo niedawno, jest możliwość dokonania przelewu na numer telefonu w BLIK. Funkcjonalność ta polega na transferze pieniędzy pomiędzy dwoma rachunkami bankowymi, z tym że identyfikatorem rachunku nie jest numer konta, a numer telefonu komórkowego odbiorcy, który połączony jest z danym rachunkiem.
Przelewy takie realizowane są na zasadzie transakcji natychmiastowych, więc pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy od razu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ