Mieszkanie za odstępne - na czym polega?

Mieszkanie za odstępne może być korzystną formą najmu. Trzeba jednak uważać na pułapki, które mogą czyhać przy podpisywaniu umowy.

 
Mieszkanie za odstępne - na czym polega?

Mieszkanie za odstępne nie jest jak na razie popularną formą wynajmu mieszania. A szkoda, gdyż może być ona korzystna zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy.

Czym jest mieszkanie za odstępne

Mówiąc w pewnym uproszczeniu, mieszkanie za odstępne polega na wykupie prawa do zamieszkania w cudzym lokalu. W zamian za określoną sumę pieniędzy (tzw. odstępne) lokator uzyskuje stałe zameldowanie i gwarancję, że czynsz nie zostanie podniesiony.

Umowa o wynajmie mieszkania za odstępne jest zawierana na czas określony. Zazwyczaj wygląda to tak, że właściciel mieszkania i przyszły lokator podpisują umowę, w której właściciel za określoną kwotę (tzw. odstępne) daje gwarancję, że czynsz w określonym czasie nie wzrośnie (lub wzrośnie nie więcej niż o współczynnik inflacji). Warto zaznaczyć, że czynsz w tego typu umowach jest najczęściej znacznie niższy niż stawki rynkowe.

Kwota odstępnego wpłacana jest przez najemcę z góry. Zależy ona najczęściej od standardu lokalu, jego lokalizacji i okresu, na jaki zawierana jest umowa. Zazwyczaj oscyluje ona w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej: Czy właściciel może podnieść czynsz w takcie najmu? >>

Mieszkanie za odstępne – na co uważać

Umowa o wynajmie mieszkania za odstępne powinna być koniecznie zawarta w formie pisemnej. Powinny zostać określone w niej strony umowy, a także wszelkie istotne kwestie związane z najmem, a więc przede wszystkim:

  • kwota odstępnego,
  • kwota czynszu i gwarancja jego niezwiększania (ewentualnie zwiększania nie więcej niż o współczynnik inflacji),
  • ewentualna możliwość wykupu mieszkania po zakończeniu okresu obowiązywania umowy.

Ważne jest, aby przed podpisaniem umowy upewnić się, czy osoba, z którą chcemy podpisać umowę o wynajmie lokalu za odstępne, jest rzeczywiście jego prawowitym właścicielem. Jeśli bowiem mieszkanie należy do gminy albo spółdzielni mieszkaniowej, nie można podpisać takiej umowy bez wiedzy i zgody faktycznego właściciela, czyli właśnie gminy bądź spółdzielni.

Żeby sprawdzić stan prawny mieszkania, najlepiej zażądać aktu własności (np. aktu notarialnego umowy sprzedaży czy aktu poświadczenia dziedziczenia) albo poprosić o numer księgi wieczystej. Dysponując numerem księgi wieczystej bez problemu ustalimy właściciela nieruchomości na podstronie portalu Ministerstwa Sprawiedliwości (sprawdź tutaj) – właściciel wpisany jest w dziale drugim księgi wieczystej.

Dowiedz się więcej: Jak ustalić numer księgi wieczystej nieruchomości należącej do dłużnika >>

Trzeba wszystko uregulować w umowie

Mieszkanie za odstępne może być dla wielu osób korzystną formą wynajmu mieszkania. Dzięki tej konstrukcji najemca zyskuje niższy czynsz i pewność zamieszkania przez dłuższy okres, a wynajmujący stałego klienta i zastrzyk gotówki z odstępnego.

Należy jednak pamiętać, by przy podpisaniu umowy precyzyjnie uregulować wszystkie kwestie, gdyż wszelkie przeoczenia mogą słono kosztować. Ta forma najmu nie jest bowiem szczegółowo uregulowana ani w Kodeksie cywilnym (sprawdź tutaj) ani w Ustawie o ochronie praw lokatorów (sprawdź tutaj). Warto też przed podpisaniem takiej umowy skonsultować się z prawnikiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Mateusz Baj Mateusz Baj [+ info]

Prawnik z wykształcenia, dziennikarz z zawodu, pasji i zamiłowania. Przez szereg lat związany z lokalnymi mediami i lokalną rzeczywistością. Pisze o sprawach bliskich ludziom, doradza, jak w prosty sposób rozwiązać skomplikowane, urzędowe problemy. Prywatnie jest zapalonym kolarzem, który ściga się w amatorskich wyścigach na rowerach górskich. Jego pasją jest także tenis, wedrówki górskie oraz lokalna polityka i samorząd.

Zobacz również