Jak szukać mieszkania do wynajęcia w Internecie?

Mieszkania do wynajęcia najlepiej szukać w Internecie. Dzięki wirtualnym ogłoszeniom zapoznać się można nie tylko z opisem i zdjęciami lokum, ale i jego lokalizacją.

 
Jak szukać mieszkania do wynajęcia w Internecie?
Na co zwrócić uwagę szukając nowego mieszkania?

Ogłoszeń z propozycjami mieszkań do wynajęcia jest na tyle dużo, że każdy z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie. Prawdziwą skarbnicą ofert jest obecnie internet. Zamieszczane w sieci ogłoszenia są również najbardziej aktualne, a poza tym dają możliwość wstępnego zapoznania się z wynajmowaną powierzchnią dzięki załączonym zdjęciom. Jak szukać mieszkania w internecie?

Gdzie szukać mieszkania w sieci?

Poszukując mieszkania przez internet z pewnością warto skorzystać z popularnych serwisów.

Niektóre z nich poświęcone są wyłącznie nieruchomościom, na innych posłużyć się będziemy musieli kategoriami, by odszukać oferty dotyczące wynajmu mieszkań. Polecamy również poszukiwanie na stronach lokalnych gazet lub bezpośrednio agencji nieruchomości.

Do popularnych stron z ogłoszeniami należą:

Dzięki wykorzystaniu popularnych stron internetowych mamy możliwość zawężenia pola poszukiwań do:

 • wybranych lokalizacji – regionu, miast czy dzielnic,
 • przedziału cenowego czy
 • odpowiadającej nam liczby pokoi.

Niektóre strony mają dodatkowe filtry, które pozwalają na dopasowanie ofert do najbardziej konkretnych potrzeb. Możemy również zapoznać się z dokładnym opisem wynajmowanych przestrzeni i zdjęciami oraz często wejść w bezpośredni kontakt z właścicielem lub odpowiedzialnym biurem nieruchomości.

Szukając mieszkania możemy też skorzystać z możliwości oferowanych przez portale społecznościowe. Znajomi chętnie odpowiedzą na nasze zapytanie o wolny pokój lub podsuną odpowiednie ogłoszenie. Sami też często udostępniają interesując ogłoszenia rezygnujących z dotychczasowego lokum kolegów.

Na portalach społecznościowych można również znaleźć strony lub grupy, gdzie publikowane są ogłoszenia. Często biura nieruchomości zamieszczają nowości na swoich profilach, aby dotrzeć do szerszego grona zainteresowanych.

Na co zwracać uwagę?

Najważniejsze jest oczywiście nasze bezpieczeństwo. W internecie łatwo opublikować ogłoszenie, co niestety skłania oszustów do nabierania zwykłych użytkowników. Co powinno wzbudzić nasze wątpliwości?

 • zbyt niska cena za wynajem: być może jest to zwykły błąd osoby ogłaszającej lub chęć wprowadzenia nas w błąd; niska cena może również oznaczać zły stan mieszkania lub jego wyposażenia,
 • opis mieszkania: brak szczegółów lub jedynie ogólne informacje o mieszkaniu nie powinny nas zniechęcać, jednak o wszelkie dodatkowe dane koniecznie zapytajmy podczas rozmowy telefonicznej,
 • niedokładne informacje: każdy z nas inaczej postrzega kwestie nowości lub odległości – dla jednych 20 minutowy spacer do centrum to spory dystans, dla innych zwykła przechadzka; poszukując mieszkania w starszych dzielnicach, upewnijmy się jaki rodzaj ogrzewania znajduje się w lokalu oraz czy ciepła woda jest skanalizowana,
 • niekompletne zdjęcia lub ich brak: jeśli w opisie mieszkania widnieją 3 pokoje a na zdjęciach rozróżniamy jedynie dwa, być może ostatnie pomieszczenie nie będzie spełniać naszych wymagań lub np. nie ma okna; brak fotografii niestety najczęściej wiąże się ze złym stanem mieszkania,
 • ostatnia aktualizacja: mimo wielu starań moderatorów, może zdarzyć się, iż przeglądana oferta nie jest już aktualna – sprawdźmy datę zamieszczenia oferty na stronie oraz datę aktualizacji.

Jeśli któreś z ogłoszeń spotkało się z naszym zainteresowanie, zadzwońmy na podany numer i porozmawiajmy z właścicielem lub pośrednikiem. Niekompletne informacje nie muszą oznaczać chęci oszustwa – często dopiero po odwiedzeniu mieszkania wyjaśnimy niepokojące kwestie.

UWAGA! Jedną z częstych praktyk oszustów jest wyłudzanie pieniędzy np. za obejrzenie mieszkania – nie dajmy się nabrać na tego typu praktyki, nawet jeśli mieszkanie na zdjęciach wygląda bardzo zachęcająco.

Kiedy szukać mieszkania?

Szukając mieszkania w internecie należy pamiętać o tym, że jedną z największych grup starających się znaleźć wygodne lokum są studenci przyjeżdżający do dużych miast. Studenci szukają mieszkania w okresie wakacyjnym poprzedzającym rozpoczęcie nowego roku akademickiego, warto więc za poszukiwania wziąć się odpowiednio wcześniej, by mieć gwarancję dużego wyboru spośród nieprzebranych ofert.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania dla studenta – na co zwrócić uwagę >>

 • Najlepszym czasem na znalezienie odpowiedniego mieszkania jest koniec czerwca i początek lipca, kiedy studenci opuszczają dotychczas zajmowane pokoje i wracają do rodzin na wakacje.
 • Im bliżej końca okresu letniego wypoczynku, tym o mieszkanie w odpowiadającej nam dzielnicy i o spełniającym nasze oczekiwania standardzie może być trudniej.
 • Nie zapominajmy też, że w najgorętszym czasie ceny wynajmu mogą być mocno zawyżone ze względu na ogromny popyt.

Pamiętajmy też o tym, by wystrzegać się internetowych oszustw i korzystać tylko z zaufanych źródeł. Omijajmy szerokim łukiem oferty wzbudzające jakiekolwiek wątpliwości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
Zobacz również