Mediolan na wakacje - największe atrakcje

Wybierasz się do Mediolanu, włoskiej stolicy elegancji? Sprawdź listę najważniejszych atrakcji w Mediolanie! Podziwiaj sztukę i zasmakuj w wyśmienitej kuchni.

Mediolan na wakacje - największe atrakcje

Mediolan może nie być pierwszym miastem, o którym myślimy planując wycieczkę do Włoch. Znany głównie jako centrum biznesowe, gdzie toczy się nieustanna walka i pogoń za pieniądzem, Mediolan to jednak także miasto z wpływową przeszłością i bogatym dziedzictwem kulturowym. To tu, w bazylice, która stała w miejscu dzisiejszego Piazza del Duomo ochrzczony został św. Augustyn. Tu Mussolini założył ruch faszystowski. To tutaj pracowali oraz mieszkali wielcy artyści, tacy jak Michelangelo i Leonardo do Vinci, kompozytor Verdi, Enrico Caruso i projektant Giorgio Armani. Toscanini kierował sceną muzyczną La Scala, a sam Napoleon koronował się wewnątrz Duomo.

Cały świat mody kieruje się dzisiaj dwa razy w roku do Mediolanu aby podziwiać najnowsze trendy i podpatrzeć przepiękne kreacje na nadchodzący sezon. Cała ta historia, nie wspominając o znacznym bogactwie wygenerowanym przez uprzywilejowaną pozycję komercyjną miasta sprawia, że Mediolan to miasto z niezwykłym bogactwem sztuki, kultury i skarbów architektury.

Mediolan – znana na całym świecie stolica i luksusu. Miasto kryje w sobie jednak wiele innych wspaniałych atrakcji niż tylko zakupy.

Poniżej przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu w Mediolanie, od wspaniałej sztuki i architektury po pyszne lokalne restauracje.

Mediolan – atrakcje

Katedra Duomo

duomoŹródło: mapsofworld.com

Wychodząc z ruchliwej stacji metra przy Piazza del Duomo nasze oczy kierują się ku górze. Olbrzymia biała marmurowa fasada katedry w Mediolanie zachwyca każdego z nas. Najbardziej znana atrakcja turystyczna Mediolanu. I słusznie! Masywna katedra Santa Maria Nascente, którą Mediolańczycy nazywają “Il Duomo” jest jednym z najwspanialszych i największych kościołów na świecie (może pomieścić do 40 000 osób). Znakomity przykład stylu gotyckiego Flamboyant. Budowę obecnej świątyni rozpoczęto w XIV wieku i ukończono ostatecznie we wczesnych latach 1800, za czasów epoki Napoleona.

Warto pospacerować wokół katedry, aby docenić jej urok i przekonać się o jej wielkości. Jeśli planujemy zobaczyć wnętrze, upewnijmy się, że jesteśmy odpowiednio ubrani, zakrywając ramiona oraz nogi. Podczas zwiedzania warto również zdecydować się na audio przewodnik – jest to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się o historii tego wspaniałego miejsca. Polecamy również sprawdzić wspaniałe olbrzymie witraże za chórem.

Ominąć nie możemy także wizyty na dachu: weź windę lub pokonaj 150 stromych schodów aby podziwiać wyśmienite panoramiczne widoki na całe miasto. Duży plac przed katedrą to także miejsce, gdzie odbywają się liczne koncerty i inne uroczystości.

Museo del Novecento

novecentoŹródło: facebook.com/MuseodelNovecento

Po prawej stronie katedry Duomo znajdziemy pięknie odrestaurowane budynki Palazzo dell’Arengario, w jednym z nich mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. W Museo del Novecento znajduje się wiele włoskich arcydzieł pochodzących z XX wieku. To tu znajdziemy także największą na świecie kolekcję prac Umberta Boccioniego. Ekspozycja i skarby muzeum obejmują okres chronologiczny od obrazu Czwarta władza Giuseppe Pellizzy da Volpedo (1902) do Arte Povera.

Cenna wskazówka: jeśli uda nam się dotrzeć tu na godzinę lub dwie przed zamknięciem, nie zapłacimy za wizytę. W przeciwnym wypadku wstęp wynosi około 5 euro. Będąc w środku warto udać się na najwyższe piętro budynku – jest to jedno z najlepszych miejsc w Mediolanie, aby podziwiać wspaniały widok na katedrę i plac, szczególnie po zachodzie słońca.

Castello Sforzesco

castello sforzescoŹródło: vivimilano.corriere.it

W odległości krótkiego spaceru od katedry, wzdłuż alei handlowej Via Dante znajduje się imponujący zamek renesansowej rodziny Sforzesco, która kiedyś rządziła Mediolanem. Zamek czynny jest codziennie od 7.00 do 19.00 (wstęp wolny), muzeum natomiast od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9.00 do 17.00.

Muzea Castello Sforzesco to przede wszystkim Muzeum Sztuki Antycznej, słynna Galeria Obrazów – Pinakoteka Castello Sforzesco, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Prehistoryczne oraz Muzeum Egipskie.

Park Sempione

sempione milanoŹródło: meteoweb.eu

Będąc w okolicach Castello Sforzesco warto również udać się do czarującego parku Sempione, dzięki czemu połączymy ze sobą wizytę nie tylko w jednym, ale w dwóch najlepszych miejscach do odwiedzenia w Mediolanie. Olbrzymi, 47-hektarowy park w stylu angielskim to idealne miejsce na popołudniowy odpoczynek czy też piknik. Pełen pomników, zieleni i malutkich alejek park tworzy także wspaniałe wrażenie perspektywiczne pomiędzy zamkiem a Porta Sempione – Łukiem Tryumfalnym l’Arco della Pace, znajdującymi się odpowiednio naprzeciwko siebie.

Kościół Santa Maria delle Grazie

Santa Maria delle GrazieŹródło: legraziemilano.it

Budowa gotyckiego kościoła Santa Maria delle Grazie przy Corso Magenta rozpoczęła się około 1465 roku, a jego masywna sześciostronna kopuła w stylu wczesnego renesansu zaprojektowana została przez Bramante, jednego z najbardziej wpływowych renesansowych architektów Włoch. Ceglany kościół i sąsiednia refektarz, w którym mieści się Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci zniszczony został podczas II wojny światowej, dzięki czemu podczas prac remontowych ujawnione zostały stare malowidła sgraffito w kopule. W północnej części kościoła znajduje się barokowa kaplica Madonny delle Grazie z ołtarzem Madonny.

Mediolan – ciekawe miejsca

Ostatnia Wieczerza

last supperŹródło: milanodabere.it

Zasadniczym powodem, dla którego większość turystów odwiedza Santa Maria delle Grazie jest obejrzenie najsłynniejszej pracy Leonardo Da Vinci. Główna atrakcja Mediolanu, znana także jako Il Cenacolo – Ostatnia Wieczerza, to zachwycające malowidło ścienne wykonane w refektarzu klasztoru. Malowany przez trzy lata przez Da Vinci fresk przedstawia ucztującego z apostołami Jezusa podczas ostatniej wieczerzy. Szczegółowo zachowane proporcje, niezwykła symetria oraz wyrażona głębia pomieszczenia zachwycą każdego. Aby udać się w to miejsce należy dokonać wcześniejszej rezerwacji online. Każda wizyta trwa 15 min.

La Scala

la scalaŹródło: teatroallascala.org

Uznawana za najbardziej prestiżową scenę operową na świecie. La Scala każdego roku gości wielu znakomitych kompozytorów i śpiewaków operowych, a jej widownia – licząca 2800 miejsc sala teatralna uznawana jest za jedną z najbadziej wymagających we Włoszech. Sezon zaczyna się na początku grudnia i trwa do maja. Niestety bilety bywają często bardzo trudne do zdobycia.

W tym samym budynku znajduje się także Museo Teatrale alla Scala, gdzie znajdziemy kolekcję strojów z najważniejszych występów oraz zabytkowych i osobistych pamiątek wielkich artystów, którzy wykonali tu swoje utwory i których utwory były wykonywane w La Scala, w tym Verdi, Rossiniego i wielkiego dyrygenta Arturo Toscanini. Niezwykle ciekawe miejsce na mapie kulturalnej Mediolanu.

Galeria Vittorio Emanuele II

Vittorio Emanuele II milanoŹródło: ilgiornale.it

Nawet jeśli nie jesteśmy miłośnikami mody, podczas pobytu w Mediolanie nie możemy ominąć słynnej Galerii Vittorio Emanuele II. Przepiękna Galeria znajduje się pomiędzy Piazza del Duomo, otwierając się po drugiej stronie do Piazza della Scala. Miejsce to zaprojektowane zostało przez Giuseppe Mengoni i wybudowane w latach 1865-1877. Była to największa w Europie galeria handlowa z wznoszącą się na ponad 48 metrów nad pokrytą mozaiką podłogą kopułą.

Miejsce to oznacza początek nowoczesnej architektury we Włoszech. Dzisiaj stanowi doskonały przykład XIX-wiecznej przemysłowej konstrukcji żelaza i szkła. Nadal piękne, tętniące życiem miejsce, w którym miejscowi spotykają się na lunch lub kawę w eleganckich kawiarniach i robią zakupy w luksusowych butikach mediolańskich. Galeria Vittorio Emanuele II pozostaje bardzo ważną częścią życia lokalnego, nazywana również przez mieszkańców Mediolanu jako “il salotto” (salon).

Dzielnica Navigli

navigli milanoŹródło: capolavoroitaliano.com

Ciekawe miejsce na mapie Mediolanu. Określana jako jedna z najbardziej uroczych i niefascynujących dzielnic miasta. To tu znajdziemy pełne smaków restauracje i zakochamy się w życiu nocnym Mediolanu. Wybudowana w tej okolicy sieć kanałów składa się z Naviglio Grande, Naviglio Pavese, Naviglio Martesana, Naviglio di Paderno i Naviglio di Bereguardo. Historia lombardzkich korytarzy wodnych sięga czasów starożytnych.

Warto udać się tu po południu, obejrzeć pozostałości architektoniczne i zasmakować w wyśmienitej kuchni włoskiej. W dzielnicy Navigli organizowane są również liczne wystawy, targi i wiele innych ciekawych wydarzeń.

Do Mediolanu bez problemu dostaniemy się z każdego większego polskiego lotniska. Stosunkowo niedrogie bilety, cudowny klimat miasta oraz przepyszne jedzenie sprawiają, że Mediolan to idealne miejsce na włoskie wakacje!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Martyna Markiel Martyna Markiel [+ info]

Specjalistka w zakresie psychologii w zarządzaniu. Od dziecka pochłonięta badaniem świata oraz odkrywaniem wielkich prawd w rzeczach małych. Na codzień zajmuje się kreatywnym pisaniem i marketingiem, po godzinach znaleźć ją można na siłowni lub na Pintereście. Pasjonatka podróży, designu, miłośniczka małej czarnej. Obecnie cieszy oko niepowtarzalną architekturą Barcelony.

Zobacz również