Leasing samochodowy a ubezpieczenie GAP

Leasing samochodowy jest popularną formą finansowania zakupu auta. Zabezpieczeniem przed utratą wartości samochodu jest wykupienie ubezpieczenia GAP. Na czym polega i czy warto je wykupić?

 
Leasing samochodowy a ubezpieczenie GAP

Leasing samochodowy to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu auta, zwłaszcza firmowego. Szczególnie przydatny jest w przypadku firm, które mają małe koszty, wysokie przychody i są podatnikiem VAT. Taka sytuacja dotyczy m.in. firm doradczych.

Jednak ryzyko kasacji auta po wypadku jest wielkie. Jeżeli takie zdarzenie ma miejsce np. 3 lata po nabyciu auta z salonu, jego wartość rynkowa będzie nawet o 30% niższa, niż na początku. Rozwiązaniem tej sytuacji jest ubezpieczenie GAP.

Leasing samochodowy – dlaczego jest korzystny dla firm

Samochód w leasing jest lubianą formą finansowania auta, szczególnie dla firm doradczych. Przyczyny są czysto ekonomiczne. Takie firmy zazwyczaj uzyskują wysokie przychody przy niewielkich kosztach ich uzyskania. W związku z tym muszą płacić wysokie podatki dochodowe. Leasing samochodu księgowany jest jako koszt uzyskania przychodu, dzięki czemu podatek CIT będzie pomniejszony o kwotę spłaty.

Najczęściej taka forma zakupu auta dotyczy pojazdów użytkowanych przez przedstawicieli handlowych. Wiąże się z tym jednak pewne ryzyko. Takie samochody są intensywnie użytkowane, co automatycznie obniża ich wartość rynkową. Tym samym narażone są na wypadki, po których nie opłaca się naprawiać auta, a najlepszym rozwiązaniem jest jego kasacja.

Dowiedz się więcej: Czy kredyt samochodowy 50/50 jest opłacalny? >>

Ubezpieczenie GAP a leasing samochodu

Załóżmy, że kasacja auta nastąpiła 3 lata od momentu uruchomienia leasingu samochodu. Jeżeli auto w salonie kosztowało 100 tys. złotych, to przy założeniu, że straciło 30% swojej wartości, w dniu wystąpienia szkody było warte 70 tys. złotych. Taką kwotę byśmy otrzymali od ubezpieczyciela. Jednak pamiętajmy, że samochód w leasingu nadal trzeba spłacać. W efekcie, 30 tys. złotych będziemy musieli wyłożyć z własnej kieszeni.

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli wykupimy ubezpieczenie GAP. Polega ono na pokryciu powstałej różnicy w wartości samochodu z dnia nabycia oraz z dnia wystąpienia szkody. Zatem, jeżeli będziemy zmuszeni do kasacji auta, dostaniemy równowartość 100 tys. złotych. Dzięki temu będziemy mogli spłacić resztę rat leasingu i pomyśleć o finansowaniu nowego auta.

Ubezpieczenie GAP ma największe zastosowanie w przypadku, gdy posiadamy auto w leasingu.  Jest to zabezpieczenie przed utratą jego wartości w sytuacji, gdy konieczna jest kasacja. Dzięki temu spłacimy dotychczasowy leasing samochodu, a jednocześnie możemy myśleć o nowym finansowaniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również