Kupno używanego auta: na kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Wbrew pozorom, zima to dobry okres na kupno używanego samochodu. Po pierwsze dlatego, że sprzedawcy w tym okresie mogą być bardziej skłonni do negocjacji, a po drugie: niesprzyjająca pogoda to najlepszy test stanu technicznego samochodu. Warto o tym pamiętać, bo jak wskazują statystyki ekspertów – koszt najczęściej wyszukiwanego w Internecie używanego auta to około 40 tysięcy złotych. Nie mało, ale to nie powinno przekreślać inwestycji.

 
Kupno używanego auta: na kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Najwyższy czas na okazję

Przyjęło się, że zimą sprzedawcy mogą być bardziej skorzy do negocjacji warunków sprzedaż u auta z prostych przyczyn. Bo auto trzeba garażować, a to kosztuje. Bo potencjalnym kupcom nie chce się jechać pół polski w kiepskiej pogodzie. Bo idą święta i Nowy Rok, a wraz z nimi szereg wydatków. Podobnych przyczyn można by wymieniać długo, a czas by załapać się na okazję powoli się kończy.

Analizy komisów samochodowych oraz wyszukiwarek internetowych pozwalają określić, że najczęściej poszukiwanym autem jest 3-letni Volkswagen Golf. Zakup takiego samochodu to koszt mniej więcej 37,5 tysiąca złotych. Ponieważ w przeciętnym gospodarstwie domowym nie ma takich oszczędności (wg badań Instytutu Opinii Homo Homini, aż 85% Polaków nie oszczędza w ogóle), popularnym rozwiązaniem jest sfinansowanie zakupu na kredyt. I równie często pada pytanie: co lepsze, kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Opcja pierwsza: kredyt gotówkowy na samochód

To rozwiązanie daje pełną swobodę w wyborze modelu i rocznika samochodu, kredyt jest bowiem przyznawany na dowolny cel. Banku nie interesuje więc, na co zostaną przeznaczone środki – po prostu mają zostać zwrócone w określonym czasie. To… prawdopodobnie jedyna i ostatnia zaleta tego rozwiązania.

Przede wszystkim, ten przywilej odbija się na wysokości oprocentowania. Biorąc kredyt gotówkowy na samochód trzeba będzie ostatecznie oddać więcej niż w przypadku kredytu samochodowego.

Dowiedz się więcej: Co jest lepsze: kredyt na samochód czy kupno auta za gotówkę? >>

Opcja druga: kredyt samochodowy

To rodzaj umowy, którą można określić kupowaniem auta wspólnie z bankiem. Mówi się tak dlatego, że kredytodawca może ustalić kryteria wyboru samochodu, co w praktyce oznacza zwykle, że auto kupowane z przyznanych środków nie może być starsze niż wiek określony w umowie. Banki z reguły nie przekraczają granicy 8 lat.


Charakterystyczne jest także to, że zabezpieczeniem kredytu samochodowego dla banku jest właśnie auto. Jeśli kredytobiorca będzie mieć problem ze spłatą należności, to kredytodawca w ostateczności może nawet zająć samochód. Do takich sytuacji dochodzi jednak rzadko – banki zdecydowanie wolą przedefiniowanie rat, które umożliwią ściągnięcie należności i odsetek.

Kredyt samochodowy – (santanderconsumer.pl) ma jednak zdecydowanie większe zalety – to przede wszystkim korzystne warunki, czyli niskie oprocentowanie. Po drugie, wraz z finansowaniem banki z reguły oferują atrakcyjne produkty dopełniające, jak np. tanie AC i OC czy ubezpieczenie szyb. To pozwala na oszczędności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
ARTYKUŁ PARTNERA ARTYKUŁ PARTNERA [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również