Książki o ciąży, które warto mieć

Pozytywny tekst ciążowy to wielka zmiana w życiu. Kobieta chce jak najwięcej wiedzieć o rozwoju dziecka i swoim zdrowiu. Chętnie sięga po książki o ciąży.

 
Książki o ciąży, które warto mieć
Relaks z książką /źródło zdjęcia: Getty Images /Adam_Przezak

Oczekiwanie na dziecko to czas, w którym trzeba zadbać o siebie i rozwijające się maleństwo. Nie jest to łatwy moment w życiu kobiety: są chwile piękne, które chce się pamiętać, ale zdarzają się dni trudne, kiedy przyszła mama obawia się o zdrowie swoje lub maluszka. W tym czasie bardzo pomaga wsparcie rodziny, partnera (męża) i przyjaciół. Niezbędna jest też wiedza o przebiegu ciąży. Wiele obaw ciążowych bierze się z przesądów. Dlatego watro sięgać po fachową literaturę. W artykule przedstawiamy książki o ciąży, w  których mamy znajdą fachowe porady o zdrowiu, diecie i porodzie.

Będę mamą

Pierwsza ciąża to wielka niewiadoma – przyszła mama nie wie, czego spodziewać się przez kolejne miesiące, jakie objawy są prawidłowe, a jakie są sygnałem zagrożenia dla niej i dziecka.

Kobieta w ciąży ma też wiele pytań dotyczących odżywiania się, rozwoju płodu oraz przygotowania do narodzin potomka. Poszukuje inspiracji dotyczących urządzania pokoju dla dzidziusia. Kobieta spodziewająca się dziecka chce wiedzieć, jak zadbać o siebie, aby zachować dobrą formę, jakie wykonywać ćwiczenia w ciąży, aby po porodzie szybko zrzucić ciążowe kilogramy i dojść do swojej normalnej wagi.

Dowiedz się więcej: Ciąża i poród bez tajemnic – obalamy mity

Kompendium wiedzy

Książki o ciąży to kopalnia wiedzy nie tylko „odmiennym stanie”, ale także o przygotowaniu organizmu do tego procesu i o pielęgnacji noworodka. Dokładnie opisują rozwój dziecka w każdym miesiącu życia płodowego – taki kalendarz ciąży to bardzo pożyteczne narzędzie, dzięki któremu rodzice mogą obserwować, jak rośnie ich potomek, dowiedzieć się, jak zmienia się i jakich umiejętności nabiera maleństwo w poszczególnych tygodniach życia prenatalnego.

Publikacje dla przyszłych rodziców informują o wczesnych objawach ciąży, to znaczy o tym, jak rozpoznać, że w ciele kobiety rośnie nowy człowiek. Zawierają cenną wiedzę o przygotowaniach do porodu i rozpoznawaniu jego pierwszych symptomów. W ciąży niezwykle ważne jest właściwe odżywianie. Wszystkie książki o tematyce rozrodu człowieka podejmują ten temat, także w kwestiach takich jak:

  • wegetarianizm i weganizm w ciąży,
  • prawidłowo zbilansowana dieta kobiety ciężarnej,
  • optymalne żywienie w przypadku cukrzycy ciążowej.

Znajdziemy w nich spis badań niezbędnych w ciąży, opis możliwych powikłań związanych z jej przebiegiem, rady dla taty i mamy na okres połogu oraz przepisy na pyszne dania dla pań spodziewających się maleństwa.

Książki o ciąży pomagają przygotować się do porodu i macierzyństwa

źródło zdjęcia: Getty Images / Rawpixel

Najbardziej znane książki o ciąży

W księgarniach stacjonarnych i internetowych znaleźć można wiele tytułów książek o ciąży. Poniżej przedstawiamy propozycje, które charakteryzują się bardzo dobrą warstwą merytoryczną. Kobieta w ciąży przeczyta w nich wiele sprawdzonych porad.

Lesley Regan: „Twoja ciąża tydzień po tygodniu”

Książka zawiera odpowiedzi na niezliczone pytania i wątpliwości mam. Jej autorką jest profesor ginekologii i położnictwa. Książka pomaga spokojnie przeżyć okres ciąży, przygotować się do trudnego momentu przyjścia dziecka na świat i pierwszych chwil z maleństwem.

Wśród bloków tematycznych znajdują się takie zagadnienia, jak:

  • rozwój płodu tydzień po tygodniu,
  • zmiany w ciele kobiety,
  • prawidłowe odżywianie w okresie oczekiwania na dzidziusia,
  • dbanie o kondycję fizyczną i samopoczucie w poszczególnych trymestrach ciąży.

Opisany jest poród siłami natury i cesarskie cięcie. Kobieta, która jest przygotowana do rodzenia, łatwiej znosi trudy narodzin dziecka, ufa sygnałom, jakie wysyła jej ciało i lepiej współpracuje z personelem medycznym.

Mazel Sharon, Murkoff Heidi: „W oczekiwaniu na dziecko”

Poradnik ukazuje się od wielu lat. Wydanie z 2018 roku zostało zaktualizowane o najnowsze wyniki badań medycznych z zakresu ginekologii. Jest to jeden z najpopularniejszych na świecie poradników o ciąży.

Przyszli rodzice znajdą tutaj informacje na temat przebiegu okresu prenatalnego, badań prenatalnych, rozwiązania ciąży, diety i wielu innych aspektów przyszłego rodzicielstwa.

Sporo uwagi poświęcone jest pracy zawodowej przyszłej mamy i podróżowaniu w tym szczególnym okresie życia kobiety. Książka propaguje nowoczesny model rodziny.

Autorzy podejmują kwestię współżycia seksualnego w oraz zagadnienie zagrożeń zdrowotnych w trakcie ciąży.

„Ciąża, poród, macierzyństwo” pod red. G. Iwanowicz-Palus

Pełny tytuł tej publikacji brzmi: „Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka.” Jest to książka zalecana i konsultowana przez Polskie Towarzystwo Położnych.

To propozycja adresowana do osób, które szukają jednego poradnika o ciąży i wychowaniu małego dziecka. To kompletny przewodnik na temat zdrowia i macierzyństwa. Rodzice znajdą w nim opis ciąży, rozwoju maluszka w okresie prenatalnym i w pierwszych sześciu latach życia pociechy.

Rekomendacja położnych to najlepsza reklama książki. Oznacza, że jest to publikacja profesjonalna i wiarygodna, do której rodzice mogą mieć zaufanie. Pomaga w odkryciu uroków rodzicielstwa i przygotuje do najważniejszej roli w życiu człowieka.

Prasa kobieca i broszurki

Warto odnotować, że na rynku medialnym prężnie rozwija się prasa poradnikowa dla kobiet w ciąży. Gazety typu: „Dziecko”, „M jak mama”, „Twoja ciąża” zawierają liczne rady z zakresu ciąży i pierwszego roku życia dziecka, oferty zakupowe, opinie lekarzy i psychologów.

W poradniach ginekologicznych dostępne są również broszurki informacyjne dotyczące ciąży, dolegliwości w czasie ciąży, akcji porodowej, połogu, karmienia piersią, szczepień, rozszerzania diety niemowlęcia, kąpieli i masażu maluszka. Broszury są najczęściej materiałem sponsorowanym przez koncerny produkujące witaminy dla ciężarnych lub żywność i pieluchy dla niemowląt, dlatego możemy skorzystać z nich bezpłatnie.

Jak wybrać gazetę lub książkę na temat ciąży?

Bogata oferta wydawnicza z publikacjami na temat przebiegu ciąży powoduje, że wybór książki jest bardzo trudny. Wszystkie są pięknie wydane, zawierają liczne i szczegółowe zdjęcia rozwijającego się płodu i niemowląt.

Pierwszym kryterium wyboru powinien być autor: najlepiej, aby był nim lekarz-ginekolog. Nie najlepszym pomysłem jest zakup książek napisanych przez celebrytki, ponieważ są to najczęściej indywidualne doświadczenia ciążowe i nie mają zbyt dużej wartości informacyjnej.

Drugim wyznacznikiem jest aktualność informacji medycznych: nie warto kupować lub wypożyczać książek o ciąży mających więcej niż 10 lat, ponieważ wiele artykułów/rozdziałów może być zdezaktualizowanych  pod względem merytorycznym. Wiedza na temat płodu rozwija się wraz z podstępem diagnostyki prenatalnej.

Wybierając książkę, warto zwrócić uwagę na język i układ tekstu: czy jest zrozumiały dla czytelnika oraz na to, czy kompozycja tekstu wizualnie odpowiada odbiorcy.

Książki o ciąży - wybór jest duży, ale nie wszystkie są wartościowe

źródło zdjęcia: Getty Images / JackF

Złota zasada

Czytając książkę o ciąży, trzeba pamiętać o tym, że ma ona charakter informacyjny, a nie jest diagnozą medyczną. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, czy choroby w okresie ciąży należy skonsultować się z lekarzem-ginekologiem, a nie próbować się leczyć na własną rękę, zgodnie z radami przeczytanymi w książce. W okresie ciąży konsultacji lekarskiej wymaga nawet zażycie tabletki przeciwbólowej, czy witamin.

Wybór lektur o tematyce ciąży, porodu i wychowania maluszka jest ogromny. Eksperci potwierdzają, że czytanie w ciąży uspokaja i relaksuje. Oczekiwanie na narodziny potomka to wyjątkowy moment, który warto poświęcić na poznanie świata swojego przyszłego dziecka. Okres ciążowy sprzyja czytaniu, ponieważ zwalniamy wtedy tryb życia, mamy więcej wolnego czasu i naturalną chęć zdobycia wiedzy o tych niezwykłych 9 miesiącach i wychowaniu potomka. Książki o ciąży dają przyszłej mamie niezbędną wiedzę, pozwalającą urodzić zdrowe dziecko.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Izabela Krzyczkowska Izabela Krzyczkowska [+ info]

Z wykształcenia jest polonistką - ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się: prawami człowieka i zwierząt, kulinariami, historią, polityką, medycyną, urządzaniem wnętrz. Pisanie tekstów jest nie tylko jej zajęciem zawodowym, ale także pasją. Od lat pisze różnorodne artykuły, teksty blogowe, teksty na ulotki, informacje prasowe. Wykonuje również korekty tekstów.

Zobacz również