Czy kredyt samochodowy 50/50 jest opłacalny?

Kredyt samochodowy 50/50 jest w ostatnim czasie bardzo mocno promowany. Takie rozwiązanie ma kilka zalet, ale nie jest też pozbawione wad.

 
Czy kredyt samochodowy 50/50 jest opłacalny?

Kredyt samochodowy 50/50 jest reklamowany jako produkt nieoprocentowany – jednak to tylko po części prawda. Oprocentowanie nominalne wynosi faktycznie 0%, jednak sytuacja inaczej wygląda w przypadku RRSO. Jest to wskaźnik, na który należy szczególnie zwracać uwagę, decydując się na takie finansowanie zakupu auta.

Na czy polega kredyt samochodowy 50/50?

Kredyt samochodowy 50/50 po części nosi znamiona kredytu balonowego. Wynika to ze spłaty jednej dużej raty na koniec okresu kredytowania. Z tą jednak różnicą, że nie spłacamy odsetek podczas trwania umowy. Na ogół zakup auta następuje w dwóch ratach: pierwsza – płatna jest na początku, a druga – zazwyczaj na końcu.

Dowiedz się więcej: Co jest lepsze: kredyt balonowy czy samochód na raty standardowe? 

Druga rata na raty

Kredyt samochodowy 50/50 niesie ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim, druga rata balonowa nie jest oprocentowana.

Dodatkowo można jej spłatę rozłożyć na raty – w takim przypadku odbędzie się to na zasadzie standardowych procedur kredytowania, zatem należy się liczyć z naliczanym oprocentowaniem.

Minimum formalności

Samochód na raty przy wyborze takiej formy finansowania to również zalety w zakresie niezbędnych dokumentów. Wymagane formalności zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

W celu uzyskania decyzji należy przedstawić wyłącznie 2 dokumenty potwierdzające tożsamość oraz oświadczenie o dochodach. Dzięki temu skrócono również czas oczekiwania na decyzję, która następuje zazwyczaj w ciągu jednego dnia.

Kredyt samochodowy 50/50 a wymagane ubezpieczenia

Decydując się na auto na raty w takiej formie finansowania, trzeba uważać na wszystkie zapisy w umowie. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z tym, jakie ubezpieczenia musimy wykupić w pakiecie z kredytem.

Zazwyczaj należą do nich np. ubezpieczenie GAP lub pakiety ubezpieczenia spłaty kredytu. Ich wysokość może znacząco przyczynić się do finalnego kosztu kredytu samochodowego.

Dowiedz się więcej: Leasing samochodowy a ubezpieczenie GAP 

Prowizja i RRSO – czy opłaca się kredyt 50/50?

Kredyt samochodowy 50/50 wiąże się z często wyższą prowizją banku za jego udzielenie. Zazwyczaj jest to 5%, co jest zdecydowanie wyższą wartością niż w przypadku innych produktów finansowych.

Mając na uwadze powyższe dodatkowe zobowiązania może się okazać, że RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) nie jest już tak atrakcyjne, jak deklarowane 0% odsetek nominalnych. W skład RRSO wchodzą m.in. oprocentowanie nominalne, ubezpieczenia, prowizja banku itp.

Kredyt samochodowy 50/50 jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy wolą auto na raty spłacić w dwóch płatnościach. Istnieje kilka aspektów, na które należy szczególnie zwrócić uwagę, aby taka forma finansowania była faktycznie opłacalna. Z pewnością produkt nie jest dedykowany dla tych klientów, którzy nie dysponują odpowiednim zasobem finansowym i nie mogą sobie pozwolić na przelanie dwóch dużych sum.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również