Kredyt obrotowy to produkt pomagający firmom w utrzymaniu płynności finansowej. Banki proponują przedsiębiorstwom atrakcyjne oferty pozwalające na pokrycie bieżących wydatków lub inwestycji przedsiębiorstwa. Kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie i dla kogo będzie ono najkorzystniejsze?
Czym jest kredyt obrotowy?
To prosta forma finansowania bieżących wydatków firmy. Z reguły jest udzielany jako krótkoterminowe wsparcie dla przedsiębiorstwa pomagające w podejmowaniu nowych inwestycji lub służące do pokrycia bieżących zobowiązań.
Tego rodzaju kredyt gotówkowy przyznawany jest na warunkach dostosowanych do profilu firmy. Jak w przypadku każdego tego typu produktu bank będzie musiał zweryfikować zdolność kredytową przedsiębiorstwa, a warunki kredytu będą uzależnione od kondycji firmy oraz ewentualnego zabezpieczenia w postaci np. nieruchomości.
Dowiedz się więcej: Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić? >>
Warianty kredytu obrotowego
Kredyt na bieżącym rachunku
Inaczej zwany kredytem debetowym. Jest to pożyczka udzielana na bieżącym rachunku firmowym. Polega ona na tym, że w razie potrzeby nadprogramowych wydatków przedsiębiorstwo może podjąć środki z konta do wyznaczonego limitu. Taka forma kredytu zapewnia dużą wygodę – środki są dostępne w razie nadprogramowych wydatków, a firma nie musi informować banku na jakie cele zostaną one wydane.
Kredyt na rachunku kredytowym
Jest to opcja na zaplanowane wcześniej wydatki. Przedsiębiorca musi przedstawić bankowi szczegółowy plan, w którym zaznaczy, na co dokładnie zostaną spożytkowane pieniądze. Otrzymane środki muszą być przeznaczone na sprecyzowany w umowie cel. Pieniądze mogą zostać wypłacone jednorazowo lub w transzach. W umowie zostanie również ustalony dokładny czas kredytowania.
Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>
Kredyt obrotowy a warunki jakie trzeba spełnić
Warunki udzielenia tego rodzaju kredytu ustalane są indywidualnie pomiędzy bankiem a firmą, nie ma więc jednej zasady. Istnieje jednak kilka aspektów, które mogą mieć wpływ zarówno na zasady kredytowania, jak i na wysokość kwoty pożyczki.
Podczas ubiegania się o kredyt obrotowy, bank na początku będzie weryfikował zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Na pozytywną opinię banku ma wpływ długość funkcjonowania firmy, często wymagane jest przynajmniej 12 miesięcy działalności. Nie jest to jednak główny wymóg. Przede wszystkim pod uwagę będą brane dochody oraz brak zadłużenia czy opóźnień w uiszczaniu opłat do Urzędu Skarbowego.
W przypadku wnioskowania o duże kwoty, firma może zostać poproszona o przedstawienie odpowiedniego zabezpieczenia, np. w postaci nieruchomości lub sprzętu.
W sytuacji, kiedy firma nie posiada długiej historii kredytowej lub odpowiedniego zabezpieczenia, można ubiegać się o kredyt obrotowy z gwarancją de minimis, czyli gwarancją ubezpieczenia polegającą na zabezpieczeniu spłaty przez BGK. Jest to doskonała opcja zwłaszcza dla małych firm.
Kredyt obrotowy – dla kogo to dobre rozwiązanie?
Taki wariant kredytu to świetna opcja dla firm potrzebujących środków na bieżące wydatki lub przedsiębiorstw, które pragną sukcesywnie się rozwijać, inwestując pieniądze w nowe rynki czy rozwiązania. Zastrzyk gotówki można przeznaczyć na różne cele.
Kredyt obrotowy może być doskonałym sposobem szczególnie na rozwijanie się małych firm. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na zakup nowego sprzętu czy poszerzenie kadry. Dzięki temu mniejsze przedsiębiorstwa będą mogły z powodzeniem konkurować na rynku, nie przegapiając okazji do rozwoju ze względu na ograniczony budżet.
Taki produkt finansowy jest także popularnym narzędziem wśród firm działających sezonowo, pozwalając pokryć koszty utrzymania przedsiębiorstwa w nieco mniej korzystnych finansowo miesiącach.
Kredyt obrotowy to produkt pozwalający na wsparcie finansowe firmy w różnych przypadkach. Jego uzyskanie jest zależne od indywidualnych czynników, jednak większość przedsiębiorstw z pewnością będzie mogła sobie na niego pozwolić. Zastanawiając się nad jego podjęciem, warto rozważyć także inne opcje, jak np. pożyczki społecznościowe, które w Polsce są coraz bardziej popularnym środkiem rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Fundusze europejskie dla firm rodzinnych – gdzie szukać dotacji
- Jak działają pożyczki społecznościowe dla firm
- Kredyt czy leasing samochodowy – co jest lepsze dla firmy?
- Upadłość firmy a prawa pracownika
- Kredyty dla rolników – czym są i gdzie ich szukać?
- Kredyt dla wolnych zawodów – dla kogo i na jakich zasadach?