Kredyt hipoteczny - co jest ważne przy jego wyborze

Kredyt hipoteczny? Kalkulator pomoże Ci obliczyć wysokość raty i zdolność kredytową. Dowiedz się co wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego.

 
Kredyt hipoteczny - co jest ważne przy jego wyborze

Odpowiedni wybór kredytu hipotecznego spędza sen z powiek niejednemu Polakowi. Nic w tym dziwnego, wszak kredyt hipoteczny jest ogromnym zobowiązaniem na wiele lat. Decydując się na kredyt hipoteczny, kalkulator okaże się świetnym narzędziem, które nie tylko oszacuje Twoją zdolność kredytową, ale i pozwoli stworzyć harmonogram spłaty rat kredytu.

Wysokość raty jest najważniejsza?

W przypadku, w którym chcemy wziąć kredyt hipoteczny, kalkulator kredytowy może posłużyć nam do określenia wysokości poszczególnych rat. Należy jednak pamiętać, że wysokość raty wcale nie musi być najważniejsza. Niestety wiele osób wciąż uznaje wysokość raty za decydujące kryterium przy wyborze kredytu hipotecznego. Wbrew pozorom, warto zwrócić także uwagę na inne czynniki oraz kryteria, które znacznie mogą wpłynąć na długoterminową opłacalność kredytu.

Dowiedz się więcej: Od czego zależy rata kredytu hipotecznego >>

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Świadomość Polaków rośnie. Coraz więcej osób starających się o kredyt hipoteczny, kalkulator uważa za narzędzie, które może określić jedne z wielu kredytowych kryteriów. Dziś coraz popularniejsze staje się branie pod uwagę innych czynników oraz zmiennych. Polacy, poza wysokością raty, zaczęli zwracać uwagę na inne czynniki mogące mieć wpływ na opłacalność całego kredytu. Jak widać, wysokość raty kredytu przestała mieć decydujący głos.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Chcąc wziąć kredyt hipoteczny, zwróć uwagę na poniższe czynniki.

1. Oprocentowanie

Poza wysokością raty kredytu hipotecznego, oprocentowanie jest jednym z najważniejszych kryteriów, które często decyduje o wyborze danego kredytu. Do wyboru mamy oprocentowanie zmienne lub stałe.

  • Oprocentowanie zmienne opiera się na wysokości stóp procentowych obecnie obowiązujących na rynku bankowym.
  • Natomiast oprocentowanie stałe jest nieco droższe od oprocentowania zmiennego, lecz jest ono bezpieczniejsze dla potencjalnego kredytobiorcy.

2. Rodzaj rat kapitałowych

Do wyboru mamy raty równe lub malejące. Malejące raty gwarantują coraz to niższą, comiesięczną kwotę spłat. W ostatecznym rozrachunku oznacza to, że zapłacimy mniejsze odsetki, aniżeli mielibyśmy spłacać raty równe.

Raty równe pozwalają nam na comiesięczną spłatę stałych rat kapitałowych. Jednakże należy pamiętać, że mogą wystąpić różnice w kwocie miesięcznego obciążenia kredytowego. A wszystko za sprawą zmiennego oprocentowania i/lub zmiennego kursu walutowego.

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż raty malejące pozwalają na zmniejszenie ogólnej sumy odsetek z całego okresu kredytowania, na co niestety nie mogą pozwolić raty równe. Na raty malejące często decydują się osoby mające wysoki budżet domowy. Natomiast osoby z niewystarczającymi dochodami są skłonne wziąć kredyt w równych ratach, co może im pozwolić na zachowanie stabilizacji w domowym budżecie.

Dowiedz się więcej: W jaki sposób sfinansować kupno mieszkania lub domu >>

3. Wysokość rat

Osoby posiadające ograniczony budżet, przy wyborze kredytu często kierują się wysokością raty. Jest to oczywiście zrozumiałe, gdyż przy niskim budżecie bardzo ważna jest stabilizacja i przewidywalność. Zmniejszając wysokość miesięcznej raty jesteśmy zmuszeni wydłużyć okres kredytowania. Co oczywiście wiąże się ze zwiększeniem liczby odsetek, a to znacznie wpływa na łączny koszt kredytu.

4. Prowizja

Prowizja często jest jednorazową kwotą, jaką nalicza sobie bank. Wielu klientów decyduje się na niepłacenie prowizji na rzecz ubezpieczenia. O tym, czy warto płacić prowizję czy zaniechać jej zapłaty na rzecz ubezpieczenia, kredytobiorca musi zadecydować sam.

Wszak może się okazać, że bardziej opłacalne będzie jednorazowe zapłacenie prowizji, niż wieloletnie płacenie ubezpieczenia. Dlatego zanim dokonamy wyboru, warto wcześniej obliczyć opłacalność całokształtu kredytu, biorąc pod uwagę każdą możliwość z osobna.

Dowiedz się więcej: Rekomendacja S II – co to takiego? >>

Wybierając kredyt hipoteczny, kalkulator pomoże nam określić między innymi wysokość raty. Jednakże warto wziąć pod uwagę inne czynniki. Wszak wysokość raty nie zawsze może być tak istotna, jak może się początkowo wydawać. Biorąc pod lupę różne warianty i szereg możliwości banków, jesteśmy w stanie znaleźć dogodną i korzystną dla nas ofertę kredytu hipotecznego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Syntia Militowska Syntia Militowska [+ info]

Mama Kasi i żona Marcina, właścicielka dwóch kotów. Na co dzień pracuje jako copywriterka, z zamiłowania pasjonatka rozwoju osobistego i założycielka bloga MissCoach.pl W wolnych chwilach zatopiona w książkach niepoprawna optymistka. Ma głowę pełną planów i marzeń. Uważa, że nic nie dzieje się bez powodu.

Zobacz również