Kradzież tożsamości a wyłudzenia kredytowe

Kradzież tożsamości niesie za sobą konsekwencje w postaci wyłudzeń kredytowych. Jak donosi Związek Banków Polskich, tylko w okresie styczeń – marzec 2017 próbowano wyłudzić łącznie 90,4 mln zł.

 
Kradzież tożsamości a wyłudzenia kredytowe

Kradzież tożsamości może mieć opłakane konsekwencje. Według najnowszych danych opublikowanych przez Związek Banków Polskich, tylko w I kwartale 2017 roku udaremniono 1 746 wyłudzeń kredytowych na łączną kwotę 90,4 mln złotych.

Kradzież tożsamości – jakie są konsekwencje?

Jeżeli padniemy ofiarą kradzieży tożsamości, złodziej może próbować zaciągnąć kredyt w naszym imieniu. Oczywiście, będziemy tego kompletnie nieświadomi.

Drugą poważną konsekwencją jest możliwość prowadzenia działalności biznesowej, zarejestrowanej na nasze dane oraz podjęcie próby wyłudzenia podatku VAT. Należy przy tym wskazać, że w świetle nowych przepisów, za taką czynność przestępczą grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Poważnym zagrożeniem jest również możliwość wypożyczenia samochodu w celu jego kradzieży. Posiadając nasze dane, złodziej tożsamości ma możliwość popełnienia takiego czynu, ponieważ zasady wypożyczenia auta są działalnością o ułatwionym procesie zawierania transakcji.

Do innych konsekwencji kradzieży tożsamości można zaliczyć:

  • wynajęcie pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia,
  • przyjmowanie mandatów w naszym imieniu
    lub
  • zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych na nasze dane.

Dowiedz się więcej: Bezpieczne konto bankowe – w jaki sposób bank chroni Twoje pieniądze? >>

W jaki sposób działają złodzieje tożsamości?

Wyłudzenia kredytowe mogą być również skutkiem phishingu bankowego. Co istotne, złodziej tożsamości może pozyskać nasze dane w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że takie informacje osobowe wpiszemy w sfałszowaną stronę internetową, przypominającą logowanie do naszego banku, lub podamy je przez telefon.

Złodzieje tożsamości działają również w życiu codziennym. Najczęściej przeszukują śmietniki w celu odnalezienia listów oraz dokumentów, które zawierają nasze poufne dane. Zdarzają się również sytuacje, w których oszuści podszywają się pod akwizytorów lub przedstawicieli instytucji finansowych, odwiedzają nas w domach i proszą o podanie poufnych informacji. Trzeba również uważać na skimming bankomatowy.

Dowiedz się więcej: Kradzież pieniędzy z bankomatu: na czym polega skimming bankomatowy? >>

Kradzież tożsamości odbywa się również w przypadku niecelowego wyłudzenia. Odbywa się to za pomocą dokumentów, które zgubiliśmy. Jeżeli znajdzie je złodziej tożsamości, może próbować z ich pomocą wyłudzić kredyt lub dokonać innej czynności niekorzystnej dla nas.

Kradzież naszych danych – jak się uchronić przed złodziejami tożsamości

  • Najskuteczniejszą metodą jest zasada ograniczonego zaufania. Nigdy nie podawajmy swoich danych przez telefon ani nieznajomym osobom.
  • Świadomie korzystajmy z internetu i uważnie obserwujmy, czy strona na której podajemy nasze dane jest zaufana oraz czy faktycznie należy do właściwej instytucji.
  • Kradzieży tożsamości unikniemy również zgłoszeniem zagubionych dokumentów do Systemu Dokumenty Zastrzeżone (sprawdź tutaj).

Kradzież naszych danych może odbyć się zarówno w internecie, jak i w życiu codziennym. Złodzieje tożsamości stosują zarówno stare i znane metody, jak i wykazują się niekiedy wielką inwencją twórczą. Zagrożenie dotyczy również nas – każdy może paść ofiarą tego rodzaju przestępstwa. Pamiętajmy, że najlepszą ochroną jest po prostu zasada ograniczonego zaufania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również