Koszt życia w Polsce

Określając przeciętny koszt życia w Polsce, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. W naszym kraju jest drogo czy tanio?

Koszt życia w Polsce
Ile płacimy żyjąc w Polsce?

Od kilku miesięcy notujemy nieznaczne podwyżki cen w sklepach. Powróciła inflacja – niewielka, ale jednak. Jak zmienił się koszt życia w Polsce?

Po kilku latach, w których Polacy mogli doświadczyć jak działa deflacja, przyszła kolej na podwyżki cen. Inflacja od pewnego czasu bezszelestnie drąży portfele konsumentów. Mimo to koszt życia w Polsce wciąż uważany jest relatywnie niski. Najszybciej drożeje żywność i utrzymanie mieszkania, z kolei ubrania, kosmetyki czy usługi telekomunikacyjne każdego roku tanieją. Sprawdźmy, ile płacimy za podstawowe usługi i produkty!

Ile kosztuje życie w Polsce?

Porównanie cen żywności w Polsce z cenami w innych krajach Unii Europejskiej zbytnio nie zaskakuje. Pamiętajmy jednak, że porównanie samych cen bez porównania wynagrodzeń nie jest miarodajne. Zacznijmy od cen najpopularniejszych produktów i usług.

Wynajem mieszkania

Koszt najmu mieszkań, nawet biorąc pod uwagę porównywalne ze sobą miasta w Polsce jest bardzo różny. Warszawskie lokum jest najdroższe. Jego przybliżony koszt to 2 800 zł za miesiąc użytkowania. Sporo taniej jest w Poznaniu i Łodzi. Tu ceny średniej wielkości mieszkań pod wynajem wahają się okolicach 1 600 – 1 700 zł za miesiąc. Kilka dużych miast, takich jak: Gdańsk, Kraków, Wrocław oferuje lokale w cenach niższych od warszawskich, ale wyższych od poznańskich i łódzkich.

Miasto Przybliżony koszt za mieszkanie 38 – 60 m2
Gdańsk 2 000 PLN
Kraków 1 900 PLN
Łódź 1 650 PLN
Poznań 1 650 PLN
Warszawa 2 800 PLN
Wrocław 2 250 PLN

Do ceny najmu należy doliczyć koszty eksploatacyjne (rachunki za energię elektryczną, ogrzewanie, wodę, czy telewizję kablową). Przeciętnie wynoszą one ok. 600 zł miesięcznie.

Produkty spożywcze

Polacy cenią sobie smak polskich wędlin i ciast. Są one także doceniane za granicą. Cenić, a płacić to jednak duża różnica. W Polsce żywność jest wciąż tańsza niż w innych krajach europejskich. Jak kształtują się ceny najpopularniejszych produktów?

Miasto Przeciętny koszt
Mleko 1l 2,50 PLN
Chleb 1szt 2,50 PLN
Ryż 0,5kg 4,00 PLN
Jajka 10szt 7,00 PLN
Ser żółty 1kg 22,00 PLN
Kurczak 1kg 9,00 PLN
Wołowina 1kg 30,00 PLN
Jabłka 1kg 2,50 PLN
Banany 1kg 4,50 PLN
Pomarańcze 1kg 4,50 PLN
Pomidory 1kg 5,00 PLN
Ziemniaki 1kg 1,50 PLN
Cebula 1kg 2,00 PLN
Kapusta 1szt 3,00 PLN
Woda mineralna 1,5l 2,00 PLN

Transport

Każdy ponosi koszty transportu, przy czym warto zaznaczyć, że mieszkańcy małych miejscowości płacą znacznie więcej za dojazd do pracy, czy do galerii handlowych. W mieście przeciętnie za bilet na autobus, czy tramwaj zapłacimy 3,50 zł. Taksówka zawiezie nas w dowolne miejsce za 2,20 zł za km, do tego należy dodać ok. 6 zł opłaty początkowej. Cena paliwa obecnie idzie w górę i z wolna dobija do 5 zł za litr (w przypadku PB 95).

Miasto Przeciętny koszt
Bilet komunikacji miejskiej 3,50 PLN
Taksówka 1 km 2,20 PLN
Benzyna Pb 95 1l 4,90 PLN

Rozrywka

Najchętniej bawimy się w restauracjach, pubach, czy kinach. Randka z wizytą w restauracji to koszt ok. 100 zł. Jeśli doliczymy kino i kwiaty to romantyczne spotkanie przełoży się na ubytek z konta ok. 200 zł. Wyjście do teatru to dla 2 osób wydatek rzędu 160 zł. A propos rzędu – cena w teatrze jest ściśle powiązana z miejscem zajmowanym przez widza, może więc być drożej. Wyjście na kawę lub piwo z przyjaciółmi jest znacznie tańsze, o ile nie będziemy zachłanni.

Miasto Przeciętny koszt
Posiłek dla 2 osób w średniej klasy restauracji 100.00 PLN
Bilet do kina 17.00 PLN
Bilet do teatru 80.00 PLN
Kawa w kawiarni 7.00 PLN
Piwo w pubie 0,5l 7.00 PLN

Koszt życia w Polsce a zarobki

Przeciętne polskie wynagrodzenie obecnie wynosi około 1 000 euro – wg danych GUS za 2015 rok, średni dochód do dyspozycji na gospodarstwo domowe wyniósł 3 885 zł. W ujęciu statystycznym oczywiście, bo średnie wynagrodzenie różni się wysokością w zależności od województwa. Porównując taki dochód z przeciętnymi zarobkami w Irlandii (3900€), Holandii (3500€) czy sąsiedzkich Niemczech (ok. 3000€), wyższy koszt życia w tych krajach nie powinien nas dziwić.

Swoje wynagrodzenie Polacy przeznaczają głównie na utrzymanie mieszkania i żywność. Znaczącą pozycją jest też transport. Te „sztywne koszty” pochłaniają przeszło połowę budżetu.

Koszt życia w Polsce - wykres

Źródło: Główny Urząd Statystyczny – Sytuacja Gospodarstw Domowych w 2015 roku

Łatwo zauważyć, iż blisko 25% kwoty do dyspozycji wydatkowane jest na żywność i napoje bezalkoholowe. Około 20% wszystkich wydatków stanowią opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości. Zalicza się tutaj zarówno podatki, jak i rachunki za wodę, gaz i energię elektryczną. Te koszty na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosły o ponad 50%.

Obie grupy wydatków stanowią największe obciążenie budżetu domowego Polaków.

Warto jednak pamiętać, że niektóre produkty żywnościowe mogą być tańsze w sezonie – sezonowa obniżka dotyczy zwykle nabiału, owoców i warzyw, czasem również wieprzowiny, co oznacza, iż z miesiąca na miesiąc średnie wydatki będą różne.

Podobnie wydatki na mieszkanie zmieniają się sezonowo – w okresie zimowym często opłaty wzrastają w związku z koniecznością ogrzania lokalu mieszkalnego. Często wydajemy również więcej na elektryczność – krótsze dni oznaczają większe zużycie światła w domu.

Warto zaznaczyć, iż w ostatnich latach wrosła ilość pieniędzy, która pozostaje do dyspozycji statystycznego Kowalskiego – po opłaceniu rachunków i zrobieniu zakupów w kieszeni pozostaje nam ok 20% dostępnego dochodu. Czas zatem zadbać o nasz budżet domowy i zacząć oszczędzać, nie sądzicie?

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Inne wydatki

  • Usługi transportowe są kolejnym wydatkiem, który stanowi stosunkowo wysoki procent naszych rozchodów – utrzymanie samochodu czy komunikacja miejska to średnio 10% wszystkich wydatków.
  • Około 8% naszych wydatków stanowi rekreacja i kultura – według danych statystycznych, takie koszty wiążą się najczęściej z posiadaniem dzieci.
  • Usługi telekomunikacyjne oraz abonament za telewizję kablową czy Internet nie przekraczają zwykle 4% wszystkich wydatków, a wpływ na ich wysokość ma konkurencja na rynku oraz coraz większe zapotrzebowanie na te usługi, co często wiąże się z obniżkami.
  • Odzież i obuwie to wydatki rzędu 5%, nieco mniej wydajemy na zdrowie, a 3% pochłaniają nasze nałogi (wydatki na papierosy i alkohol), na samym końcu z kwotą rzędu 1% znajduje się edukacja.

Czy zatem w Polsce żyje się tanio? Z pewnością przy głębszym porównaniu danych statystycznych, znajdziemy produkty czy usługi, za które zapłacimy mniej lub więcej niż na zachodzie. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić czy koszt życia w naszym kraju jest wysoki – każdy z nas ma inne potrzeby, możliwości i wartości, co dla jednych jest tanie, dla innych będzie wydatkiem ekskluzywnym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Anna Nowak Anna Nowak [+ info]

Na łamach portali internetowych relacjonuje zmiany na rynku pracy. Z uwagą przygląda się ofertom zatrudnienia, poszukując ich mocnych i słabych stron. Sprawdza, co spędza sen z powiek HR-owców. Dostarcza inspiracji niezdecydowanym i odkrywa sposoby osiągania celów zawodowych. Jako redaktor portalu KarieraKobiety.pl wspiera aktywność zawodową i emancypację finansową kobiet. Po godzinach – amatorka zdrowej kuchni, pasjonatka fotografii i sketchnotingu.

Zobacz również