Konto dla firm zagranicznych w banku polskim

Konto dla firm zagranicznych w Polsce jest oczywiście możliwe, jednak jakich formalności musi dopełnić zagraniczny przedsiębiorca, aby otworzyć rachunek w banku polskim?

 
Konto dla firm zagranicznych w banku polskim
Konto dla firm zagranicznych w Polsce - czy łatwo je założyć?

Konto dla firm zagranicznych w Polsce wcale nie jest łatwo założyć. Nie oznacza to, że jest to niemożliwe, ale nie ma się co oszukiwać, banki polskie mają dość sztywne procedury, które nie pomagają w osiągnięciu celu.

Z pewnością założenie konta w polskim banku będzie łatwiejsze dla firmy, która ma w naszym kraju swój oddział niż dla takiej, która go nie posiada. Jednak i w tym pierwszym przypadku liczba formalności, jakich trzeba dopełnić, jest spora.

Konto dla firm zagranicznych – jakie wymagania trzeba spełnić?

Szczególny problem sprawia zakwalifikowanie firmy zagranicznej do jednego z typów przedsiębiorstw, które funkcjonują w Polsce i są podmiotami prawa polskiego. Bo w jaki sposób zakwalifikować spółkę zagraniczną, jeżeli ta powstała na zupełnie innych warunkach i obowiązują ją zupełnie inne prawa?

Jednak konto dla firm zagranicznych można założyć. Oczywiście każdy bank w Polsce ma swoje zasady, ale większość ma zbliżone wymogi dotyczące potrzebnych dokumentów:

 • odpis z zagranicznego odpowiednika rejestru handlowego,
 • kopia umowy spółki/statutu/aktu założycielskiego czy analogicznego dokumentu.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka

Zagraniczne dokumenty tylko po polsku?

Zdarza się również, iż banki wymagają tylko jednego z powyżej wspomnianych dokumentów. Oczywiście dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski – niezbędne będzie skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego.

W jaki sposób tego dokonać? Poniżej kilka kroków:

 1. Sporządzenie kopii odpisu z rejestru handlowego i umowy przedsiębiorstwa przez lokalnego notariusza.
 2. Legalizacja dokumentu.
 3. Sporządzenie tłumaczenia przysięgłego, bazującego na notarialnych i zalegalizowanych kopiach.

Zdarza się również, iż nie musimy tłumaczyć wszystkich dokumentów. Niektóre banki zezwalają i godzą się na kopie dokumentów w języku angielskim. Ale to zależy już od konkretnej oferty bankowej.

Dowiedz się więcej: Czy konto bankowe dla firm jest obowiązkowe

W jakich polskich bankach zagraniczne firmy mogą otworzyć konto?

Nie wszystkie banki w Polsce oferują możliwość otwarcia konta firmowego dla nierezydenta. Ofertę taką mają przygotowane następujące banki:

 • BGŻ BNP Paribas,
 • BOŚ,
 • Citi Handlowy,
 • Getin Bank,
 • Idea Bank,
 • Bank Millenium,
 • PKO BP,
 • Plus Bank,
 • Raiffeisen Polbank.

Warto jednocześnie pamiętać, że nawet po przedstawieniu wszystkich dokumentów, bank może odmówić założenia konta. Może też poprosić o dopełnienie dodatkowych formalności.

Konto dla firm zagranicznych w banku polskim można więc otworzyć, jest to nieco trudniejsze niż dla przedsiębiorstw polskich, ale możliwe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również