Konto bankowe dla obcokrajowca w Polsce

Coraz więcej osób przyjeżdża pracować i studiować do Polski. Gdzie założyć atrakcyjne konto bankowe i jakie dokumenty będą niezbędne?

 
Konto bankowe dla obcokrajowca w Polsce
Cudzoziemiec w Polsce – pierwszy rachunek bankowy

Konto bankowe dla obcokrajowca to coraz bardziej popularna usługa oferowana przez polskie banki. Dzisiejsza mobilność zawodowa oraz edukacyjna ma wielki wpływ na usługi banków, które coraz częściej oferują bardzo elastyczne warunki.

Warto jednak pamiętać, że założenie konta bankowego dla cudzoziemca będzie wymagało spełniania nieco większej liczby formalności oraz przedstawienia odpowiednich dokumentów, które będą stanowić zabezpieczenie dla placówki.

Konto bankowe dla obcokrajowca – kto może o nie wnioskować?

Najłatwiejsze procedury zakładania konta czekają w Polsce na obywateli Unii Europejskiej. Jednak również osoby spoza wspólnoty znajdą miejsce, w którym będą mogły otworzyć rachunek.

Dużo większe prawdopodobieństwo pomyślnego założenia konta w banku dla cudzoziemca mają tzw. rezydenci, czyli osoby posiadające stałe zameldowanie na terenie Polski oraz posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu na terenie kraju.

Dowiedz się więcej: Krok po kroku: Zameldowanie dla cudzoziemca spoza obszaru UE w Polsce >>

Konto bankowe dla obcokrajowca – wymagane dokumenty

Zasady otwierania rachunku osobistego są określane przez wewnętrzne regulacje banków. W zależności od wybranej placówki finansowej założenie konta bankowego w Polsce dla obcokrajowca będzie wymagało przedstawienia różnych dokumentów.

Bank Millennium

 • Do założenia Konta 360º niezbędny będzie jedynie paszport i dowód osobisty.

ING Bank Śląski

 • Wymagany jest paszport lub dowód osobisty oraz inny dokument potwierdzający miejsce zamieszkania, w kraju pochodzenia.
  Zamiast dokumentu bank zezwala także na przedstawienie oświadczenia potwierdzającego miejsce zamieszkania.

PEKAO S.A.

 • Potrzebna będzie karta pobytu oraz paszport.

mBank

 • Obcokrajowiec będzie poproszony o przedstawienie karty pobytu przy zakładaniu mKonta.

Bank Zachodni WBK

 • Dokumentami, o które zapyta bank będą paszport oraz zaświadczenie o zameldowaniu lub karta pobytu.

City Handlowy

 • Niezbędna będzie karta pobytu, a także paszport.

Dokumentami, o które może zostać poproszony obcokrajowiec przy zakładaniu rachunku, mogą być także:

 • wiza (w momencie, kiedy pobyt obcokrajowca w Polsce jej wymaga),
 • karta pobytu, która określa cel przebywania na terenie naszego kraju, na przykład edukacja, szkolenia, praca czy związek małżeński) i przewidywany czas trwania pobytu,
 • numer PESEL.

Dowiedz się więcej: Krok po kroku: Pesel dla obcokrajowca >>

Wymagana dokumentacja może różnić się w zależności od banku oraz od sytuacji jego klienta. Należy być więc przygotowanym na to, że po wstępnej rozmowie zaistnieje potrzeba dodatkowego uzupełnienie niezbędnej dokumentacji.

Uwaga! Jeżeli obcokrajowiec pragnie założyć konto bankowe w celu posiadania produktu oszczędnościowego, musi liczyć się ze skutkami podatkowymi. Fiskus pobierze podatek od odsetek kapitałowych.

Większość rachunków osobistych w naszym kraju posiada zerowe albo niskie oprocentowanie, więc posiadając standardowe konto bankowe, cudzoziemcy nie muszą martwić się podatkami.

Konto bankowe dla obcokrajowca przez Internet

Banki coraz częściej wychodzą naprzeciw swoim klientom, umożliwiając im zakładanie rachunku osobistego online. Nie jest to jednak popularna praktyka w przypadku obcokrajowców. Banki wymagają bowiem najczęściej przedstawienia specjalnych dokumentów, co wymusza na kliencie złożenie wizyty w jednym z oddziałów. Tutaj często pojawia się także problem bariery językowej. Warto więc szukać placówki, której pracownicy posługują się znanym konsumentowi językiem.

Jednym z banków oferujących zakładanie konta przez Internet jest Millenium. W formularzu znajdziemy zakładkę umożliwiającą zmianę opcji na „obywatel innego kraju“. Zdarza się jednak tak, że także w takim przypadku wizyta w instytucji będzie konieczna.

Dowiedz się więcej: Kredyt dla obcokrajowca w Polsce – czy to możliwe? >>

Założenie konta bankowego dla obcokrajowca jest w Polsce możliwe, jednak wymaga przedstawienia odpowiednich dokumentów, które pozwalają placówkom weryfikować wiarygodność potencjalnego klienta. Jeżeli zbierzemy więc całą potrzebną dokumentację, to otworzenie konta dla cudzoziemca nie będzie większym problemem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
Zobacz również