Konto bankowe bezpieczne od komornika - wybieraj banki bez Ognivo

Grozi Ci zajęcie komornicze? Wybierz konto bez Ognivo! Takie konto bankowe nie zostanie natychmiast zajęte przez komornika. To więc realna szansa dla dłużnika na wydłużenie procedury postępowania egzekucyjnego i zyskanie cennego czasu. Przeczytaj więcej na ten temat - dowiedz się, w jaki sposób działa system Ognivo.

Konto bankowe bezpieczne od komornika - wybieraj banki bez Ognivo
Konto bez Ognivo to szansa na wydłużenie procedury ściągania długów

Konto bankowe dla osób będących w niestabilnej sytuacji finansowej musi być wybrane świadomie. Warto wiedzieć, że istnieje system usprawniający komunikację między bankami, a instytucjami uprawnionymi do pozyskiwania informacji o użytkownikach bankowości, czyli np. komornikiem. Chociaż system ten niesie wiele korzyści dla organów państwowych, dla osób wobec których rozpoczęto ściąganie zadłużenia jest jednak niedogodnością.

Konto bankowe w systemie Ognivo

System Ognivo jest jedynym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie komunikacji pomiędzy instytucjami finansowymi, a organami uprawnionymi do pozyskiwania informacji o użytkownikach kont bankowych. Należą do nich przede wszystkim:

  • urząd skarbowy,
  • komornicy,
  • izby skarbowe,
  • administracyjne organy egzekucyjne oraz sądy,
  • prokuratury.

Konto bankowe w instytucji, która korzysta z systemu Ognivo, jest na bieżąco monitorowane. W wyniku usprawnień jakie ze sobą niesie, zadłużony użytkownik rachunku może w pewnym momencie zastać puste saldo. Wynika to z faktu, że komornicy ściągający należności mają prawo bez uprzedzenia zająć zadłużoną sumę. Pamiętajmy, że to, ile może zabrać komornik, zależy od wielu kwestii, m.in. od wysokości pensji czy rodzaju otrzymywanych świadczeń.

Dowiedz się więcej: Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? >>

Banki Ognivo

Do tej pory w Polsce istniały dwa banki bez Ognivo. Były to: Credit Agricole oraz BPH. Jednak w 2017 roku sytuacja uległa zmianie. Zadłużeni klienci posiadający konto w BPH już nie mogą być spokojni o własne oszczędności, jeżeli wobec nic zostały uruchomione procedury egzekucyjne – bank ten uczestniczy w systemie Ognivo, podobnie  jak Credit Agricole.

Warto wiedzieć: Banki Ognivo na bieżąco są aktualizowane na stronie zadluzenia.com (sprawdź tutaj). Należą do nich największe polskie instytucje, takie jak m.in. Alior Bank, Millennium Bank, Idea Bank, Getin Noble, Euro Bank, mBank czy BZ WBK.

Dowiedz się więcej: Konto rodzinne – jak założyć i czy warto? >>

Konto osobiste bez komornika

Najlepszym sposobem na uniknięcie ściągnięcia wierzytelności z naszego konta bankowego jest założenie rachunku w banku zagranicznym. Ofertę dla Polaków zamieszkujących tereny przygraniczne przygotował niemiecki bank Sparkasse (sprawdź tutaj). Obsługa prowadzona jest w języku polskim, a co ważniejsze – polski komornik nie ma podstaw prawnych do zajęcia środków zgromadzonych na tym koncie.

Dowiedz się więcej: Czy egzekucja komornicza poza granicami kraju jest możliwa? >>

Bankowość elektroniczna w Sparkasse ma jednak kilka niedogodności. Na pierwszy plan wysuwa się waluta, w jakiej prowadzony jest rachunek. W Niemczech obowiązuje euro i w tej walucie będą rozliczane nasze wpływy i wydatki. Podwyższa to koszt prowadzenia konta osobistego, ponieważ dokonując przelewy do polskich rachunków, trzeba będzie wziąć pod uwagę przewalutowanie według obowiązującego kursu.

Może to oznaczać w praktyce, że jeżeli otrzymaliśmy wpływ np. 1 000 złotych po kursie 4,20, to po tygodniu ten kurs może spaść do 4,13. Wówczas faktyczna wartość naszych środków będzie niższa.

Dowiedz się więcej: Jak wykonać przelew walutowy? >>

Warto wiedzieć, że na liście banków Ognivo nie figuruje Toyota Bank. Oznacza to, że konto osobiste nie zostanie zajęte natychmiast przez komornika. W dalszym ciągu istnieje taka możliwość, jednak procedura jest dłuższa. Egzekucja bowiem może się odbyć pod warunkiem wysłania informacji o zajęciu drogą pocztową. Pamiętajmy również, że istnieje kwota wolna od zajęcia, np. w przypadku minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Konto osobiste bez komornika możliwe jest również w bankach spółdzielczych. Oficjalnie żaden z nich nie korzysta z usługi Ognivo, zatem egzekucja komornicza będzie tu znacznie wydłużona.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe a komornik. Czy istnieją konta, których komornik zająć nie może? >>

Konto bankowe bezpieczne od zajęcia komorniczego? Z pewnością warto rozważyć bank, który nie korzysta z systemu Ognivo. Wprawdzie nie jest to sposób zapewniający całkowitą ochronę naszych środków (pamiętajmy również, że majątek dłużnika może zostać spieniężony także poprzez licytacje komornicze), jednak znacznie wpływa na wydłużenie procedury ściągania długów. Najpewniejszym rozwiązaniem okazuje się konto osobiste w niemieckim Sparkasse. Istnieje jednak istotny warunek – z oferty mogą skorzystać wyłącznie mieszkańcy obszarów przygranicznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również