Karta Visa - poznaj jej rodzaje

Karta Visa oferowana jest przez większość banków w Polsce. Można ją otrzymać jako kartę debetową do konta osobistego, jako kartę kredytową lub kartę przedpłaconą. Dowiedz się, czym różnią się dostępne w Polsce karty Visa, jakie nowoczesne funkcje oferują oraz czy każdą z nich zapłacisz w sklepie online.

 
Karta Visa - poznaj jej rodzaje
Karta Visa - najpopularniejsza karta płatnicza w Polsce

Visa to popularna marka kart płatniczych nie tylko na świecie, ale także w Polsce – według danych Narodowego Banku Polskiego karty Visa stanowią dzisiaj około 56% wszystkich kart wydanych w naszym kraju. Karta Visa wydawana jest przez około 21 tysięcy instytucji finansowych, w tym 42 w Polsce i jest akceptowana w około 40 milionach placówek na całym świecie.

Warto wiedzieć, jakie są dzisiaj do wyboru rodzaje kart Visa, w jaki sposób można z nich korzystać, a także czym charakteryzują się najnowsze rozwiązania Visa w zakresie płatności online (Visa Checkout).

Karta Visa – co warto wiedzieć o firmie, która ją stworzyła?

Pierwsza karta płatnicza Visa została wydana w 1958 roku przez amerykańską firmę BankAmericard. Nazwę Visa wymyślił założyciel firmy Dee Hock, który uznał, że będzie ona łatwa do zapamiętania w wielu językach.

Dzisiaj firma nosząca nazwę Visa Inc., która jest notowana na nowojorskiej giełdzie, nie zajmuje się wydawaniem kart (robią to banki i instytucje finansowe), lecz zarządzaniem płatnościami elektronicznymi dokonywanymi kartami Visa w ramach sieci przetwarzania danych VisaNet.

Sieć ta obejmuje około 200 krajów na całym świecie i obsługuje nawet 65 000 transakcji w ciągu jednej sekundy. W Europie funkcjonuje wyodrębniona z Visa Inc. firma Visa Europe, która zrzesza europejskie banki uczestniczące w systemie płatności Visa.

W Polsce pierwsza karta Visa została wydana w 1991 roku przez Bank Inicjatyw Gospodarczych, który po wielu przekształceniach znany jest dzisiaj pod nazwą Bank Millennium.

Aktualnie w Polsce kartą Visa można płacić w około 175 tysiącach placówek handlowo-usługowych i wypłacać gotówkę z prawie 16 tysięcy bankomatów.

Dowiedz się więcej: Visa czy MasterCard: która karta płatnicza lepsza? >>

Jakie są najważniejsze rodzaje kart Visa?

Karty Visa dostępne są w wielu wariantach do wyboru. Różnią się one przede wszystkim pod względem sposobu rozliczania:

 • Karta debetowa Visa – można dokonywać nią płatności wyłącznie środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym, który zostaje obciążony natychmiast po dokonaniu transakcji (jeśli środków jest za mało na koncie, transakcja nie zostanie zrealizowana).
 • Karta kredytowa Visa – można dokonywać nią płatności środkami w ramach udzielonego przez bank kredytu, który można spłacić na koniec okresu rozliczeniowego w całości lub spłatę rozłożyć w czasie (wysokość limitu oraz warunki jego spłaty są określane przez bank wydający kartę).
 • Karta przedpłacona Visa (prepaid) – można dokonywać nią płatności środkami przypisanymi do karty, która nie jest powiązana z żadnym rachunkiem bankowym.

Popularne typy karty Visa

W zależności od zakresu funkcjonalności oraz przeznaczenia wyróżnia się wiele typów kart Visa, a do najpopularniejszych z nich należą:

 • Karta Visa Electron – jest to podstawowa karta debetowa Visa z wydrukowanymi danymi (a nie wytłoczonymi), która pozwala na dokonywanie transakcji bezgotówkowych i wypłatę gotówki tylko do wysokości środków znajdujących się na koncie (pozostałe karty debetowe Visa obsługują również limity w rachunku).
 • Karta Visa Classic – jest to standardowa karta Visa, która może być kredytowa lub debetowa. Można się nią posługiwać w Polsce i za granicą, służy do operacji bezgotówkowych oraz do wypłaty gotówki w bankomatach. Karta kredytowa Visa Classic występuje także w odmianie srebrnej, przeznaczonej dla lepiej zarabiających klientów.
  Karta Visa Debit w porównaniu do karty Visa Electron jest akceptowana w większej liczbie krajów i miejsc.
 • Karta Visa Business – karta wydawana do konta firmowego, może być debetowa (można nią dokonywać transakcji wyłącznie do wysokości posiadanych środków na rachunku), kredytowa, obciążeniowa lub przedpłacona.

 • Karty Visa Gold i Platinum – karty kredytowe dla klientów premium, oferujące wysoki limit kredytowy oraz często pakiet usług dodatkowych np. assistance lub consierge.
 • Karta Visa Infinite – najbardziej prestiżowa i ekskluzywna karta kredytowa Visa dla wymagających klientów.
 • Visa karta wirtualna – jest to karta internetowa, która nie występuje w postaci fizycznej jako kawałek plastiku, lecz posiada swój numer oraz datę ważności i inne dane, które podaje się zwykle przy realizacji płatności na odległość, czyli internetowych oraz przez telefon.
 • Karta Visa Prepaid – jest to karta przedpłacona o określonej wartości i podstawowym zakresie funkcji (jest to zwykle karta Visa Electron), którą banki często oferują jako kartę podarunkową, kartę zaliczkową lub kartę dla dzieci i młodzieży.

Wybierając rodzaj karty Visa, zawsze należy sprawdzić zakres usług oferowanych przez ich wydawcę. Te same rodzaje kart mogą bowiem się różnić funkcjonalnością w zależności od tego, w jakim banku są wydane oraz do jakiego konta.

Szczególnie należy uważać na płaskie karty Visa Electron, które często nie pozwalają na dokonywanie płatności w Internecie. Duże różnice w usługach są także w przypadku kart premium, czyli np. Gold i Platinum.

Dowiedz się więcej: Złota karta kredytowa – dla kogo? >>

Karta Visa – funkcjonalność i usługi

Niemal każda oferowana przez Visa karta oferuje następujący zakres funkcji:

 • wypłaty gotówki z bankomatu,
 • płatności bezgotówkowe za pomocą terminali płatniczych,
 • płatności zbliżeniowe,
 • płatności internetowe,
 • płatności mobline (np. za pomocą aplikacji Google Pay dla telefonów z Androidem i NFC)

Dostępność powyższych funkcji zależy jednak od rodzaju karty oraz jego wydawcy..

Firma Visa proponuje również szereg usług dodatkowych, z których mogą korzystać posiadacze kart należących do jej systemu:

Visa payWave – jest to technologia umożliwiająca płatności zbliżeniowe kartami Visa (a także aplikacją w telefonie) – do 50 zł bez konieczności podawania PIN.

Visa Cash Back – jest to usługa pozwalająca wypłacać gotówkę z kasy sklepowej przy okazji płacenia kartą za zakupy (wypłacić można w ten sposób niewielkie kwoty do 300 zł); z usługi można skorzystać w punktach oznaczonych logo Visa Cash Back.

Dowiedz się więcej: Karta płatnicza – na czym polega usługa cashback? >>

Visa Checkout – jest to najnowsza usługa Visa, pozwalająca na wygodne płatności w sklepach internetowych bez konieczności podawania danych karty. Aby skorzystać z usługi należy swoją kartę Visa (kredytową, debetową lub przedpłaconą) zarejestrować w systemie Visa Checkout (za pośrednictwem strony internetowej Visa) oraz podać w nim adres dostawy zamawianych w przyszłości towarów.

Wpisane raz dane pozostają w systemie, dzięki czemu potem podczas zakupów online nie trzeba już ich wpisywać, lecz po prostu wybrać w sklepie opcję płatności przez Visa Checkout i zalogować się do swojego konta. Z usługi można więc skorzystać tylko w sklepach, które udostępniają taką możliwość.

Jak płacić kartą Visa przez Internet?

Teoretycznie w Internecie płacić można każdą kartą Visa – kredytową, debetową, a nawet przedpłaconą, bez względu na to, czy jest ona płaska, czy wypukła. W praktyce jednak instytucje wydające karty, czyli banki, często nakładają pod tym względem pewne ograniczenia. Dotyczą one w szczególności kart płaskich, zarówno debetowych, jak i kredytowych.

Płatności w sklepach online najczęściej nie mogą dokonywać właściciele karty Visa Electron lub mogą to robić tylko w wybranych miejscach i w ograniczonym zakresie.

Aby dokonać standardowej płatności online z użyciem karty Visa, należy wpisać jej dane w formularzu, czyli przede wszystkim:

 • imię i nazwisko posiadacza karty,
 • numer karty lub jej cztery ostatnie cyfry,
 • datę ważności karty
 • oraz numer CVV (znajduje się on na odwrocie karty).

Dowiedz się więcej: Jak wykonać przelew bankowy? >>

Aby uniknąć wpisywania tych wszystkich danych, można skorzystać z opisanej wyżej nowoczesnej usługi Visa Checkout, jeśli jest ona udostępniona przez dany sklep internetowy. Inną opcją ułatwiającą płatności online, którą oferują niektóre banki, jest wirtualna karta Visa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
Zobacz również