Karta płatnicza - rodzaje i bezpieczeństwo transakcji

Kawałek plastiku jednym zbliżeniem lub wpisem kodu w Internecie przenosi Twoje pieniądze na konto sprzedawcy. Sprawdź, co może karta płatnicza i czy jest bezpieczna. Dowiedz się, czym różnią się od siebie karty kredytowe, debetowe, obciążeniowe i przedpłacone. Zobacz, czym są kody CVC i CVV.

 
Karta płatnicza - rodzaje i bezpieczeństwo transakcji
Rodzaje kart płatnicznych

Karta płatnicza umożliwia dokonywanie płatności w krajowych i zagranicznych sklepach stacjonarnych i internetowych, pobieranie gotówki z bankomatów, a od niedawna także opłacanie podatków. Do wielu zalet, które posiada karta płatnicza, banki dołożyły kolejne udogodnienia, np. możliwość zakupów na kredyt. Wszystkie te korzyści, podobnie jak właściciel kart, dostrzegają przestępcy. Czy mogą oni przejąć nasze pieniądze?

Karta płatnicza – cechy

Karta płatnicza jest atrybutem nowoczesnego konta bankowego. Służy do dokonywania płatności (np. za towary, usługi, czy podatki) oraz do podejmowania gotówki z bankomatu.

Wygląd karty podlega określonym standardom. Jej wymiary wskazuje norma ISO – wys. 544 mm, szer. 86 mm. Karta wyposażona jest w chip lub pasek magnetycznych pojawiający się w starszych typach kart. Na karcie oznaczone jest:

 • imię i nazwisko właściciela,
 • nazwa banku,
 • nazwa organizacji płatniczej,
 • identyfikator,
 • data ważności karty,
 • kod CVV lub CVC (na odwrocie karty).

Dowiedz się więcej: Bankowość elektroniczna – jak działają platformy do przelewów internetowych? >>

Bezpieczeństwo karty płatniczej

Karta płatnicza jest kluczem do naszych pieniędzy, dlatego każdy jej słaby element jest unowocześniany lub wymieniany na bardziej efektywny. Tak stało się m.in. z paskami magnetycznymi, które zostały zastąpione chipami.

Paski magnetyczne i chipy w karcie płatniczej

Paski magnetyczne z wpisanymi weń danymi często padały ofiarą oszustów, dlatego nowoczesne karty mają wbudowane mikroprocesory, które trudniej okraść z informacji. Dane są zakodowane, a dostęp do nich jest możliwy tylko poprzez PIN.

Płatności zbliżeniowe

Przez zbliżenie można opłacić rachunki do wysokości 50zł. Powyżej tego limitu wymagane jest podanie kodu PIN. Mimo, że tylko niewielkie zakupy można zrobić dzięki płatnościom zbliżeniowym, to i tak przedostanie się karty w niepowołane ręce może przyczynić się do sporych strat na rachunku bankowym. Instytucje finansowe nie mogły pozostawić swoich klientów bez asekuracji, dlatego wdrożono system zabezpieczający. I tak:

 • banki są zobowiązane umożliwić klientom wyłącznie możliwości płacenia przez zbliżenie lub, jeśli nie mogą tego zrobić, powinny zapewnić karty bez takiej funkcji;
 • banki muszą informować klientów o tym, czym jest karta zbliżeniowa, a także o limitach transakcji, zabezpieczeniach, metodach autoryzacji i procedurach w razie kradzieży karty;
 • w razie nieuprawnionych zakupów bank dzieli się z klientem odpowiedzialnością, tzn. właściciel karty odpowiada za straty do wysokości 50 euro, natomiast bank – powyżej tej kwoty. Banki mają jednak docelowo całkowicie zwalniać klientów z takiej odpowiedzialności.

Dowiedz się więcej: Złota karta kredytowa – dla kogo? >>

Kody weryfikacyjne CVC i CVV

Płacąc za zakupy przez internet kartą płatniczą podajemy kody CVC i CVV. Jest to niepowtarzalna kombinacja cyfr umieszczona wyłącznie na karcie oraz w bazie danych banku i służy do bieżącej weryfikacji transakcji. Poza tym nie jest nigdzie zapisywana, ani przechowywana. Normy bezpieczeństwa opracowane przez Payment Card Industry Security Standards Council zakazują rejestrowania oraz przechowywania tych kodów przez sprzedawcówj, a za złamanie zakazu grożą wysokie kary finansowe oraz utrata możliwości przyjmowania płatności kartami. Kody zabezpieczające kartę płatniczą występują w dwóch formach:

CVC1 i CVV 1 – zawarty w kodzie magnetyczym karty. Jest weryfikowany przy zakupach dokonywanych w sklepach stacjonarnych, gdzie karta jest fizycznie obecna u sprzedawcy podczas dokonywania transakcji,

CVC2 i CVV2 – podany na odwrocie karty płatniczej, jest używany przy transakcjach dokonywanych na odległość (przez internet).

Nowością są karty ze zmiennym kodem CVC. Karty te mają wbudowany wyświetlacz, który co godzinę emituje nowy kod CVC. Dzięki temu nawet jeśli przestępcy pozyskają z internetu kod, to najprawdopodobniej będzie już nieaktualny.

Kod PIN

Kod PIN w momencie zawierania transakcji jest kojarzony z danymi zawartymi na karcie i szyfrowany. Szyfr przesyłany jest do banku i uwierzytelniany. Kiedy system dopuści osobę posługującą się kartą do zasobów rachunku bankowego, ta może przeprowadzić operację, która następnie podlega autoryzacji. Tylko prawidłowa autoryzacja gwarantuje dokonanie transakcji.

Zastrzeganie kart płatniczych

Dzięki wspólnej inicjatywie Związku Banków Polskich, Narodowego Banku Polskiego, Visy, MasterCard oraz Exatel powstał system, który umożliwia zastrzeżenie karty płatniczej dowolnego banku.

Właściciel karty, który chce zastrzec zaginioną lub skradzioną kartę musi zadzwonić pod numer telefoniczny 828 828 828, a system połączy go z jego bankiem. System działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.

Dowiedz się więcej: Platynowa karta kredytowa – co daje i jak ją dostać? >>

Rodzaje kart płatniczych

Dzięki inwencji banków, klienci zyskują wraz z kartami wiele udogodnień. Z tego względu karty dzieli się na:

 • karty kredytowe,
 • karty debetowe,
 • karty obciążeniowe,
 • karty przedpłacone.

Karty kredytowe

Karty te nie zawsze wiążą się z koniecznością posiadania konta bankowego. Umożliwiają zapłatę za towary i usługi do wysokości limitu kredytowego przyznanego przez bank. Spłata zadłużenia może odbyć się bezodsetkowo, pod warunkiem, że klient ureguluje całość zobowiązań wobec banku w ciągu określonego czasu (najczęściej w ciągu 30 dni). Jeśli kredyt będzie spłacany w częściach, wówczas naliczane są odsetki.

Dowiedz się więcej: Czy płatność kartą kredytową w internecie jest bezpieczna? >>

Karty debetowe

Kartę debetową może uzyskać właściciel konta bankowego. Karta ta w odróżnieniu od karty kredytowej nie pozwala na zadłużenie się. Jej cechą charakterystyczną jest natychmiastowe obciążenie rachunku bankowego klienta.

Karta obciążeniowa

Karta obciążeniowa łączy w sobie cechy karty kredytowej i debetowej. Klient dysponuje określonym limitem kredytowym, a rachunek jest obciążany natychmiast w momencie transakcji. W odróżnieniu od karty kredytowej, karta obciążeniowa nie umożliwia spłaty w ratach, a jedynie odroczoną w czasie spłatę całości zadłużenia.

Karta przedpłacona

Karty przedpłacone to doskonałe rozwiązanie np. dla dzieci. Posiadacz takiej karty dysponuje dokładnie taką kwotą, jaką wcześniej zasilono konto techniczne w banku (nie ma wymogu posiadania standardowego rachunku bankowego).

Karta wirtualna

Karta ma postać nadawanego przez bank numeru, którym można dokonywać transakcji np. w sklepach internetowych. Ponieważ karta ta fizycznie nie istnieje, nie można za jej pomocą np. podjąć gotówki w bankomacie.

Dowiedz się więcej: Wirtualna karta kredytowa – co to takiego? >>

Karta płatnicza - rodzaje i bezpieczeństwo transakcji - płatności kartą

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Anna Nowak Anna Nowak [+ info]

Na łamach portali internetowych relacjonuje zmiany na rynku pracy. Z uwagą przygląda się ofertom zatrudnienia, poszukując ich mocnych i słabych stron. Sprawdza, co spędza sen z powiek HR-owców. Dostarcza inspiracji niezdecydowanym i odkrywa sposoby osiągania celów zawodowych. Jako redaktor portalu KarieraKobiety.pl wspiera aktywność zawodową i emancypację finansową kobiet. Po godzinach – amatorka zdrowej kuchni, pasjonatka fotografii i sketchnotingu.

Zobacz również