Karta płatnicza bez tajemnic: czym się różni moneyback od cashback

Karta płatnicza daje obecnie mnóstwo korzyści. Umożliwia nie tylko płatność bezgotówkową, dzięki czemu nie musimy nosić pieniędzy przy sobie. Związane z nią są również usługi cashback i moneyback.

 
Karta płatnicza bez tajemnic: czym się różni moneyback od cashback

Karta płatnicza niesie ze sobą wiele zalet. To nie tylko płatności bezgotówkowe, dzięki którym nie musimy nosić przy sobie niekiedy naprawdę dużych sum. To również możliwość zwrotu części wydatków. Takie korzyści wiążą się z usługami cachback i moneyback, które bywają często ze sobą mylone, ale są różnymi usługami.

Karta płatnicza a usługa cashback

Usługa cashback jest przydatna szczególnie dla tych, którzy w ramach umowy z bankiem mają ograniczoną możliwość korzystania z bankomatów. Dzięki cashback istnieje opcja wypłaty niewielkich kwot pieniędzy np. w sklepie spożywczym. Przy płatności bezgotówkowej za zakupy możemy pobrać jednorazowo do 200 zł. Zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, że nie musimy szukać bankomatu.

Dowiedz się więcej: Karta płatnicza – na czym polega usługa cashback? >>

Karta płatnicza a usługa moneyback

Zasada działania moneyback jest zbliżona do cashback. Warunkiem jest wydana karta płatnicza do posiadanego rachunku bankowego. Dzięki temu część instytucji finansowych umożliwia nam zwrot poniesionych wydatków na nasze konto. Zazwyczaj jest to od 1% do 5% wydanych środków, które są przelewane w kolejnym miesiącu rozrachunkowym. Chociaż w praktyce nie są to wielkie sumy, jednak zawsze dodatkowe środki zachęcają do korzystania z tej usługi.

Dowiedz się więcej: Karta płatnicza – na czym polega usługa moneyback? >>

Jak korzystać z cashback i moneyback?

Aby opisane usługi były dla nas naprawdę korzystne, warto korzystać z nich umiejętnie. Zaletą rozwiązania cashback jest z pewnością to, że jeżeli chcemy wypłacić niewielkie sumy, nie musimy szukać w tym celu bankomatu. Wadą jest limit jednorazowej wypłaty, która nie może przekraczać 200 zł.

Kredyt gotówkowy do 200 000 zł na 10 lat
Sprawdź, jak pożyczać taniej

Istnieje jednak sposób, aby zredukować tę niedogodność. Nie istnieją ograniczenia co do liczby wypłat w ciągu dnia. W praktyce zatem możemy np. dokonać zakupów w Żabce i wybrać 200 zł, następnie zapłacić kartą płatniczą w restauracji i wybrać taką samą kwotę. Obecnie funkcję cashback posiada ponad 25 tys. placówek w Polsce i liczba ta wciąż wzrasta.

Karta płatnicza z usługą moneyback może być również korzystna – nie tylko dla banku. Warto w tym celu zapoznać się z aktualnymi promocjami. Jeżeli korzystanie z tej funkcji nie wymaga od nas ponoszenia dodatkowych opłat za prowadzenie rachunku bankowego, zaś sama instytucja oferuje nam 5% zwrotu kosztów, taka oferta będzie korzystna obustronnie. Zwracane są niewielkie sumy, jednak zawsze są to dodatkowe środki finansowe za coś, z czego i tak korzystamy.

Karta płatnicza posiada coraz więcej funkcji. Należą do nich usługi cashback oraz moneyback. Zazwyczaj te nazwy stosowane są zamiennie, warto jednak mieć świadomość różnic, jakie panują między nimi – cashback i moneyback to nie to samo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również