Kamera samochodowa - jak wybrać najlepszą

Kamera samochodowa przydaje się w wielu sytuacjach drogowych. Często nagranie z tych urządzeń może stanowić dowód naszej niewinności np. podczas kolizji drogowej. Jak wybrać najlepszą?

 
Kamera samochodowa - jak wybrać najlepszą

Kamera samochodowa staje się powoli standardem. Urządzenie to jest przydatne w wielu sytuacjach drogowych, np. w przypadku kolizji. Nagranie takie dostarcza materiału dowodowego, dzięki któremu policjantom łatwiej jest ustalić sprawcę zdarzenia.

Kamera samochodowa – dowód niewinności

Wyobraźmy sobie sytuację, w której skręcamy w lewo i uderzamy w wyprzedzający nas pojazd. Po zdarzeniu oba auta są odstawione na bok, aby udrożnić ruch drogowy. Jednak sprawca kolizji zarzeka się, że nie włączyliśmy kierunkowskazu skręcając w posesję – chociaż my skręcaliśmy w inną ulicę. Wzywana jest policja, sprawca nie przyjmuje mandatu, zaś sprawa kierowana jest do sądu. Kamera samochodowa w takim przypadku okaże się niezastąpiona.

Rejestrator jazdy wszystko widzi

W sytuacji, gdy kamera samochodowa nie znajduje się na naszym wyposażeniu, dowiedzenie swojej racji podczas rozprawy sądowej może być utrudnione. Istnieje wiele okoliczności, w których sprawca może uargumentować, że zdarzenie drogowe powstało z naszej winy.

Nagranie z rejestratora jazdy stanowić będzie w takim przypadku niezbity dowód na naszą niewinność.

Kamera do samochodu – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Kamera samochodowa powinna posiadać jak najszerszy kąt nagrywania. Dzięki temu zarejestrowany obraz będzie obejmować dwa pasy jezdni. Może okazać się to dla nas zbawienne w określonych sytuacjach.

Po drugie, kamera do samochodu powinna mieć jak największą rozdzielczość nagrywania. Im wyższa, tym lepsza jakość zarejestrowanego obrazu. Pamiętajmy, że pliki w jakości np. FullHD zajmują dużo miejsca. W związku z tym warto zadbać o to, by było wystarczająco dużo miejsca do zapisu.

Rejestrator jazdy – dodatkowe funkcje

Kamera samochodowa może posiadać również dodatkowe opcje. Niektóre produkty oferują np. nadajnik GPS dzięki któremu poza obrazem, rejestrowana jest również trasa całego przejazdu wraz z dodatkowymi parametrami, takimi jak np. prędkość. Jeżeli dużo podróżujemy w nocy, istnieją kamery do samochodu wyposażone w diody LED.

Kamera samochodowa nie tylko w trakcie jazdy

Warto pamiętać również o tym, że do kolizji może dojść także, gdy auto znajduje się na postoju. Dlatego producenci rejestratorów jazdy zadbali o dodatkowe funkcje, które uruchamiają nagrywanie w sytuacji np. gwałtownej zmiany w ruchu. Dzięki temu będziemy mogli odtworzyć okoliczności, w jakich doszło do kolizji podczas postoju.

Kamera samochodowa - jak wybrać i zamontować - porady

Kiedy jeszcze kamera do samochodu jest przydatna

Nierzadko dochodzi do przypadków, w których niesłusznie zostanie wystawiony nam mandat. Aby dowieść swojej niewinności, będziemy musieli skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W takich okolicznościach kamera samochodowa dostarczy nam niezbędnego materiału dowodowego.

Kamera samochodowa jest więc urządzeniem, które może być przydatne w wielu sytuacjach. Jednak aby takie urządzenie mogło w pełni dostarczać określonych korzyści, musi wykazywać się konkretnymi parametrami. Dzięki temu będziemy mogli np. dowieść swojej niewinności w sądzie w sytuacji, gdy zostaniemy niesłusznie ukarani mandatem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również